0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Aplikácia eKarantena stále nefunguje. Na priechode Jarovce-Kittsee majú opäť problémy

Včera v poobedňajších hodinách zablokovali repatrianti hraničný priechod Jarovce-Kittsee. Dnes sa situácia na hraniciach opakuje. Polícia opäť hlási rozsiahle kolóny, ktoré opäť spôsobuje blokáda.

ŽIADAME OSOBY, KTORÉ SA VRACAJÚ NA ÚZEMIE SR SMER BRATISLAVA,ABY POUŽILI HRANIČNÝ PRIECHOD PETRŽALKA BERG ALEBO MALÝ HRANIČNÝ PRIECHOD JAROVCE-KITTSEE.

Uverejnil používateľ Polícia SR – Bratislavský kraj Sobota 23. mája 2020

Dnes však spôsobuje problém na hraniciach aj väčší počet navrátilcov zo zahraničia. Tí totiž re chýbajúcu aplikáciu eKarantena musia ísť stále do povinnej štátnej karantény.

Polícia opäť rovnako ako včera situáciu nezvláda a na hraniciach vznikajú konflikty. Policajti na Facebooku vyzvali aby navrátilci z Rakúska používali radšej hraničný priechod Petržalka-Berg alebo malý hraničný priechod Jarovce-Kittsee.

Viac o domácej karanténe a problémoch na hraniciach

Všetci len on nie

Kritika na povinnú štátnu karanténu sa v poslednej dobe ozývala najmä zo strany navrátilcov zo zahraničia avšak proti karanténe sa postavila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Navyše v piatok potvrdil prijatie ústavnú sťažnosti na povinnú karanténu od jedného z navrátilcov aj Ústavný súd. Ak by súd dal sťažovateľovi za pravdu Slovensko bude musieť odškodniť tisíce navrátilcov.

Včerajšie problémy premiér Igor Matovič zvalil na navrátilcov, ktorí podľa neho nedodržali podmienky návratu. Na stránke korona.gov.sk však ešte krátko pred 15.00 hodinou svietil oznam, že aplikácia eKarantena pre domácu karanténu by mala začať fungovať už o 15.00 hodine.

„V utorok 19. mája sme mali na hraniciach tlačovku, kde šéf tímu zodpovedného za zavedenie e-karantény Ján Bučkuliak presne informoval, ako to bude fungovať – pre istotu zverejnil aj vizualizáciu (viď nižšie), na ktorej boli všetky kroky, ktoré treba dodržať, aby sa ten, kto chce ísť do domácej karantény, do nej dostal. Zároveň povedal, že ak všetko dobre dopadne, aplikácia sa spustí od piatka. V iných následných vystúpeniach povedal, že aplikácia bude prístupná najskôr v piatok o 15-tej hodine a že to záleží už len na tom, kedy Apple a Google aplikáciu schvália, aby si ju ľudia mohli stiahnuť,“ uviedol premiér Igor Matovič na Facebooku.

Môžu ísť, ale…

Navrátilci zo zahraničia sa po včerajšom nariadení Úradu verejného zdravotníctva môžu rozhodnúť ísť do povinnej štátnej karantény a pokiaľ bude aplikácia eKarantena schválená môžu z nej po spustení aplikácií odísť.

Problémom však je, že im nikto nezaručí kedy a či vôbec Apple a Google aplikáciu schvália. Najmä v prípade Apple, ktorý aplikácie posudzuje prísnejšie môže schvaľovanie trvať aj týždne.

Repatriantom sa tak môže stať, že v karanténe strávia aj niekoľko dní. Aj aktuálna situácia je však dôkazom toho, že vláde a krízovému štábu sa už opatrenia vymykajú spod kontroly.

Na pondelok napríklad ohlásili blokádu Bratislavy prevádzkovatelia posilňovní a fitness centier, pretože im štát nechce umožniť otvoriť. Ďalšie problémy sa pritom črtajú v prípade cestovných kancelárií a tiež reštauráciami.

Problém je aj Matovičov tlak na to, aby aj po skončení opatrení ostali v nedeľu zatvorené obchody. S tým nesúhlasí Richard Sulík, mnohí obchodníci ani ekonómovia, ktorí vystríhajú, že v čase krízy do môže mať devastačné následky.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu