More

  Podľa prezidentky potrebujeme v súvislosti s krízou strategickú víziu

  Na pracovnom stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, riaditeľka Implementačnej jednotky Úradu vlády SR Miriama Letovanec, výkonná riaditeľka CELSI Marta Kahancová, vedúca tímu ekonomických analýz Zastúpenia EK na Slovensku Lívia Vašáková, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara a člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian. 

  Globálne dopady

  Podľa prezidentky Slovensko už dnes patrí ku krajinám EÚ s najväčším ekonomickým prepadom, aj vzhľadom na našu závislosť na zahraničnom obchode, ktorý globálne klesá. V pásme ohrozenia sa tak ocitajú tisícky zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov. 

  “Ekonomická pomoc síce nebola taká rýchla a razantná, ako rýchlo a razantne sme našu ekonomiku zavreli, podľa odhadov expertov sa nám však podarilo znížiť rast nezamestnanosti o jednu tretinu,” uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Krok vpred

  Prezidentka zdôraznila, že je potrebné už teraz myslieť o krok vpred. “Musíme sa začať sústrediť na druhú vlnu pomoci. V tom nám môže byť obrovskou pomocou práve ekonomický balík obnovy, ktorý EÚ prináša. V rámci tejto pomoci si potrebujeme určiť investičné priority do budúcna, čo má byť zdrojom našej budúcej prosperity. Zároveň ale musíme myslieť aj na skupiny ľudí, ktorí krízou trpia najviac a štátna pomoc ich doteraz obchádzala. Riešenie ich situácie musí byť taktiež našou prioritou,” doplnila prezidentka.

  Prezidentka po stretnutí pripomenula, že je pred nami obdobie, v ktorom potrebujeme spojiť najlepšie hlavy naprieč spoločnosťou, súkromným sektorom aj štátom na to, aby sme si určili našu strategickú víziu. “Potrebujeme plán, lebo objem peňazí, ktoré budeme mať k dispozícii na preinvestovanie môže zásadným spôsobom zmeniť podobu Slovenska v budúcnosti. Ak chceme byť zelenšou, modernejšou a vzdelanejšou krajinou, tak práve toto je naša šanca. Aby sme ponúkané prostriedky od EÚ využili múdro a hospodárne, potrebujeme si vziať tieto ciele za svoje a nájsť na nich celospoločenskú zhodu.”

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu