0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

COVID-19: od stredy sa spúšťa posledná 4. fáza uvoľnenia opatrení

Premiér Igor Matovič dnes oznámil ďalšie uvoľnenie opatrení v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Ďalšie prevádzky sa otvoria v stredu.

Na Slovensku pristupujeme vzhľadom na pretrvávajúcu priaznivú epidemiologickú situáciu od stredy 20. mája k výraznému uvoľňovaniu opatrení, ktoré boli zavedené pre epidémiu ochorenia COVID-19.

Na Slovensku sa tak v stredu otvoria ďalšie obchody a prevádzky so službami. Uvoľnia sa napríklad aj pravidlá pre nosenie rúšok vonku. Ešte stále však ostanú prevádzky, ktoré budú zatvorené.

Aj otvorené prevádzky budú musieť dodržiavať prísne pravidlá. Mnohých však poteší zmenšenie minimálnej nákupnej plochy na jedného zákazníka a do obchodov tak bude môcť ísť naraz viac ľudí. Po novom bude stačiť na jedného zákazníka iba 15 metrov.

Prvé tri máme úspešne za sebou. Slovensko čaká zatiaľ posledná fáza uvoľnenia zatvorených prevádzok. Otvoria sa aj školy a škôlky. Otvoriť však napríklad budú môcť aj reštaurácie. Poteší tiež zmiernenie patrení v nosení rúšok vonku a tiež zmiernenie opatrení pri cestovaní do niektorých krajín.

Čo sa otvorí?

 • Otvoria sa obchodné centrá s výnimkou detských kútikov.
 • Všetky otvorené prevádzky, vrátane tých v obchodných centrách, budú môcť mať vo svojich priestoroch viac zákazníkov – kým doteraz to bol jeden zákazník na 25 štvorcových metrov, po novom to bude jeden zákazník na 15 štvorcových metrov.
 • Bude umožnené stravovanie aj v interiéri prevádzok, vrátane hotelových reštaurácií, za dodržania rovnakých podmienok, aké v súčasnosti platia na vonkajších terasách. Otváracie hodiny prevádzok verejného stravovania bude možné predĺžiť do 22:00.
 • Otvoriť budú môcť aj tetovacie štúdiá a tiež prevádzky poskytujúce nastreľovanie náušníc, piercing, permanentný make-up.
 • Bude možné otvoriť vnútorné priestory turistických atrakcií okrem vnútorných priestorov ZOO a botanických záhrad.
 • Bude možná prevádzka kín, divadiel či organizácia hromadných podujatí s maximálnym počtom ľudí 100. Organizovanie valných zhromaždení či snemov bude možné organizovať bez obmedzenia počtu zúčastnených.
 • Vnútorné plavárne a športoviská môžu otvoriť len pre športové kluby. Vonkajšie športoviská budú môcť fungovať bez ohľadu na druh športu, no bez použitia šatní a prítomnosti obecenstva, toalety budú sprístupnené.
 • Sanitárny deň v nedeľu pre prevádzky zostáva zachovaný, rovnako ako aj vyhradený nákupný čas pre seniorov od pondelka do piatka v čase od 9:00 do 11:00 v potravinách a drogériách.

Nosenie rúšok vonku skončí, ale…

 • Naďalej bude povinné nosenie rúšok v interiéroch.
 • V exteriéri nebude potrebné nosiť rúško vo vzdialenosti päť metrov a viac od osôb mimo spoločnej domácnosti. Či to však platí napríklad aj pri chôdzi na ulici zatiaľ Úrad verejného zdravotníctva neprezradil.

Hranice so zmenami

Povinnosť karantény (štátnej, domácej) alebo predloženia negatívneho testu sa po novom nebudú týkať ani osôb s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí vycestujú do Maďarska, Poľska, ČR, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka s tým, že je potrebné sa na územie SR vrátiť do 24 hodín.

Pred odchodom zo SR bude potrebné vyplniť formulár o čase opustenia územia, ktorý potvrdí na hraniciach príslušník policajného zboru.

Otvoria sa školy a škôlky

 • Od prvého júna sa otvoria všetky škôlky, vrátane špeciálnych, pričom na jednu triedu pripadne najviac 15 detí.
 • Takisto môžu zriaďovatelia otvoriť základné školy (1. až 5. ročník), vrátane špeciálnych, pričom v jednej triede bude môcť byť najviac 20 detí.
 • Rovnako sa budú môcť otvoriť aj školské kluby.
 • Návrat do výchovno-vzdelávacích zariadení bude dobrovoľný, rodičia sa budú môcť rozhodnúť nechať deti naďalej doma.

Bližšie informácie k téme zverejní Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ešte len zverejnia

 „Výrazné uvoľňovanie obmedzení je výsledkom snahy nás všetkých. Ďakujem ľuďom, ktorí dokázali vydržať opatrenia, ktoré sme pripravovali občas s ťažkým srdcom, no vzhľadom na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 bolo ich prijatie v tom čase potrebné. Rovnako ďakujem všetkým odborným pracovníkom regionálnych úradov verejného zdravotníctva v teréne i v laboratóriách a ďalším mnohým zainteresovaným zložkám za maximálne nasadenie v týchto náročných časoch. Boj s ochorením COVID-19 ešte nekončí, ale dúfam, že spoločnými silami sa nám podarí dospieť do situácie, kedy budeme môcť uvoľniť ďalšie obmedzenia. Epidemiologickú situáciu naďalej pozorne sledujeme,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Epidemiologická situácia je aktuálne veľmi dobrá, zaznamenávame len pár pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 buď v podchytených ohniskách nákazy alebo v štátnej karanténe, čo znamená, že situáciu máme pod kontrolou. Radi by sme požiadali rodičov, aby stále dávali pozor na to, kam vezmú svoje deti. Stále platí základné a veľmi účinné pravidlo v boji proti infekčným ochoreniam – nosenie rúšok a udržiavanie adekvátnej vzdialenosti od iných ľudí. Vírus sa prenesie len vtedy, ak mu to dovolíme,” povedala hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová.

Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne pracuje na bližšej špecifikácii opatrení. Naposledy však opatrenia vydal Úrad verejného zdravotníctva iba pár hodín pre ich platnosťou.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu