More

  Ťažké časy pre Intel. Apple potvrdil prechod na ARM

  Keď sa v prezentácii na úvodnej keynote tohtoročnej vývojárskej konferencie Apple WWDC objavil nápis „historický deň“, všetkým bolo jasné, čo sa chystá Apple oznámiť. Áno, prechod na vlastné procesory bolo akési verejné tajomstvo. Špekulácie sa objavovali už niekoľko rokov.

  Roky príprav

  Ak si teraz niekto myslí, že za rozhodnutím Apple sú problémy Intelu za posledné obdobie, tak sa rozhodne mýli. Je pravda, že Intel nemá teraz práve najlepšie obdobie. Jeho procesory majú problémy s výkonom a objavilo sa aj niekoľko chýb, ktoré musel Intel riešiť. Niektoré chyby majú však procesory Intelu už niekoľko rokov a softwarovo sa opraviť nedajú.

  V rozhodovaní Apple určite aj tieto malé indície zohrali svoju úlohu. Avšak bolo by naivné si myslieť, že je to hlavným dôvodom. Apple problémy Intelu „zaplátal“ a okrem poklesu výkonu niektorých Macov sa nič hrozné nestalo.

  Apple má úplne inú motiváciu prečo aj na Macoch chce vlastné procesory. Nie je za tým nič iné aké obyčajné – peniaze. K tomu sa však dostane až neskôr. Apple sa podarilo do príprav zapojiť aj niektoré ďalšie firmy. Čo je ďalší dôkaz toho, že sa na prechod pripravuje niekoľko rokov.

  Microsoft aj Adobe

  Apple sa aj počas keynote snažil ukázať, ako je na prechod na ARM architektúru na macOS pripravený. To znamená, že rozhodne nejde o skratkové konanie a rozhodnutie zo dňa na deň. Apple ukázal napríklad pripravený Office a programy od Adobe. Čiže o prechode na AMR vedeli aj niektorí partneri Apple.

  Vývoj nového balíka Office pre ARM procesory trval nejaký ten mesiac, či dva. Teda lepšie povedané trval zrejme niekoľko rokov. Podobne aj Adobe nepripravil programy za deň, či dva.

  Apple navyše ukázal aj emulačnú vrstvu Rosetta 2. Tá sa postará o preklad aplikácií, ktoré nebudú uspôsobené na nový macOS bežiaci na ARM procesoroch. Apple pritom Rosettu použil už pri prechode z procesorov PowerPC na Intel.

  A aby toho nebolo málo, tak je pripravená aj vývojárska konzola Xcode 12. Tá umožní zasa písanie aplikácií pre macOS bežiaci na procesoroch Intel aj ARM súčasne. Netreba totiž zabúdať, že ešte niekoľko rokov budú na trhu aj počítače Mac postavené na procesoroch Intel.

  Peniaze a zasa peniaze

  Hlavným motivátorom Apple k prechodu na vlastnú architektúru sú však zrejme jednoznačne peniaze. Pre Apple to bude znamenať zvýšenie marže a tiež nejaké tie doláre navyše. Prečo?

  Hneď na úvod si treba uvedomiť, že príchod macOS Big Sur, ktorý už dokáže bežať na ARM procesoroch bude zrejme znamenať uzatvorenie platformy. Apple zrejme platformu uzatvorí podobne ako je to u iPhonov. Inštalácia aplikácií a hier mimo App Store tak nebude možná.

  Pre Apple totiž inštalácia aplikácií a hier mimo Mac App Store znamená obrovské straty a podobne to bude aj s platbami priamo v aplikáciách. Apple si z každej transakcie v App Store berie províziu 30%. Pre užívateľa to tak zrejme v mnohých prípadoch bude znamenať aj navýšenie cien jednotlivých aplikácií a hier pre macOS.

  Na druhú stranu však Apple aj ušetrí. Stačí sa pozrieť na iPhone, ktorý aj s oveľa slabším hardwarom dokáže lepšie fungovať ako smartfóny s Androidom. Môže za to lepšia optimalizácia softwaru a použitého hardwaru. Apple ušetrí aj na výrobe procesorov. Vlastné procesory budú lacnejšie ako tie od Intelu. Iba ťažko čakať, že by Apple kvôli tomu znižoval ceny. Skôr si o ušetrené náklady zvýši svoju maržu. Tá sa aj tak už pohybuje v desiatkach percent.

  Čierny deň pre Intel

  Prechod Apple na vlastnú architektúru sa však dotkne aj dvorného dodávateľa – Intelu. Intel totiž stratí jedného z najvýznamnejších odberateľov. Byť dodávateľom pre Apple je totiž, tak trocha prestíž. Navyše Intel bol výhradný dodávateľ procesorov pre Mac, AMD malo v tomto smere smolu.

  Na druhú stranu nebol Apple pre Intel nikdy práve najlepší zákazník. Pozrite si napríklad MacBook a skúste na ňom nájsť nálepku Intel. To čo je u počítačov s Windows bežná prax sa u Macu nikdy nedialo. Žiadne nálepky Intelu alebo AMD. Hyzdilo by to totiž dizajnu Macu.

  Pre Intel to však bude strata. Apple odoberal do svojich zariadení hlavne výkonnejšie a teda drahšie verzie procesorov i5, i7 a i9. Pre Intel je to navyše druhá rana zo strany Apple. Apple totiž iba nedávno pochoval aj plány na 5G čip od Intelu, keď sa dohodol s konkurenčným Qualcommom.

  Zastaví ho niečo?

  Internetom tiež kolujú rôzne špekulácie, že celý prechod na AMR platformu môže ešte niečo zastaviť. Pobavil ma najmä článok na jednom českom webe. Autor, evidentne fanúšik AMD, totiž hovorí o tom, že prechod môže zhatiť práve AMD. Dokonca špekuluje, že Apple zvažuje aj prechod na procesory AMD.

  Zastaví teda Apple niečo? Rozhodne nie. Je to iba zbožné prianie niektorých majiteľov Macov. Apple má prechod na AMR dokonale pripravený a aj naplánovaný. Môj osobný odhad je, že na prechode pracuje približne päť a možno aj viac rokov.

  Sám používam Mac niekoľko rokov a už niekoľko rokov je vidieť, že Apple sa na prechod pripravuje. Stačí sa iba pozrieť na posledné aktualizácie macOS. Nič zásadné nepriniesli – Apple v nich iba opravoval chyby a mierne macOS vylepšoval. Tento rok však prišla revolúcia v podobe macOS Big Sur.

  Nová verzia macOS dokonca dostala číslovku 11 a prepracovaný dizajn. Apple viac priblížil vzhľad a funkcie k iOS. Navyše po prechode na AMR bude možné na Macoch spúšťať aplikácie napísané pre iOS a iPadOS. Užívatelia Macov tak získajú prístup k miliónu aplikácií.

  Dva roky

  Samotný prechod na AMR platformu však nebude okamžitý. Apple postupne celé svoje portfólio zmigruje na AMR architektúru. Celý prechod však bude trvať približne dva roky.

  Ako prvé zariadenia by mal Apple tento rok predstaviť nový MacBook Pro s vlastným procesorom a rovnako iMac. Už počas WWDC predstavil Apple aj Mac Mini, ktorý poháňa procesor Apple A12Z Bionic. Vývojári sa tak môžu zoznámiť s novým prostredím a začať pripravovať prvé aplikácie pre ARM platformu.

  Príchod macOS Big Sur však bude znamenať ešte jednu podstatnú zmenu – koniec Windows. Windows ste doteraz vedeli inštalovať napríklad cez utilitu Boot Camp. Tá však v novej verzii macOS pre ARM už nie je. Apple tak definitívne končí s podporou Windows. Na jeho počítačoch už okná nenájdete.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie