More

  COVID-19: boj sme nevyhrali ostáva dúfať aspoň v remízu

  Aj keď mnohé štáty sveta pristupujú postupne k uvoľňovaniu opatrení v súvislosti so šírením pandémie ochorenia COVID-19 neznamená, že sme boj so zákerným ochorením boj už vyhrali. Čaká nás totiž druhá ekonomická vlna tsunami.

  Keď sa v závere minulého roka začal v Číne šíriť nový koronavírus 2019-nCOV, objavili sa obavy, že ochorenie môže prerásť do globálnej pandémie. Na začiatku marca už bolo zrejme všetkým jasné, že sa pandémii ochorenia COVID-19 nevyhneme. Neskôr dostal nový zabijak názov SARS-CoV-2. Spoznali sme ho avšak nezastavili.

  Trvalo niekoľko mesiacov kým sa situácia začala upokojovať. Vlády po celom svete zaviedli drastické opatrenia, ktoré navyše uvrhli svet do recesie a okrem boja s ochorením COVID-19 nás navyše čaká boj s ekonomickou krízou. Tá môže priniesť viac obetí ako samotný koronavírus SARS-CoV-2.

  Nevyhrali sme

  Aj na Slovensku pristúpila vláda Igora Matoviča k postupnému uvoľneniu opatrení, ktoré Slovensko na dlhé týždne prakticky zastavili. Následky opatrení všetci ešte len pocítime vo svojich peňaženkách.

  Dnes však prekonal vírus SARS-CoV-2 ďalšiu smutnú métu. Po celom svete ochorením treplo alebo stále trpí už viac 7 miliónov ľudí. Najviac potvrdených prípadov ochorení hlásia Spojené štáty a Brazília.

  Počet nakazených aj mŕtvych stúpa po celom svete. USA a Brazília sú dve najviac zasiahnuté krajiny na svete. Z týchto krajín pochádza až tretina všetkých obetí. (zdroj: covid.stalosa.sk)

  Ochorenie COVID-19 však dnes prekonalo aj ďalší smutný míľnik. Ochoreniu totiž k dnešnému dňu podľahlo už viac ako 400 tisíc ľudí. Skutočné čísla však budú zrejme oveľa horšie ako uvádzajú svetové štatistiky.

  U mnohých totiž ochorenie prebieha bez akýchkoľvek príznakov a tak skutočný počet nakazených môže byť aj o niekoľko miliónov vyšší. Ešte horšie je to v prípade obetí. Zdravotné systémy v Taliansku a Španielsku skolabovali pod náporom pacientov, keďže obe krajiny patrili medzi najviac zasiahnuté na svete. Pacienti tak často zomierali doma bez akéhokoľvek testu na ochorenie COVID-19. Podobná situácia sa teraz opakuje v ťažko skúšanej Brazílii.

  Čaká nás ďalší boj

  Mnohí Slováci kritizovali vládu Igora Matoviča za zavedenie tvrdých opatrení, ktoré znamenali prakticky zastavenie ekonomiky. Pre mnohé firmy bude kríza posledným klincom do rakvy. Aj tie najoptimistickejšie odhady hovoria, že slovenská ekonomika poklesne o viac ako desať percent.

  Na druhú stranu práve tvrdé opatrenia a zatváranie fabrík, obchodov a obmedzenie sociálnych kontaktov priniesli svoje ovocie. Slovensko totiž patrí medzi najlepšie krajiny na svete v počte nakazených a hlavne v počte mŕtvych. Chvála prichádza z celého sveta.

  Otázne však, je ako Slovensko vyhrá svoj druhý boj s naštartovaním ekonomiky. Tam už opatrenia Matovičovej vlády prichádzajú pomaly a navyše nechýba ani tradičná slovenská byrokracia. Až výsledok tohto druhého boja ukáže ako sme zvládli pandémiu ochorenia COVID-19. Ak by sme tú ekonomickú zvládli rovnako dobre ako tú zdravotnú, môžeme povedať, že sme aspoň remizovali v životnom súboji.

  Keď sú u moci blázni

  Nie všetky krajiny však nákazu COVID-19 zvládli tak dobre ako Slovensko. Až v kritických chvíľach sa totiž ukazuje ako dôležité je rozhodnutie komu odovzdať svoj hlas vo voľbách.

  Najhoršie je pokiaľ sa k moci dostanú šialenci a populisti. Ukazuje to situácia v USA aj Brazílii. Prezidenti oboch krajín ostro kritizujú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a chcú z nej dokonca odísť. V oboch prípadoch však zlyhala v prvom rade vláda a šírenie poloprávd, či dokonca klamstiev. Je však oveľa jednoduchšie ukázať prstom na niekoho iného ako priznať pochybenia v boji so začareným ochorením COVID-19.

  Svoje o tom vie najmä americký prezident Donald Trump, ktorý svojho času dokonca odporúčal aplikovať si do krvi dezinfekciu aby zabila vírus SARS-CoV-2. Úrady a média mali potom čo robiť aby ľuďom vysvetlili, že dezinfekcia aplikovaná do krvi v boji s ochorením COVID-19 rozhodne nepomôže.

  Obe krajiny navyše zaviedli na začiatku minimum opatrení. A laxný prístup si vyžiadal veľmi krutú daň. V USA podľahlo ochoreniu už 112 tisíc ľudí a v Brazílii zatiaľ niečo vyše 36 tisíc. Viac ako tretina mrvách po celom svete tak pochádza práve z USA a Brazílie.

  Americký prezident Donald Trump alebo jeho brazílsky kolega Jair Bolsonaro tvrdili, že opatrenia položia ekonomiku. V tom mali obaja pravdu avšak nezavedenie opatrení zasiahlo obe krajiny tvrdo a nekompromisne. Vzhľadom na svetovú recesiu si navyše aj tak nepomohli a ekonomický pokles čaká na USA aj Brazíliu. K tomu treba prirátať cenu ľudských životov, ktoré vyhasli predčasne a zbytočne.

  Svet sa mení

  Pandémia ochorenia COVID-19 však vládam po celom svete ukázala, že ani pán tvorstva nemusí vyhrať nad najmenšími organizmami na našej planéte.

  Počet potvrdených prípadov bude ešte rásť a narastať bude určite aj počet mŕtvych. Namiesto súdržnosti však jednotlivé krajiny v boji s ochorením COVID-19 dokázali, ako krehké sú vzťahy medzi štátmi a ako rýchlo sa môžu rozpadnúť.

  V boji absolútne zlyhala Európska únia. Namiesto jednotného postupu totiž každá krajina postupovala samostatne. Únia nedokázala ani zabezpečiť ochranné prostriedky ako rúška, či dezinfekciu aj tu sa musela každá krajina spoľahnúť na svoje zdroje.

  Jednotná Únia?

  Práve v takýchto kritických okamžikoch by však mali fungovať mechanizmy, ktoré zjednotia postupy krajín. Niekde totiž platili prísne reštrikcie a iné krajiny spočiatku hovorili o tom, že ide o „obyčajnú“ chrípku. Netreba zabudnúť ani to, že mnohé krajiny stáli pred absolútnym kolapsom zdravotných systém a budovali dokonca poľné nemocnice.

  Európska únia však má ešte šancu ukázať, že dokáže byť jednotná. Prichádza totiž druhá vlna avšak nie druhá vlna šírenia ochorenia. Druhá a teraz ekonomická vlna, ktorá postihne každého Európana a možno oveľa tvrdšie ako samotné ochorenie COVID-19.

  Svet sa však behom niekoľkých týždňov drasticky zmenil a opäť sa ukázala ako dôležitá je rýchlosť. Aj keď Slovensko nepatrí vzhľadom na byrokraticky aparát medzi najrýchlejšie krajiny, ukázalo, že v čase krízy dokáže reagovať rýchlo. Práve rýchlosť prijatých opatrení je jedným z dôvodov úspechu v boji s prvou vlnou. Ostáva len dúfať, že vláda bude podobne rýchlo pristupovať aj k druhej ekonomickej vlne.

  Tretia vlna

  Navyše ochorenie COVID-19 nikam nezmizlo. Slovensko aj ostatné krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu opatrení. Nesmieme však zabudnúť na druhú vlastne tretiu vlnu pred ktorou varujú epidemiológovia.

  Prečo tretiu? Ešte pred druhou vlnou ochorenia totiž príde oveľa horšia ekonomická vlna. Tá nebude mať iba 7 miliónov nakazených. Nakazených ekonomickou vlnou budú stovky miliónov a možno miliardy ľudí po celom svete.

  Spomalenie ekonomiky bude mať drastické následky na peňaženky nás všetkých. Pôvodné odhady síce hovorili, že už budúci rok začne aj naša ekonomika rásť. To však môže zhatiť práve tretia vlna. Pre vyčerpané ekonomiky po celom svete to môže byť priam katastrofa.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie