Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/c/4/c4790070-3c9c-4ad9-9f2b-5c45582d0d4a/slobodnaeuropa.eu/web/wp-content/plugins/gravityforms/form_display.php on line 2643
More

  Matovič oznámil zrušenie bankového odvodu a vytvorenie Rozvojového fondu Slovenska

  V ňom sú definované kroky, ktoré budú viesť k zrušeniu osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií (tzv. bankového odvodu) a vytvoreniu nového Rozvojového fondu Slovenska.

  Premiér v súvislosti s memorandom uviedol, že je “v súlade so zdravým rozumom”. “Zásadným spôsobom pomôže firmám, štátu, ľuďom. Ďakujem jednej aj druhej strane, že k tejto dohode prispeli. Banky nepovažujeme za nepriateľov,” vyhlásil v pondelok na tlačovej konferencii Matovič.

  150 miliónov

  Banky každoročne prispievali formou bankového odvodu sumou takmer 150 miliónov eur. Bankový odvod sa pritom výrazne zvýšil pred poslednými parlamentnými voľbami. Smer vtedy v parlamente predložil novelu zákona, ktorou sa bankový odvod zvýšil na dvojnásobok. Takto vysoký bankový odvod pritom dlhodobo kritizovala aj Národná banka Slovenska.

  Osobitný odvod bánk

  RokPrijaté prostriedky
  2012120 306 608,14 €
  2013203 998 727,36 €
  2014153 190 846,30 €
  2015110 289 290,38 €
  2016119 772 091,30 €
  2017127 283 895,12 €
  2018134 177 118,30 €
  2019143 411 403,02 €
  2020148 949 960,73 €
  Spolu1 261 379 940,65 €

  “MF SR dohodlo so SBA zásadnú zmenu systému a prístupu. Rozhodli sme sa namiesto bankového odvodu zaviesť úplne novú schému. Na základe podpísanej dohody sa z tých peňazí, ktoré sa dávali na zmrazený účet, zoberie miliarda eur a vloží sa do Rozvojového fondu Slovenska. Tieto prostriedky budú môcť byť použité v rôznych štátnych projektoch typu výstavba nemocníc, výstavba nájomných bytov alebo na iné investície, ktoré nevyhnutne v tejto dobe potrebujeme,” uviedol premiér Igor Matovič.

  Zvýšia kapitál

  Namiesto toho aby banky platili do spoločného fondu na ich prípadnú záchranu budú banky navyšovať o 150 miliónov eur svoj základný kapitál. Banky a Ministerstvo financií sa dohodli, že banky každoročne nalejú do ekonomiky formou úverov o 1,5 miliardy eur viac.

  “Následne vedia tieto peniaze zhodnotiť. Banky sa podpisom tohto dokumentu zaväzujú ročne navyše investovať pol miliardy eur do úverov pre štátne projekty a ročne navyše investujú jednu miliardu eur do úverov pre ľudí a firmy. Namiesto toho, že 150 miliónov eur odkladali na účet a peniaze v ekonomike nepracovali, použijeme 1,5 miliardy eur ročne na to, aby sa ľuďom dali prístupné úvery a rovnako aj firmám a štátu,” podotkol Matovič.

  Podpísané memorandum

  Cieľom Memoranda je poskytnúť základ pre ďalšiu spoluprácu a podporovať vzájomné porozumenie medzi Ministerstvom financií SR a Slovenskou bankovou asociáciou. Memorandum je založené na partnerstve a na princípoch vzájomnej výhodnosti, spravodlivosti, poctivosti a na základe vzájomnej dôvery.

  Banky sa dohodli s vládou. Bankový odvod skončí k 1. júlu tohto roka.

  V memorande vyjadrujú obe strany záujem prispievať k rozvoju ekonomiky a zlepšovaniu finančného zdravia Slovenskej republiky a k stabilite bankového sektora.

  „Zrušenie bankového odvodu je významný príspevok vlády k lepšej odolnosti bánk na Slovensku voči krízovým situáciám. Jednej z nich v podobe pandémie čelíme v týchto časoch a je to niečo s čím sme sa doteraz nestretli. Ďalším podstatným dôsledkom dosiahnutej dohody sú rozvojové impulzy. Banky každoročne zvýšia financovanie štátnych infraštruktúrnych projektov o minimálne 500 miliónov eur a poskytnú nové financovanie súkromnému sektoru približne za jednu miliardu eur. Zároveň som rád, že zdroje, ktoré sa nazbierali a boli na účte štátnych finančných aktív sa vo výške jednej miliardy presunú do Rozvojového fondu Slovenska. Znamená to, že jedna miliarda umŕtvených peňazí sa mení na jednu miliardu pre rozvoj našej krajiny. Za týmito peniazmi môžeme vidieť investície do zdravotníctva, ekologických projektov alebo opravy kultúrnych pamiatok,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger.

  Nedali sa použiť

  Doteraz banky ročne platili približne 150 mil. eur v rámci bankového odvodu, avšak prostriedky sa nedali použiť reálne v ekonomike, ale boli vedené na účte štátnych finančných aktív.

  “Dosiahli sme obojstranne výhodný dokument, ktorý mení systém, ktorý bol zavedený v roku 2012 ako reakcia na finančnú krízu. Jeho pôvodným účelom bolo zabezpečiť väčšiu stabilitu. Bankový odvod sa však vyvíjal a nie vždy k lepšiemu,” podotkol prezident SBA Alexander Resch s tým, že sa odvtedy naakumuloval dostatok zdrojov a nastal čas ich použiť.
  Memorandum je dôležité aj z iného pohľadu. Banky sa totiž zaviazali, že stiahnu všetky žaloby, ktoré v minulosti podali v súvislosti s bankovým odvodom.

  NBS uvítalo zrušenie odvodu

  K zrušeniu bankového odvodu sa vyjadril aj guvernér NBS Peter Kažimír. NBS už od začiatku zvýšenia bankového odvodu upozorňovala na riziká spojené s predĺžením a navyše zvýšením odvodu.

  „Zrušenie navýšenia bankového odvodu je vítanou správou. Dosiahnutá dohoda prispeje k posilneniu stability slovenského finančného sektora a očakávame, že pomôže urýchliť oživenie a zotavenie našej ekonomiky. Zdravý a ziskový finančný sektor je základným predpokladom pre prístup Slovákov a podnikateľov k úverom za čo najvýhodnejších podmienok. To je v prebiehajúcom boji s ekonomickými dopadmi krízy na život na Slovensku rozhodujúce. Dohoda je zásadným posunom vpred a veríme, že skráti dĺžku rekonvalescencie našej ekonomiky. Vyhral zdravý rozum,“ povedal k zrušeniu bankového odvodu Peter Kažimír.

  Ešte parlament

  Zmeny v zákone o bankovom odvode však bude musieť ešte schváliť parlament a podpísať prezidentka SR Zuzana Čaputová. Banky by však odvod nemali štátu platiť od 1. júla tohto roka.

  Banky sa zároveň zaviazali na Slovensku do roku 2022 nechať viac peňazí z ich ziskov. Svojim akcionárom navrhnú len vyplatenie dividend najviac do výšky čistého zisku daného účtovného roka zníženého o sumu rovnajúcu sa 0,2 % výšky pasív banky vypočítaných podľa zákona o osobitnom finančnom odvode so stavom pasív k 30. júnu 2020.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu