More

  Štát to nezvládol. Repatrianti zablokovali hraničný priechod Jarovce-Kittsee

  Navrátilcom zo zahraničia došla trpezlivosť so sľubmi premiéra o spustení domácej karantény, ktorá mala fungovať dnes od 15.00 hodiny. Zablokovali preto jeden z hraničných priechodov.

  Situácia okolo kritizovanej štátnej karantény sa priostruje a vláda už zrejme pomaly nad celou situáciou stráca kontrolu. Posielanie navrátilcov zo zahraničia do štátnej karantény už kritizovala napríklad aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

  Dnes mala od 15.00 hodiny začať fungovať aplikácia eKaranténa vďaka, ktorej by navrátilci zo zahraničia nemuseli ísť do povinnej štátnej karantény. Mnohí pritom na sľubované zmiernenie opatrení čakali dlhé týždne mimo Slovenska.

  Viac o domácej karanténe:

  Zdržujú Apple a Google?

  O plánovanej domácej karanténe pritom informovali ešte pred niekoľkými týždňami. Neskôr prišli výhovorky prečo trval vývoj aplikácie dlho a teraz sa štát vyhovára na proces schvaľovania aplikácií.

  Apple aj Google musia totiž aplikáciu schváliť aby sa dala stiahnuť z App Store a Google Play. Štát pritom aplikáciu na schválenie poslal iba včera. Obe firmy pritom bežne aplikácie schvaľujú niekoľko dní a preto zrejme štát hneď na začiatku musel vedieť, že schválenie do 24 hodín je veľmi nereálne.

  Postup nasadenia domácej karantény namiesto povinnej štátnej. Zatiaľ sa však zasekol na schvaľovaní aplikácií zo strany Apple a Google.

  Navyše nie je ani isté, že Google aj Apple aplikáciu do svojich obchodov aj reálne pustia. Najmä Apple má pri všetkých aplikáciách veľmi prísne nároky na ochranu osobných údajov. Aplikácia pritom požaduje pre svoje fungovanie prístup aj k citlivým údajom a zaznamenáva napríklad aj podobizeň užívateľa.

  Zablokovali hraničný priechod

  Trpezlivosť so sľubmi vlády Igora Matoviča došla navrátilcom zo zahraničia na hraničnom priechode Jarovce-Kittsee. Tam sa priechod rozhodlo zablokovať niekoľko navrátilcov, ktorí odmietli ísť do štátnej karantény.

  Polícia situáciu na priechode nezvládla a tak v kolónach uviazli navrátilci aj s pendlermi, ktorí sa nedokážu dostať domov. Pravdou však, že aj na štátnom webe venovanom ochoreniu COVID-19 štát upozorňuje, že aplikácia nie je funkčná.

  Riešenie však v tomto prípade existuje a je pomerne jednoduché. Aplikácia sa totiž dá testovať, stačí aby štát umožnil navrátilcom prihlásiť sa do jej testovania. Potom by si ju vedeli nainštalovať aj pred tým, než ju Apple a Google schvália.

  Matovičove sľuby

  K situácii sa už tradične na sociálnej sieti Facebook vyjadril aj premiér Igor Matovič. Ten navrátilcom navrhol jedno riešenie. Otázne však je, či ho vláda aj skutočne dodrží. Stačí si iba spomenúť na avizované zrušenie nosenia rúšok v exteriéri. Nakoniec Úrad verejného zdravotníctva zrušil rúška len v prírode.

  Matovič na Facebooku navrátilcom sľúbil, že môžu ísť do štátnej karantény a po schválení aplikácií zo strany Google a Apple do domácej. Navrátilcom ostáva iba dúfať, že Úrad verejného zdravotníctva skutočne vydá nariadenie, ktoré to umožní.

  „Oslovil som Úrad verejného zdravotníctva s prosbou, aby umožnili prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice – ALE aj tým ľuďom, ktorí už v štátnej karanténe sú. Súhlasili a v tomto duchu nachystajú opatrenie ÚVZ, ktoré bude zverejnené momentom, ako sa spustí alikácia eKaranténa,“ uviedol premiér Igor Matovič na Facebooku.

  HRANICE : DOMÁCA KARANTÉNA – dôležité upozornenie !!!(30 ľudí, ktorí odignorovali pravidlá, blokujú tisícky ľudí,…

  Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 22. mája 2020

  Problémom však môže byť, že Apple aj Google môžu aplikáciu zamietnuť. V tom prípade by navrátilci museli ostať v štátnej karanténe. V príspevku na Facebooku na to upozorňuje aj premiér Igor Matovič.

  „To tiež znamená, že v prípade, ak aplikáciu z nejakého záhadného dôvodu Apple a Google neschvália, čo nikto z fachu nepredpokladá, cestovatelia zostanú len v štátnej karanténe. Odporúčam zvážiť toto riziko,“ doplnil Matovič.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu