More

  Tragédia vo Vrútkach. 22-ročný mladík zabíjal na základnej škole

  Smutná správa dnes prišla z jednej zo základných škôl vo Vrútkach. Po brutálnom útoku iba 22-ročného mladíka zostal mŕtvy zástupca riaditeľa školy, zranená učiteľka a školník. Útočník tiež zranil dve zranené deti.

  Policajti útočníka po útoku zastrelili. Útok mal nožom spáchať bývalý žiak školy, ktorý mal údajne trpieť psychickými problémami.

  Vo vážnom stave v nemocnici je pritom aj riaditeľka školy, ktorá po útoku skončila v nemocnici a podrobila sa dvom operáciám. Vo vážnom stave je aj iba 10-ročné dievča, ktoré útočník niekoľkokrát bodol nožom.

  https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/1776981109109063/

  Tragédia na škole

  Iba 22-ročný Martinčan rozbil sklenenú výplň dverí a vnikol do školy. Zamestnanci školy sa mu však postavili na odpor a chceli ho zastaviť. Život to stálo zástupcu riaditeľa. Neskôr poranil aj školníka, ktorý ho po útoku prenasledoval.

  „Podľa prvotných informácií z miesta činu sa mal skutku dopustiť bývalý žiak školy. Do školy mal vniknúť tak, že rozbil sklenenú výplň, kde ho chceli zamestnanci školy zastaviť, načo však použil nôž, ktorý si so sebou doniesol. Smrteľne zranil zástupcu riaditeľa školy a zranil aj školníka,“ uviedol policajný prezident Milan Lučanský.

  Následne na to vbehol útočník do najbližšej triedy, kde zranil učiteľku a dve deti viacerými bodnými ranami. „Potom sa pokúsil o útek, ktorému sa školník snažil zabrániť a prenasledoval ho. V tom čase už polícia prijala telefonát na tiesňovú linku a policajná hliadka, ktorá bola v blízkosti, prišla okamžite na miesto a vykonala služobný zákrok. Policajti začali páchateľa prenasledovať s cieľom zadržať ho, aktívne sa však bránil nožom. Po zásahu polície prišiel páchateľ o život,“ doplnil policajný prezident Milan Lučanský.

  https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/3419170778113120

  Aj policajti

  Počas policajného zákroku sa zranili aj policajti z odrazených guliek. „Treba brať do úvahy, že sú to veľmi špecifické situácie. Na toto sú policajti cvičení. Zranení policajti sú mimo ohrozenia života,“ objasnil policajný prezident.

  Na mieste zasahovalo viacero policajných zložiek z krajského riaditeľstva a príslušníci NAKA. Na mieste bol aj posttraumatický tím, ktorý podal psychologickú pomoc žiakom aj rodičom poškodených detí.

  https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1522428691120681/3419658991397632/

  Podľa informácií, ktoré večer zverejnila televízia Markíza, tak útočník už podobný čin v minulosti spáchal. Mal ohrozovať zamestnankyňu železníc. Mladík mal byť aj minulosti už súdne trestaný.

  Prezidentka aj predseda parlamentu

  K situácii vo Vrútkach sa vyjadrili aj politici. „Cítim obrovský smútok a žiaľ nad tragédiou vo Vrútkach. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine obete útoku a podporu všetkým zraneným deťom, učiteľkám a policajtom. Nerozumiem a nepoznám pozadie tohto šialeného útoku. Telefonovala som s ministrom vnútra, ktorý ma informoval, že situácia je pod kontrolou. Všetkým učiteľkám, učiteľom, policajtom, deťom a ich rodičom, ktorí zažili ťažké chvíle strachu, chcem vyjadriť podporu. Myslím na vás. Nech je v tejto chvíli naša solidarita s vami aj prejavom odmietnutia násilia v akejkoľvek podobe,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na tragédiu vo Vrútkach.

  V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár: „Predseda Národnej rady SR Boris Kollár odsudzuje násilný čin, ktorý sa odohral dnes dopoludnia na základnej škole vo Vrútkach a vyžiadal si obete na ľudských životoch a viacerých zranených, medzi ktorými sú aj deti.“

  Mesto aj kraj

  Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová tiež odsúdila brutálny čin, ktorý sa dnes predpoludním odohral v Spojenej škole vo Vrútkach. Zároveň vyjadrila hlbokú ľútosť a zármutok nad nesmiernou tragédiou, pri ktorej prišiel o život zástupca školy.

  Vraždiaceho 22-ročného mladíka zneškodnili policajti na úteku zo školy, kde zabil zástupcu riaditeľky a zranil niekoľko ľudí vrátane dvoch detí.

  ,,Je to veľká tragédia pre mesto, školu, ale aj celú okolitú spoločnosť. O to viac, že útok sa stal v škole a jeho svedkami boli aj žiaci. Chcela by som vyjadriť úprimnú sústrasť príbuzným a blízkym obete. Želám si, aby sa zranení čím skôr zotavili ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Zatiaľ nie je známa príčina útoku, no dôrazne odmietam akékoľvek formy násilia,“ dodala županka Erika Jurinová.

  Gymnázium J. C. Hronského pôvodne patrilo pod správu Žilinského samosprávneho kraja a zástupca školy, ktorý je podľa medializovaných informácií obeťou útoku, bol dlhoročným pedagógom na tejto škole. Gymnázium je od roku 2015 organizačnou zložkou Spojenej školy vo Vrútkach, ktorej zriaďovateľom je mesto.

  Kondolenciu vyjadril aj primátor mesta Vrútky Branislav Zacharides: ,,V mene svojom, poslancov mestského zastupiteľstva a pracovníkov mestského úradu vo Vrútkach vyjadrujem hlboký zármutok nad tragickou udalosťou, ktorá sa dnes udiala na našej Spojenej škole. Pozostalým prejavujeme úprimnú sústrasť.“

  Aj ministri

  Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po obetiach dnešného tragického incidentu v škole vo Vrútkach a zraneným zaželal skoré uzdravenie. Zranení sú hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici v Martine.

  “Chystám sa do martinskej nemocnice pozrieť pacientov, pretože to, čo sa dnes stalo, je naozaj niečo bezprecedentné, čo naša krajina ešte nezažila,” uviedol minister Krajčí. Spresnil, že hospitalizovaní sú traja dospelí a dve deti. “Učiteľka a deti majú ťažké bodné poranenia a policajti ľahké strelné poranenia,” priblížil minister.

  „Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým a skoré uzdravenie zraneným. Akékoľvek formy násilia sú neprípustné. Práve škola by mala byť miestom, kde vládne bezpečie. Okamžite som išiel na miesto tragédie a v najbližších dňoch budem so zriaďovateľmi diskutovať aj o tejto téme, keďže bezpečnosť našich detí a učiteľov je to najdôležitejšie,“ vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling. Minister školstva bol tiež na mieste tragédie vo Vrútkach.

  Premiér dal prednosť V4

  K tragédii sa vyjadril aj slovenský premiér Igor Matovič. Ten je aktuálne na rokovaní s premiérmi krajín V4 v českej Lednici. Na Slovensko sa však nevrátil, slovenský premiér dal prednosť summitu s premiérmi krajín V4. Pozostalým a zraneným poslal iba krátky odkaz.

  “Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo, vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. Bohužiaľ blázni medzi nami žijú a takýmto situáciám nedokážeme zabrániť. Na miesto činu práve letí minister vnútra, pevne verím, že nás bude informovať, “povedal k tragédii premiér Igor Matovič. Neskôr ešte pridal status na Facebooku.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10219635418728493&set=a.10216351837281009

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie