More

  Bulharsko a Čierna Hora už nie sú bezpečné krajiny. Z Česka prišlo až 17 prípadov

  Zoznam menej rizikových krajín sa zúži o Bulharsko a Čiernu Horu. Rozšíri sa o krajiny ako Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko.

  Z krajín mimo Európskej únie sú to Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína. Informoval o tom premiér Igor Matovič  po štvrtkovom konzíliu epidemiológov a infektológov. Hlavný hygienik SR Ján Mikas podotkol, že zoznam sa môže naďalej meniť na základe aktuálnej situácie.

  Od pondelka povinný test

  Osoby, ktoré prídu z Bulharska a Čiernej Hory od pondelka 6. júla 2020, sa musia prihlásiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý im pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ich s pravidlami domácej izolácie.

  [COVID19-WIDGET country=”Bulgaria” title_widget=”Bulharsko” format=”full” confirmed_title=”Potvrdené prípady” deaths_title=”Úmrtia” recovered_title=”Vyliečení” active_title=”Aktívne prípady” today_cases=”24h” today_deaths=”24h”]

  Regionálny úrad verejného zdravotníctva zároveň zabezpečí testovanie na ochorenie COVID-19 hradené štátom, ktoré je potrebné podstúpiť najskôr na piaty deň po príchode do SR.

  Od pondelka 6. júla už osoby prichádzajúce z viac rizikových krajín v zmysle zoznamu v opatrení ÚVZ SR nebudú musieť predkladať výsledky testu na ochorenie COVID-19 regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

  [COVID19-WIDGET country=”Montenegro” title_widget=”Čierna Hora” format=”full” confirmed_title=”Potvrdené prípady” deaths_title=”Úmrtia” recovered_title=”Vyliečení” active_title=”Aktívne prípady” today_cases=”24h” today_deaths=”24h”]

  Zvážte testovanie

  „Odporúčame, aby ľudia zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a premyslieť si, či je nevyhnutné brať so sebou deti, resp. príbuzných, ktorí patria do rizikovej skupiny obyvateľstva. Vhodné je minimalizovať cestovanie len na nutné služobné cesty a kontakty s rodinou,” podotkla hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová.

  Slovenské úrady obmedzujú cestovanie do Bulharska a Čiernej Hory aj keď najviac prípadov ochorenia bolo paradoxne importovaných zo susedného Česka. Až 17 prípadov zo 63 importovaných prípadov pritom pochádza práve zo susedného Česka. Čo je takmer tretina všetkých novo nakazených ochorením COVID-19.

  [COVID19-WIDGET country=”Czechia” title_widget=”Česko” format=”full” confirmed_title=”Potvrdené prípady” deaths_title=”Úmrtia” recovered_title=”Vyliečení” active_title=”Aktívne prípady” today_cases=”24h” today_deaths=”24h”]

  Paradoxnom rozhodnutia je, že Česko malo za posledných 24 hodín oveľa väčší nárast ako Bulharsko aj ako Čierna Hora. V Česku za posledných 24 hodín pribudlo až 70 nových prípadov ochorenia COVID-19. V Čiernej Hore bolo nových prípadov 40 a v Bulharsku dokonca žiadny.

  Česko však aj napriek vysokému nárastu počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 zostáva pre Slovákov podľa epidemiológov bezpečnou krajinou. Otázne však je, či skôr nejde o politické rozhodnutie.

  Pandémia neskončila

  „V prípade ľudí vracajúcich sa zo zahraničia je potrebné riadiť sa aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia,” doplnil Hlavný hygienik SR Ján Mikas.

  Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium pripomínajú, že pandémia ochorenia COVID-19 pretrváva, preto je stále potrebné správať sa zodpovedne a dbať na účinné hygienické opatrenia, ako je dôkladné umývanie rúk, sociálny dištanc od cudzích osôb, respiračná hygiena, nosenie rúšok v interiéroch, v preplnených priestoroch, vo verejnej hromadnej doprave, na hromadných podujatiach a podobne.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie