More

  Vláda predstavila veľký sociálny balík. Ruší obedy zadarmo a okreše 13. dôchodky

  Dnes predstavené opatrenia vlády Igora Matoviča sú zamerané hlavne na podporu rodín s deťmi, zdravotne ťažko postihnutých a tiež na dôchodcov. Na druhú stranu zruší vláda niektoré opatrenia tej minulej.

  Vláda napríklad ruší obedy zadarmo pre žiakov základných a materských škôl. Podľa Richarda Sulíka boli obedy zadarmo mrhaním peňazí. V čase zavedenia bezplatných obedov ich vtedajšia opozícia, terajšie koaličné strany, ostro kritizovali.

  Veľká zmena prichádza aj v prípade 13. dôchodku. Vláda zníži vyplatené sumy a odstupňuje ich podľa výšky dôchodku. Zostane tak vlastne súčasný model vianočného príspevku.  Obedy zadarmo

  Obedy zadarmo pri zavedení terajšie koaličné strany ostro kritizovali. Napríklad však v škandinávskych krajinách bezplatné obedy fungujú niekoľko rokov. Mnohí odborníci na výživu navyše vyzdvihujú úžitky teplého jedla pre deti.

  Pre rodičom najmä z väčších rodín sú obedy v jedálňach likvidačné. Za jeden obed sa bežne platilo od 1,2 až 1,30 eura. Najmä vo väčších mestách aj vyššia suma. Čo zanemená, že pri 22 dňovom mesiaci to vychádzalo 26,40 za mesiac. Ročne tak bežne rodičia zaplatili okolo 240 eur na jedno dieťa. Pre rodinu s tromi deťmi to znamená 720 eur iba na obedy detí, bez výdavkov na oblečenie, či školské pomôcky. To je pre mnohé rodiny často viac ako jeden mesačný príjem do ich domácnosti.

  Bude sa prepúšťať

  Obedy zadarmo však znamenali aj nemalé výdavky pre školské jedálne, ktoré museli investovať do nového vybavenia. Školské jedálne zrejme budú musieť pristúpiť aj k prepúšťaniu. Pre nárast počtu stravníkov totiž niektoré školy prijali ďalších zamestnancov.

  Počet stravníkov sa v jedálňach v priemere podľa prieskumu ministerstva práce zo začiatku tohto roka zvýšil o štvrtinu.

  Počet stravníkov v jedálňach však zrejme poklesne a pokles môže byť výraznejší ako bol nárast. Mnohí rodičia v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 prišli o prácu a v dôsledku prehlbujúcej sa recesie nebude jednoduché nájsť nové miesto.

  Vláda pre niektoré rodiny sľubuje obedy zadarmo aj naďalej avšak iba pre tie, ktoré sú v hmotnej núdzi. Pre rodičov to tak bude znamenať zrejme ďalšie papierovačky navyše.

  Neboli zadarmo

  Obedy zadarmo však nikdy zadarmo v skutočnosti neboli. V mnohých školách často rodičia za obedy aj tak doplácali a často aj niekoľko eur. Štát totiž každý vydaný obed dotoval sumou 1,20 eura. Ak si dieťa obed nezobralo, tak ho musel rodič obed zaplatiť celý.

  Náklady na obedy zadarmo pred ich spustením odhadoval štát na 80 až 120 miliónov eur ročne. To rozhodne nie je likvidačná suma pre štátny rozpočet, samotná cena za obedy však môže byť pre niektoré rodiny likvidačná.

  Matovič opäť zmenil názor

  Paradoxne však premiér Igor Matovič ešte pred dvomi rokmi ostro kritizoval Richarda Sulíka za snahu obmedziť niektoré sociálne opatrenia. Boli medzi nimi aj obedy zadarmo.

  „Rišo, prepáč, ale musel som reagovať, lebo ma naozaj nebaví len mlčať, keď Ty priam systematicky buduješ medzi ľuďmi obraz, že keď bude vládnuť SaSka, tak: zrušíte deťom a dôchodcom vlaky zadarmo, zrušíte deťom obedy zadarmo, zrušíte dôchodcom vianočné dôchodky, zavediete školné na vysokých školách, zvýšite platy poslancov o 1300 eur, prinútite pekárov piecť teplé rožky v nedeľné ráno,“ uviedol vtedy Igor Matovič na svojom Facebookovom profile.

  Po nástupe novej vlády však Igor Matovič zrejme opäť zmenil názor a nemá problém obedy zadarmo zrušiť. V statuse pred dvomi rokmi však sľuboval, že OĽaNO nebude na ľudí myslieť ako na „nuly a jednotky v exelovej tabuľke“.

  „Nuž, smola, Rišo. Rozlúč sa s tým, že Ti budeme pri takomto asociálnom barbarstve asistovať. Ak chceš naďalej ľudí takto strašiť, straš, ale opakujem, my budeme naopak garanciou, že v Tvojej vláde budú aj ľudia, ktorí ľudí nepovažujú len za nuly a jednotky v nejakej exelovej tabuľke,“ uzavrel Igor Matovič status na Facebooku.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10214862923379092

  Okresané dôchodky

  V rámci nových opatrení vláda pristúpila aj k výraznému okresaniu tzv. 13. dôchodkov. Tie v Národnej rade tesne pred voľbami presadila odchádzajúca vládna koalícia, ktorej snahou zrejme bolo získať politické body v blížiacich sa parlamentných voľbách.

  Nová vláda však 13. dôchodky výrazne okreše. Aj keď sa vláda na tlačovej konferencii snažila ukázať ako výhodné majú byť nové dôchodky, čísla nepustia.

  Podľa nového výpočtu ministerstva práce vláda plánuje výdavok na 13. dôchodky vo výške 307 miliónov eur. Avšak pôvodne bolo v rozpočte počítané s výdavkom 580 miliónov eur. Samotný režim dôchodkov je samozrejme pochybný avšak vláda Igora Matoviča by mala otvorene priznať, že dôchodky okresala a nie skrývať ich zníženie za transparentnejšie rozdelenie.

  Ako bude vyplácaný 13. dôchodok: 

  Výška štandardného dôchodku13. dôchodok
  do 214,82300
  300269,34
  400233, 34
  500197,34
  600161,34
  700125,34
  80089,34
  90053,34
  95050

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie