Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/c/4/c4790070-3c9c-4ad9-9f2b-5c45582d0d4a/slobodnaeuropa.eu/web/wp-content/plugins/gravityforms/form_display.php on line 2643
More

  Matovič: nerobte z policajtov handry! Vyjadrenie premiéra k útoku vo Vrútkach

  Po zverejnení videa zo zásahu policajtov proti útočníkovi z Vrútok sa objavilo aj množstvo kritiky ich postupu. Za postup policajtov sa dnes rázne postavil premiér Igor Matovič. V statuse na Facebooku odmietol kritiku zásahu dvoch policajtov.

  „Odmietam robiť z policajta v krajnej núdzi handru, do ktorej si každý vševedko môže utrieť svoje bagandže,“ uviedol Matovič v statuse na Facebooku.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10219669147011679&set=a.10216351837281009

  Správny postup?

  Postup policajtov bol problematický podľa niektorých expertov pretože strieľali na verejnosti a pri streľbe mohli ohroziť aj samých seba. Navyše zo zverejneného kamerového záznamu je zrejmé, že iba pár sekúnd pred streľbou sa na mieste nachádzali pravdepodobne aj deti s rodičmi.

  „Podľa bezpečnostného analytika mali zasahujúci policajti páchateľa zneškodniť okamžite, navyše, ak už vedeli, že je schopný vraždiť. Prvotnou streľbou do nôh pritom ohrozovali nielen seba, ale aj okolie,“ uviedla k postupu policajtov televízia Markíza.

  Odporúčame: Tragédia vo Vrútkach. 22-ročný mladík zabíjal na základnej škole

  Problém však je, že policajtov 22-ročný útočník napadol nožom. Policajti mali na rozhodnutie iba pár sekúnd, pričom už vedeli, že mladík vraždil a útočil nožom aj na deti.

  „Ak niekto naháňa policajta s nožom ako zmyslovzbavený a v okolí sa pohybujú mamičky s deťmi, nemôže čakať nič iné, ako Ivan v Martine,“ píše ďalej Matovič vo svojom statuse.

  Nesmrteľné zbrane? Zlý systém

  Matovič sa vyjadril aj ku kritike použitia smrteľnej zbrane. Policajné jednotky v zahraničí sú totiž bežne vybavené aj nesmrteľnými zbraňami. Tzv. tasery vyšlú do tela útočníka silný elektrický náboj, ktorý útočníka ochromí avšak nezabije. Slovenskí policajti ich nemajú, lebo v nich cýbajú batérie.

  „Vytvoriť systém, kedy vyšinutý útočník s nožom na policajta môže čakať maximálne zásah s taserom, by bolo chybou. Musí existovať hranica, ak ju zrušíme, úplne zbytočne ohrozíme policajtov a vyšinutým bláznom dáme krídla … a to teda určite nedovolím,“ povedal k použitie taserom Matovič.

  Mladík zabíjal

  Útok iba 22-ročného mladíka sa odohral minulý týždeň na spojenej základnej škole s gymnáziom vo Vrútkach. Po vyčíňaní útočníka zomrel zástupca riaditeľky školy.

  V skorej medializovaných informáciách mala byť jednou zo zranených aj samotná riaditeľka školy. Podľa najnovších informácií však zranenou je jedna z učiteliek. So zraneniami skončil aj školník, ktorý sa snažil útočníka zastaviť. Zároveň útočník vážne poranil aj dve 10-ročné deti. Po zásahu boli zranení aj dvaja policajti, ktorí 22-ročného mladíka zneškodnili.

  Motív chýba

  Otázkou ostáva ešte aj samotný motív mladíka, ktorý útočil. Polícia sa k vyšetrovaniu útoku vo Vrútkach zatiaľ nechce vyjadrovať.

  Internetom sa však už šíri informácia o tom, že za útokom môže byť šikana mladíka, ktorý navštevoval školu, na ktorej útočil.

  To však rázne odmietla riaditeľka školy na sociálnej sieti Facebook. Šikanu ako motív odmietlo aj samotné mesto Vrútky na svojej webovej stránke.

  „Útočník sa škole mstil za šikanu – je to ničím nepodložené tvrdenie. Škola je v potieraní šikany zásadová a nekompromisná a vylučuje, že by dopustila šikanovanie akéhokoľvek žiaka na nej, vrátane útočníka v čase, kedy ju navštevoval. O motíve útočníka nie je nič známe. Žiadnemu zamestnancovi školy sa útočník nikdy nevyhrážal pomstou za neriešenú šikanu, ani sa na šikanovanie nikdy nesťažoval. Škole takú informáciu nikdy nenahlásili ani jeho rodinní príslušníci,“ uvádza mesto Vrútky k útoku na miestnej škole.

  Mesto na stránke upozorňuje aj na ďalšie mylné informácie, ktoré sa šíria. Po útoku sa totiž objavili aj nepravdivé informácie, že útočník bol Róm, či napríklad informácia, že útočníci boli dvaja.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu