More

  Matovič klamal. Povinná domáca karanténa ostáva

  Premiér Igor Matovič včera oznámil koniec povinnej štátnej aj domácej karantény. “Od stredy 7:00 sa ruší povinná štátna karanténa aj eKaranténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako 19 bezpečných krajín,” povedal premiér Igor Matovič.

  Odporúčame: COVID-19: ruší sa štátna karanténa, otvárajú sa hranice a rúška nebudú povinné

  Avšak premiér zavádzal nakoľko v rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva sa píše o povinnej domácej karanténe do vykonania PCR testu na COVID-19. Navyše osoby vracajúce sa zo zahraničia musia v niektorých prípadoch predložiť už pri vstupe PCR test a ďalší musia absolvovať počas domácej karantény.

  Čo sa píše v opatrení Úradu verejného zdravotníctva?

  Všetkým osobám, ktoré od 10. júna 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v prílohe č. 1 tohto opatrenia, sa nariaďuje, aby pri prekročení hraníc Slovenskej republiky odovzdali negatívy výsledok RT-PCR testu (potvrdenie o negativite testu) na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín príslušníkovi Policajného zboru Slovenskej republiky. Alternatívne, po vstupe na územie Slovenskej republiky hraničnými priechodmi na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať uvedený negatívny výsledok na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Uvedený výsledok musí byť vyhotovený v anglickom, nemeckom, českom alebo slovenskom jazyku alebo do niektorého z týchto jazykov preložený. Následne sa týmto osobám nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 je osoba povinná sa podrobiť najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí. Po dobu izolácie v domácom prostredí podľa predchádzajúcej vety sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti.

  Skončíte v karanténe

  Povinná domáca karanténa tak neplatí len pre prípad, že sa vrátite z Bulharska, Cypru, Česka, Dánska, Estónska, Fínska, Grécka, Chorvátska, Islandu, Lichtenštajnska, Litvy,  Lotyšska, Maďarska, Malty, Nemecka, Nórska, Rakúska, Slovinska, Švajčiarska. V ostatných prípadoch musíte ostať v povinnej domácej karanténe a rovnako všetky osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti.

  Matovič včera navyše nič nehovoril ani o povinnom RT-PCR teste na ochorenie COVID-19. v mnohých krajinách sa tento test vykonáva len v prípade príznakov a pre samoplatcov tieto testy nerobia. Navyše aj keď si v inej krajine RT-PCR test navrátilci zo zahraničia zaplatia v krajine odkiaľ prichádzajú, aj tak ich čaká ďalší test na Slovensku.

  Ak nie na hraniciach, tak úradníkom

  Navyše test musíte odovzdať na hraniciach ak na hraniciach nebude policajná hliadka musíte ho odovzdať príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Ako si to však úradníci predstavujú už v nariadení nepíšu. Po návrate by ste totiž mali ostať v domácej karanténe a nemali by ste nikam chodiť. Ak pôjdete odovzdať test na regionálny úrad verejného zdravotníctva tak porušujete domácu karanténu.

  Na Slovensku sa musíte testu na ochorenie COVID-19 podrobiť presne päť dní od návratu. Ak bude výsledok testu negatívny, tak pre vás domáca karanténa končí.

  Vďaka novému opatreniu, tak bude zrejme pre mnohých ľudí návrat na Slovensko takmer nemožný. Problémom totiž bude často absolvovanie PCR testu na ochorenie COVID-19 bez akýchkoľvek príznakov.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie