0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Do systému eKarantény prešlo vyše 1300 ľudí. Aplikácia je podľa užívateľov otrasná

Do systému eKarantény prešlo do pondelkovej 15. hodiny 1302 ľudí. Do miesta domácej karantény z tohto počtu prišlo 1058 občanov. V pondelok to oznámil premiér Igor Matovič s tým, že tento systém sa tak už intenzívne rozbehol.

Problémom však, že aplikácia je podľa hodnotní niektorých repatriantov na Google Play „otrasná a viac nefunguje ako funguje“. Ítečkar Bučkuliak, ktorý bol na hraniciach počas demonštrácií vysvetľovať nefunkčnosť karantény, hodil vinu na užívateľov.

Člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT Ján Bučkuliak spresnil, že zo štátnych karanténnych centier bolo na základe aplikácie eKaranténa prepustených 740 repatriantov a z hraničných priechodov si takzvanú smart karanténu nainštalovalo 562 repatriantov. “Sumárne je to číslo 1302 aktívnych inštalácií a úspešných prechodov cez hraničné priechody,” povedal Bučkuliak.

Môžu za to ostatní

Samozrejme sa aj v prípade nasadenia aplikácie eKaranténa objavili značné problémy. Niektorí užívatelia nemohli aplikáciu nainštalovať, iní mali zasa problém so zahraničnými číslami a ďalším jednoducho padá.

Aplikáciu pritom štát „intenzívne testoval“ a pripravoval niekoľko týždňov. Bučkuliak však vinu počas tlačovej konferencie hodil na jej užívateľov.

Hodnotenie v Google Play hovorí jasne – 2,6. Takéto hodnotenie majú podpriemerné aplikácie. Po niekoľkých týždňoch vývoja a testovania?

“Robili sme už analýzu a 96 percent ľudí, ktorí chceli smart karanténu, ju aj mohli využiť. Iba štyri percentá ľudí mali problém s mobilným zariadením a museli ísť do štátnej karantény,” povedal Bučkuliak.

Doterajšie problémy s používaním aplikácie podľa jeho slov súviseli so slabou baterkou mobilného zariadenia, s nalepenou fóliou na prednej kamere zariadenia (čo môže spôsobovať problémy pri identifikácii repatrianta), so slabým signálom, nedostatkom pamäte v zariadení či so staršou verziou operačného systému zariadenia.

Fólia problémom?

No minimálne niektoré dôvody nefunkčnosti sú ako z ríše snov. Napríklad nalepená ochranná fólia alebo krycie sklo na displeji. Vo väčšine prípadov sú na nich totiž výrezy na prednú kameru a ak by aj výrez nemali kamera nemá problém fotiť aj cez priehľadnú fóliu.

Podľa údajov v obchode Google Play je aplikácia dostupná pre zariadenia s Androidom 5.0 a vyšším. Štát sa sťažuje, že množstvo repatriantom má zariadenia so starším Androidom. Starší Android využíva však menej ako 3% zariadení na celom svete a väčšinou ide hlavne o rozvojové krajiny.

Zaujímavá je aj výhovorka so starým operačným systémom. Podľa informácií na Google Play je možné aplikáciu inštalovať od verzie Androidu 5.0. Staršie verzie Androidu pred rokom používalo asi 3% zariadení na celom svete. Prevažne však v rozvojových krajinách. Reálne tak na Slovensku môže byť počet smartfón s Androidom nižším ako 5.0 na úrovni výrazne pod jedným percentom.

Amaterizmus

Zaujímavé je, že v Google Play už 42 hodnotení aplikácie. Najviac dostala aplikácia najnižších známok a priemerné hodnotenie aplikácie je na úrovni 2,6.

Takéto hodnotenie majú väčšinou horšie aplikácie, ktoré rozhodne nepatria medzi najsťahovanejšie. Užívatelia sa v komentároch najčastejšie sťažujú na padanie aplikácie. Problémom je, že repatrianti nemôžu napríklad aplikáciu pri častých pádoch odinštalovať a znovu nainštalovať.

Ako má fungovať domáca karanténa na Slovensku.

Amaterizmom sú potom aj samotné nereálne sľuby o termíne spustenia. Aplikáciu poslali na schválenie v strede minulého týždňa. Pritom ešte pri jej predstavení hovoril premiér Igor Matovič o spustení od minulého piatku. Ak by v krízovom štábe sedeli skutoční experti na mobilné aplikácie zrejme by premiéra upozornili, že schvaľovanie aplikácie zo strany Google trvá bežne aj týždeň.

Nakoniec po protestoch na hraniciach štát predsa len v obmedzenom režime aplikáciu spustil avšak bez schválenia Google. K tomu nakoniec prišlo až v nedeľu.

Apple v nedohľadne

Ďalším ukazovateľom amaterizmu Bučkuliaka je verzia aplikácie pre iPhone. Štát aplikáciu poslal na schválenie v rovnakom čase ako pre Android. Apple však bežne aplikácie posudzuje dva až tri týždne.

Na rozdiel od Google totiž robí Apple detailné testy aplikácie kým ju pustí do App Store. “Je to v schvaľovacom procese. Žiadny zásadný problém však neevidujeme,” povedal Bučkuliak.

Aj v tomto prípade však existuje možnosť umožniť aj majiteľom iPhonu využívanie aplikácie eKaranténa pred samotným spustením. Stačí zaradiť užívateľov na zoznam testerov a budú si tak môcť inštalovať predprodukčnú verziu aplikácie. Namiesto zatvárania do štátnej karantény by tak mohli ísť takíto navrátilci zo zahraničia do domácej karantény.

Viac sa zapája

Premiér Matovič podotkol, že ak sa bude do systému smart karantény zapájať čoraz viac repatriantov, na konci týždňa už možno v štátnej karanténe nebude ani jeden repatriant.

To však musí byť do tej doby spustená aj verzia pre iOS zariadenia alebo musí štát povoliť ľuďom inštalovať aplikáciu v rámci testovacieho režimu.

Úrad verejného zdravotníctva  SR už vydal opatrenie, ktoré umožňuje osobám už umiestneným v štátnej karanténe dokončiť 14-dňovú izoláciu v domácom prostredí po preukázaní sa aktivovanou mobilnou aplikáciou eKaranténa.

Potvrdenie aktivácie mobilnej aplikácie eKaranténa zabezpečí príslušník Policajného zboru v zariadení určenom štátom. Zároveň osoby, ktoré sa v zariadení určenom štátom nepodrobili laboratórnej diagnostike ochorenia COVID-19, sú povinné sa najskôr na piaty deň od vstupu na Slovensko podrobiť laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19.

Viac o domácej karanténe a problémoch na hraniciach

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

1 komentár

  1. Ja tu apku musim pouzivat a je to des. Najprv nesla nainstalovat aj ked mam Android 9, potom bol zasa problem s prihlasenim a ked som sa konecne prihlasil tak to zacalo padat… 🙁 je to strasna apka by ma zaujimalo kolko za nu matelko zacvakal…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu