More

  Nezáujem o vládnu pomoc pokračuje. Spamätá sa štát?

  Na účty žiadateľov posielajú Úrady práce ďalšie prostriedky v rámci pomoci v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Za tri mesiace štát neposlal ani 100 miliónov eur.

  Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny sa na svojom webe pochválilo úspešným bojom s následkami pandémie ochorenia COVID-19 po drastických opatreniach vlády Igora Matoviča.

  Úrady práce sociálnych vecí a rodiny poslali na účty žiadateľov pomoc vo výške niečo vyše 96 miliónov eur. Ide o celkovú sumu už aj za mesiac apríl. Vláda tak za tri mesiace výrazných obmedzení neposlala firmám ani 100 miliónov eur. Ešte pri predstavení sa pritom hovorilo o miliardách.

  Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už odosielajú prvú pomoc za apríl, a to prakticky okamžite po zaevidovaní výkazov. O príspevky za apríl môžu zamestnávatelia a SZČO požiadať do 31. mája 2020. Tí, ktorí už o pomoc žiadali za mesiac marec a neprechádzajú do iného opatrenia, zasielajú úradom práce iba vyplnený výkaz za apríl.

  Byrokracia pokračuje

  „Zjednodušili sme našu pomoc tak, že dnes už nie je potrebné podpisovať druhýkrát dohody, ak niekto žiada opakovane o príspevok v rámci toho istého opatrenia ako v marci. Zašle nám iba vyplnený výkaz, ten skontrolujeme a hneď odosielame financie. Preto aj v štatistikách už vidíme, že máme viac odoslaných platieb ako podpísaných dohôd,“ vysvetľuje aprílový proces minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

  Administratívne však celý proces stále nie je pritom najjednoduchší. Podnikatelia totiž musia podpisovať zmluvy, ktoré dostanú od úradov. Niektorí podnikatelia pritom majú problémy aj s tým, čo všetko rátať medzi tržby aby vedeli vyrátať pokles tržieb.

  Žiadatelia, ktorí žiadajú o príspevky prvýkrát, musia úradu poslať vyplnenú žiadosť aj výkaz. To isté platí v prípade, ak záujemca v apríli žiada o inú pomoc ako v marci.

  Pri opatrení č. 4 sa opätovne žiadosť nezasiela, príspevok sa poskytuje za marec, apríl a máj. Ak však žiadateľ medzičasom začne pracovať alebo podnikať, musí úradu práce, sociálnych vecí a rodiny oznámiť, že si v apríli, resp. máji, neuplatňujete nárok na príspevok.

  Komplikovaná a nejasná

  Mnohí podnikatelia pritom od začiatku poukazujú na zbytočnú komplikovanosť, administratívnu náročnosť a neprehľadnosť opatrení.

  Z obáv pred prípadnými sankciami sa tak radšej rozhodnú o príspevky nepožiadať. Problémom je garantovanie pracovných miest aby mohli požiadať o vládnu pomoc.

  Slovensko v rámci Európskej únie reaguje zrejme najpomalšie aj v uvoľňovaní pravidiel. Štát tak mnohých podnikateľov naďalej dusí a núti ich mať zatvorené obchody a prevádzky. Zatvorené musia mať aj napriek tomu, že už mesiac je je minimálny denný prírastok nových prípadov ochorenia COVID-19.

  Pomalé otváranie obchodov nakoniec môže znamenať koniec mnohých firiem a ďalšie prepúšťanie. Najhoršie odhady hovoria až o 250 tisícoch ľudí bez práce.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu