More

  Matovič chystá zmeny v karanténe. Bude aj na kratšie aj pre tých bez trvalého pobytu

  Premiér Igor Matovič dnes v príspevku na sociálnej sieti Facebook informoval o pripravovaných zmenách v karanténe. Bude aj na kratšie ako 14 dní aj pre tých bez trvalého pobytu.

  Slovensko ako jedna z mála krajín trvá stále na pomerne prísnej karanténe. Našťastie po týždňoch príprav vláda Igora Matoviča prestala navrátilcov zatvárať do štátnych karanténnych centier, ale umožnila im využiť aj domácu karanténu.

  Odporúčame: Do systému eKarantény prešlo vyše 1300 ľudí. Aplikácia je podľa užívateľov otrasná

  Teraz premiér Matovič na Facebooku načrtol možné zmeny v  karanténe a uvoľnenie pravidiel v niektorých prípadoch. Matovič zároveň informoval aj o počtoch ľudí, ktorí využívajú eKaranténu.

  Viac ako 5 tisíc

  Premiér Igor Matovič v príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedol, že domácu eKaranténu aktuálne využíva už viac ako 5.000 ľudí. Iba za včera pribudol 1.268 ľudí v domácej karanténe.

  „Len za včerajšok prešlo cez hranice na Slovensko 1.268 ľudí s aplikáciou eKaranténa určenou pre domácu karanténu. Celkovo jej služby využíva už viac ako 5.400 ľudí. Po mierne ťažšom pôrode tak dnes máme pri živote skvelý nástroj, ktorý čas v karanténe určite spríjemní,“ uviedol premiér Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook.

  Aplikácia je dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android od Google a tiež iOS od Apple. Schválenie aplikácie od Apple však trvalo o týždeň dlhšie ako avizovala vláda.

  Čakajú nás zmeny?

  Matovič však na Facebooku naznačil a možné zmeny v domácej karanténe. Problémy totiž majú Slováci, ktorí žijú v zahraničí no nemajú tam trvalý alebo prechodný pobyt. Ak by takíto Slováci chceli využiť možnosť príchodu na 48 hodín majú smolu.

  Ak totiž hranice prekročia Slováci bez prechodného pobytu v zahraničí tak putujú rovno do 14 dňovej karantény. Pritom pokiaľ by mali prechodný pobyt v zahraničí mohli by na Slovensku ostať 48 hodín a potom sa vrátiť naspäť do krajiny, kde napríklad pracujú alebo žijú.

  „Musíme čím skôr dotiahnuť otázku našich občanov, ktorí v zahraničí pracujú … nemajú tam však pobyt … preto výnimku 48 hodín nevedia využiť a 14 dní v domácej si zase nemôžu dovoliť. Rokovania s našimi susedmi sú vo finále, takže verím/dúfam, že to bude medzinárodne dohodnuté čím skôr,“ podľa Matoviča by tak mohli rokovania čoskoro viesť k úspešnému koncu.

  Aj kratšia karanténa

  Igor Matovič na Facebooku zároveň uviedol, že v niektorých prípadoch umožní štát skrátiť povinnú karanténu. Bude to platiť pre tých, čo chcú na Slovensko prísť na dlhšie ako na 48 hodín avšak na menej ako 14 dní.

  „V tom prípade by sa klient eKarantény na svojom mobile nahlásil do módu “odchod zo Slovenska” … a keď by do 6 hodín prišiel na hranice, policajt by ho z domácej karantény odhlásil. Potrebuje to zásah do softvéru a pár iných zmien a dohôd, takže nie tak rýchlo to bude k dispozícii, ale je to srdcovka … budeme tlačiť, čo to dá,“ opísal možné riešenie predseda vlády.

  To však nebude riešenie napríklad pre turistov z okolitých krajín. Nebude to totiž znamenať, že nemusíte ísť do povinnej domácej karantény, len v nej nemusíte ostať 14 dní.

  Otvorenie hraníc?

  Mnohé krajiny sa však už turistom viac otvárajú. Výrazné uvoľnenie pravidiel ohlásilo napríklad Chorvátsko, či tvrdo zasiahnuté Taliansko. Slovensko je však v otváraní hraníc pozadu.

  „Verím, že postup otvárania hraníc dokážeme s našimi partnermi v EÚ dohodnúť tak, že postupne začnú pribúdať krajiny EÚ, s ktorými dokážeme hranice otvoriť úplne – t.j. akákoľvek karanténa by v ich prípade bola nepotrebná,“ prízvukuje premiér a zároveň uviedol „nebojte sa, podstúpime len také riziko, ktoré si budeme ako Slovensko môcť dovoliť“.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu