More

  COVID-19: rušia sa hodiny pre seniorov aj obmedzenia pre reštaurácie

  Slovensko začne masívne uvoľňovať opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19, oznámil to dnes premiér Igor Matovič.

  Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii informoval o zmenách v prijatých opatreniach v boji proti ochoreniu COVID-19.

  Po štvrtej fáze prichádza ďalšia fáza uvoľnenia niektorých opatrení. Otvoria sa napríklad všetky kúpaliská a tiež napríklad wellness centrá. Zmiernia sa aj podmienky pre reštaurácie a taxislužby.

  Obchodníkov tiež poteší zrušenie vyhradených hodín pre seniorov. Viaceré zmeny potom čakajú aj na ľudí žijúcich v zahraničí, konkrétne v susednom Česku a Maďarsku. Pre tých sa zmiernia podmienok vstupu na Slovensko na dobu 48 hodín bez podmienky absolvovania povinnej karantény.

  Čo všetko sa uvoľní od utorka 2.6.:

  • Občania, ktorí žijú v Českej republike alebo Maďarsku, budú môcť od 7.00 hodiny prísť na Slovensko na 48 hodín na základe preukázania, že v tejto krajine žijú. Budú sa musieť preukázať dvomi rôznymi dokladmi (napríklad faktúra za telefón, faktúra za dodávku energií). Nemusia mať teda v Česku alebo v Maďarsku prechodný či trvalý pobyt.

  Čo všetko sa uvoľní od stredy 3.6.:

  • rušia sa nákupné hodiny pre seniorov v potravinách aj drogériách,
  • povinných 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka sa mení na 10 metrov štvorcových,
  • vo verejnom stravovaní sa ruší obmedzenie otvorenia reštaurácií len 22. hodiny, reštaurácie tak môžu otvoriť podľa pôvodných otváracích hodín,
  • otvoria všetky športoviská, wellness centrá, kúpaliská a vnútorné pavilóny v ZOO a botanických záhradách,
  • môžu sa uskutočňovať športové a súťažné podujatí,
  • rúška nebudú povinné vonku pri dodržaní minimálne dvojmetrových odstupov, povinné však budú naďalej v interiéry a na hromadných podujatiach,
  • v taxíkoch bude fólia oddeľujúca zákazníka a vodiča už iba povinná, ruší sa tiež povinnosť 15 minútovej prestávky medzi zákazníkmi a povolená bude už aj klimatizácia v zadnej časti vozidla,
  • v ubytovacích zariadeniach sa ruší povinnosť 24 hodinového odstupu medzi zákazníkmi a vlastné sociálne zariadenia na každú izbu,
  • rušia sa povinné testy pre umelcov,
  • pre divákov na kultúrnych podujatiach bude povinné šachovnicové sedenie (každé druhé miesto voľné).

  Uvoľnené opatrenia od stredy 10.6.:

  • Povolené budú hromadné podujatia do 500 ľudí za povinnosti mať rúško pre všetkých účastníkov.

  Uvoľnené opatrenia od 1.7.:

  • Povolené budú hromadné podujatia do 1000 ľudí za povinnosti mať rúško pre všetkých účastníkov. Tento stav bude podľa Igora Matoviča trvať až do konca roka.

  Uvoľnenie opatrení prichádza po tom ako neboli spokojní majitelia reštaurácií a napríklad hotelieri. Od budúcej stredy sa zároveň uvoľnia pravidlá aj pre hromadné podujatia do 500 ľudí. Od začiatku júla budú potom pravidlá pre hromadné podujatia ešte voľnejšie.

  Premiér Igor Matovič aj napriek sľubom nepovedal, či plánuje predĺžiť núdzový režim. Pôvodne totiž sľuboval, že dnes oznámi, či sa bude alebo nebude predlžovať núdzový režim.

  POZOR NOVÉ OPATRENIE ÚVZ S ÚČINNOSŤOU OD ZAJTRAJŠIEHO RÁNA Odo dňa 02. 06. 2020 od 07:00 h budú môcť využiť právo…

  Uverejnil používateľ Polícia SR – Banskobystrický kraj Pondelok 1. júna 2020

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu