More

  Aplikácia eKaranténa čaká sa na schválenie, hlavný hygienik vydal nové opatrenie

  Interné testovanie aplikácie na tzv. smart karanténu bolo na strane štátu úspešné. Aplikácia však stále nie je dostupná aj keď štát sľuboval spustenie už včera o 15.00 hodine.

  Ako však bolo uvedené na tlačovej konferencii dňa 19. mája 2020, čaká sa na schválenie aplikácie od spoločností Apple a Google. Tieto spoločnosti aktuálne posudzujú, či aplikácia spĺňa ich interné predpisy, či dostatočne chráni používateľa a podobne.

  Už meškajú

  Aplikácia mala byť spustená v piatok 22. mája o 15. hodine. Úrad vlády SR oznámil, že spoločnosti Apple a Google stále neinformovali o ukončení posudzovania slovenskej aplikácie eKaranténa s tým, že obe spoločnosti budú mať počas fungovania aplikácie nad ňou špeciálny dohľad. 

  Viac o domácej karanténe:

  „Keďže aplikácia stále nie je spustená, na situáciu zareagoval hlavný hygienik aktuálnym opatrením. Osoby (až na výnimky určené v opatrení), ktoré po 20. hodine piatka 22. mája 2020 vstúpia na naše územie, budú musieť ísť do štátnej karantény a po spustení aplikácie môžu prejsť do domácej karantény. Aj osoby, ktoré boli predtým v štátnej karanténe, môžu pokračovať v domácej, pokiaľ pristúpia na dohľad formou aplikácie,“ uviedlo Ministerstvo vnútra SR. 

  Detaily nájdete v aktuálnom nariadení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

  Môže to trvať

  Či je aplikácia v ostrej prevádzke, bude možné overiť na stránke korona.gov.sk. Na tejto stránke nájdu navrátilci zo zahraničia aj bližšie informácie o používaní aplikácie.

  Nová forma karantény prostredníctvom mobilnej aplikácie má odbremeniť kapacity štátnych karanténnych zariadení. Štát očakáva, že by mohla znížiť rozpočtové výdavky. Zároveň sa očakáva, že dôjde k uvoľneniu stoviek členov Policajného zboru, ozbrojených síl a Hasičského a záchranného zboru z plnenia úloh súvisiacich so štátnou karanténou. Podmienkou inteligentnej karantény je dobrovoľnosť.

  Schválenie aplikácie zo strany Google a Apple však môže ešte trvať aj niekoľko týždňov. S tým by mali počítať hlavne navrátilci zo zahraničia. Môže sa im totiž stať, že v štátnej karanténe strávia aj niekoľko dní.

  Úrad verejného zdravotníctva

  Novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách, ktorú parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní, podpísala v piatok 15. mája 2020 prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Podľa novelizovaného zákona je prevádzkovateľom mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie Úrad verejného zdravotníctva SR.

  Počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 môže Úrad verejného zdravotníctva rozhodnúť o tom, že fyzické osoby, ktoré majú povinnosť podrobiť sa nariadenej izolácii, ju môžu absolvovať v domácom prostredí za podmienky písomného súhlasu alebo inak hodnoverne preukázateľného súhlasu  s podrobením sa izolácii  doma za použitia mobilnej aplikácie na monitorovanie jej dodržiavania.

  Matovič to nezvládol

  Celú situáciu ohľadom prechodu na domcu karanténu nezvládol premiér Igor Matovič, polícia ani krízový štáb. Namiesto nejasnej komunikácie o pravdepodobnom spustení mal krízový štáb komunikovať nepripravenosť systému.

  Igor Matovič včera na sociálnej sieti hodil všetku vinu na navrátilcov, ktorí podľa neho odignorovali postup nasadenia aplikácie. Pritom ešte krátko pred 15.00 hodinou na webovej stránke korona.gov.sk bola uvedená informácia o predpokladanom spustení o 15.00 hodine.

  Situácia sa vyostrila najmä na hraničnom priechode Jarovce-Kittsee, ktorý včera zablokovali repatrianti. Tí sa dožadovali vstupu na územie Slovenska bez povinnej štátnej karantény. Hraničný priechod na niekoľko hodín zablokovali a situáciu museli na mieste upokojovať aj  rakúski policajti.

  AKTUÁLNA SITUÁCIADIAĽNIČNÝ HRANIČNÝ PRIECHOD JAROVCE-KITTSEE cca OD 3.30 H PREJAZDNÝ, RÁTAJTE VŠAK SO…

  Uverejnil používateľ Polícia SR – Bratislavský kraj Piatok 22. mája 2020

  Vládu čaká aj ďalšia skúška, keď na pondelok oznámili protest majitelia posilňovní, ktorým sa nepáči postup pri uvoľňovaní opatrení v boji s ochorením COVID-19. Aj napriek minimálnemu nárastu nových prípadov totiž Slovensko uvoľňuje opatrenia veľmi pomaly.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu