More

  Matovič chce predlžiť núdzový stav. Právnici sú proti

  Premiér Igor Matovič nevylúčil prípadné zrušenie núdzového stavu ani jeho opätovné vyhlásenie. Právnici však s prípadným predĺžením nesúhlasia.

  Viacerí právnici však pre Hospodárske noviny uviedli, že prípadné predĺženie núdzového stavu by mohlo byť v rozpore so zákonom. Matovič pritom vyhlásil, že si vie predstaviť jeho opätovné zavedenie už po skončení súčasného núdzového stavu.

  “Možno si budeme môcť dopriať letnú pauzu, že nebude núdzový stav, a potom na jeseň budeme rýchlo prijímať núdzový stav, lebo budeme musieť brzdiť rozmáhanie sa vírusu,” povedal po stredajšom rokovaní vlády premiér Igor Matovič.

  Zdôraznil, že možnosti opätovného vyhlásenia núdzového stavu po uplynutí zákonnej lehoty sú otázkou na právnikov.

  Chcú vypracovať analýzu

  Matovič priblížil, že na poslednom rokovaní krízového štábu dali v tejto súvislosti vypracovať právne stanovisko, čo všetko a aké možnosti by vláda zrušením núdzového stavu stratila. Predbežne z toho podľa neho vyplýva, že si vláda nemôže dovoliť núdzový stav zrušiť.

  V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu môže núdzový stav trvať maximálne 90 dní. “Potom môžete dať minútovú prestávku, a potom môžete mať znova na 90 dní, čo teda predbežne viem. Asi tak to funguje, keď nemôžete predlžovať,” podotkol Matovič.

  Celý 90 dní      

  Núdzový stav vyhlásila vláda pre štátne nemocnice pôvodne od 16. marca 2020. Následne ho viackrát rozšírila o ďalšie oblasti a opatrenia. V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu môže trvať maximálne 90 dní. Jeho predĺženie či opätovné vyhlásenie právna úprava nešpecifikuje.

  Napríklad susedná Česká republika mala núdzový stav po dobu 66 dní a to mala oveľa horší stav. Počet chorých aj počet úmrtí bol niekoľkonásobné vyšší ako na Slovensku.

  Slovensko je oproti okolitým krajinám výrazne pozadu. Aj napriek minimálnemu množstvu nakazených a minimálnemu nárastu nových prípadov odmieta Igor Matovič opatrenia výraznejšie uvoľňovať. Namiesto prebratia zodpovednosti sa Matovič neustále spolieha iba na konzílium odborníkov, za ktoré skrýva všetky rozhodnutia vlády.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu