0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

macOS Big Sur: neprichádza len s podporou ARM. Bude od základov iný

Asi najzásadnejšie oznámenie prišlo na konci keynote pri začiatku vývojarskej konferencie WWDC. Apple potvrdil, že prechádza na vlastné procesory ARM. Nová generácia macOS však neznamená len podporu armových procesorov. Apple prekopal celý systém od základov.

macOS 11

Nová verzia operačného systému macOS prináša výrazné zmeny v dizajne. Apple prekopal systémové ponuky, ikony aj celkový vzhľad systému. Po novom sa macOS 11 Big Sur viac podobá na iOS systém, ktorý poháňa iPhone.

Čo však poteší viac je, že nová verzia operačného systému bude podporovať natívny chod aplikácií napísaných pre iOS a iPadOS. Aplikácie z iOS a iPadOS však pobežia len na macOS Big Sur s armovým procesorom. Majitelia starších zariadení ešte s Intelom majú smolu. Na ich zariadeniach aplikácie pre iOS a iPadOS fungovať nebudú.

Rýchlejšie Safari

V rámci keynote ukázal Apple len niektoré funkcie macOS 11. Jednou z nových aplikácií bude prehliadač Safari. Ten dostane nové funkcie a Apple sľubuje, že na armových procesoroch bude Safari až o 50% rýchlejšie ako Google Chrome.

Apple sa v novej verzii zameral aj na širšiu podporu rozšírení a zvýšenie bezpečnosti. Priamo v prehliadači budete môcť napríklad blokovať sledovacie nástroje a tiež pribudne natívny preklad z niektorých jazykov. Slovenčina samozrejme podporovaná nie je.

Veľa zmien

S príchodom armových procesorov však čakajú užívateľov aj mnohé ďalšie zmeny. Apple prepracoval dizajn všetkých aplikácii a macOS Big Sur dostane aj nové zvuky pri niektorých činnostiach.

Základné ovládanie sa nemení, no objavili sa špekulácie, že s príchodom nových macOS ich Apple výrazne uzavrie. Na rozdiel od iOS a iPadOS totiž zatiaľ macOS podporuje aj inštaláciu aplikácií mimo oficiálny Mac App Store.

Do dvoch rokov bude bežať celé portfólio Apple na vlastných procesoroch a tak môže Apple aj platformu macOS výrazne obmedziť. Na počítače s macOS už napríklad nebude možné nainštalovať Windows. Doteraz podporoval Apple inštaláciu Windows cez Boot Camp. Nástroj však nebude nová verzia macOS Big Sur s armovými procesormi podporovať.

Dva roky

Samotný prechod na armové procesory však bude nejakú dobu trvať. Apple chce celé portfólio počítačov a notebookov premigrovať na armové procesory do dvoch rokov.

Apple však pripravil aj niekoľko nástroj, ktoré uľahčia prechod vývojárom. Prvým bude vývojársky nástroj Xcode 12. Vývojári budú pomocou tohto nástroja vedieť tvoriť aplikácie pre macOS s procesormi Intel aj ARM. Aplikácie pre armovú verziu macOS už má pripravený aj Microsoft a tiež napríklad Adobe. Aj to je dôkaz, že Apple prechod na ARM procesory plánuje niekoľko rokov.

Druhým nástrojom bude tiež emulačná vrstva Rosetta 2. Tá sa postará o preklad aplikácií napísaných pre procesory Intel v prípade spustenia na armovom procesore. Nie všetky aplikácie však bude možné takto spúšťať. Preklad aplikácie však nebude prebiehať v reálnom čase, ale už pri samotnej inštalácii aplikácie.

Jednoduché?

Apple sa počas keynote snažil ukázať ako jednoduchý bude prechod na armové procesory. To, že má Apple pripravených hneď niekoľko pomocných nástroj znamená niekoľko rokov príprav. Špekulácie o prechode na vlastné procesory sa objavujú už niekoľko rokov.

Samotný prechod však rozhodne nebude jednoduchý. Majitelia nových počítačov s macOS si na nich nebudú vedieť nainštalovať Windows. Pre vývojárov aplikácií to môže byť pomerne veľký problém, pretože nebudú vedieť vyvíjať aplikácie pre oba systémy.

Problémom môžu byť tiež starie aplikácie napísané pre macOS. Ich vývojári ich nebudú chcieť upravovať pre armové procesory. Majitelia nových počítačov od Apple tak možno budú musieť hľadať iné riešenie.

Problémom môže byť aj hroziace uzatvorenie platformy. Ak by Apple na nových macOS zablokoval inštaláciu aplikácií mimo Mac App Store môže to znamenať zvýšenie ceny aplikácií. Apple si totiž z každého predaja cez Mac App Store zoberie províziu vo výške až 30%. Navyše vývojár platí aj ročný poplatok za to, že môže publikovať aplikácie cez Mac App Store.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu