More

  SaS vyzvala Kollára k odchodu. Ten hrozí rozpadom koalície

  Koaličná SaS dnes po rokovaní poslaneckého klubu vyzvala predsedu parlamentu Borisa Kollára k odchodu. Podľa poslancov SaS by mal Kollár niesť zodpovednosť za plagiátorstvo v spojitosti s jeho diplomovou prácou.

  Predseda SaS Richard Sulík zároveň povedal, že SaS vládu nepovalí. Sulík zároveň potvrdil, že strana Sme rodina má nárok na obsadenie postu predsedu Národnej rady SR.

  https://www.facebook.com/stranasas/videos/2623659447888905/

  Sme rodina na odchode?

  K odchodu sa však rozhodne nechystá samotný Boris Kollár. Ten už skorej povedal, že sa rozhodne nemieni pre plagiátorstvo diplomovej práce opustiť post šéfa parlamentu.

  Po výzve SaS však prišla od Kollára tvrdá odpoveď. Boris Kollár naďalej trvá na tom, že ostane predsedom parlamentu. Ak bude musieť Kollár odísť, bude to znamenať odchod strany Sme rodina z koalície.

  Poslanci SaS dnes Kollára „vypočúvali“ viac ako hodinu. Podľa poslancov SaS je teraz na ťahu Boris Kollár, ako však budú postupovať, ak Kollár odmietne odstúpiť zatiaľ nepovedali. “Samozrejme, nie je to uzavretá vec. Poslanecký klub sa bude radiť opäť, keď nastanú nové skutočnosti. Ale niekedy to uzavrieme. A keď to bude uzavreté, už nebudeme nikdy viac toto Kollárovi pripomínať, vyťahovať,” povedal Richard Sulík po skončení rokovania poslaneckého klubu SaS.

  Aj Za ľudí

  Odchod Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu požaduje aj ďalšia koaličná strana – Za ľudí. Tí vyzvali Kollára na odchod už skorej. Naopak laxne sa k plagiátorstvo postavila najväčšia koaličná strana OĽaNO. Predseda a premiér v jednej osobe sa už skorej vyjadril, že odchod Borisa Kollára nebude požadovať.

  Na dvojaký meter upozornila už aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pri podobnom škandále bývalého predsedu parlamentu, Andreja Danka, totiž padali výzvy na odchod z vtedajších opozičných strán. K odchodu vtedy Danka vyzýval práve napríklad aj Igor Matovič a tiež samotný Boris Kollár.

  Koaličná kríza?

  Plagiátorstvo Borisa Kollára môže odštartovať prvú koaličnú krízu novej vlády. Tá pitom vládne iba niečo vyše sto dní. Kríza by mohla nakoniec viesť aj ku konci vlády Igora Matoviča.

  Rozdielny názor na plagiátorstvo Borisa Kollára majú dve menšie koaličné strany – SaS a Za ľudí. Ak by obe strany opustili koalíciu znamenalo by to koniec vlády Igora Matoviča.

  Prehľad počtu mandátov v Národnej rade. Ak by aj Sme rodina odišla z koalície mal by Igor Matovič dostatok hlasov aby mohol vládnuť ďalej. (zdroj: Štatistický úrad SR)

  Hrozba Kollára a jeho prípadný odchod z koalície by však nemuseli znamenať predčasné voľby. Tri zostávajúce strany by v parlamente mali síce iba tesnú väčšinu 78 hlasov, no na ďalšie vládnutie by to stačilo.

  Matovič by však mal problém so schvaľovaním ústavných zmien, na ktoré potrebuje aj hlasy Sme rodina. Navyše Matovič by mal v Národnej rade len tesnú väčšinu, čo by mohol byť v budúcnosti problém.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie