Viac

  Miliardy sa nekonajú. Vyplatili žalostných 20 miliónov

  Ešte pre pár týždňami to vyzeralo, že vláda zatne poriadne hlbokú sekeru aby pomohla podnikateľom. Tí však o pomoc štátu záujem nemajú najmä pre zbytočnú byrokraciu a neprehľadnosť opatrení.

  Ministerstvo práce sa na webe pochválilo vyplatenou sumou v rámci prvých vládnych opatrení. No nie je sa veľmi čím chváliť. Za prvý mesiac vyplatilo ministerstvo podnikateľom iba 20 miliónov. Ešte pri uvádzaní pomoci pritom Ministerstvo financií predpokladalo, že na všetky opatrenia minie 1,5 miliardy eur mesačne.

  Viac v článkoch:

  Na účty žiadateľom o príspevky v projekte „Prvá pomoc“ odišlo za prvý mesiac iba 20.354.045,62 eura. O pomoc žiadajú najmä mikro a malé podniky. Tí, ktorí o príspevky za marec ešte nepožiadali, majú stále čas do 15. mája 2020.

  Málo žiadostí a veľká byrokracia

  Od 6. apríla 2020 zaevidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 72.393 žiadostí o príspevky. Z nich spracovali 10.766 dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov v rámci prvého opatrenia.

  Ďalších 28.886 dohôd odišlo SZČO, ktoré v rámci druhého opatrenia požiadali o príspevok na náhradu straty príjmu. V treťom opatrení pripravili už 5.419 dohôd a v štvrtok opatrení ich spracovali 3.105.

  Hlavne malí

  O pomoc žiadajú najmä mikropodniky, teda podniky s menej ako 10 zamestnancami, resp. SZČO. Takýchto žiadateľov evidujú úrady viac ako 42-tisíc. Nasledujú malé podniky s viac ako 3-tisíc podanými žiadosťami. Záujem o pomoc štátu prejavilo aj takmer 400 stredných a 78 veľkých podnikov.

  Aj osobne

  Tisícky ďalších žiadostí úrady administrujú a priebežne odosielajú na podpis žiadateľom poštou alebo do elektronickej schránky. V niektorých prípadoch pre skrátenie času vychádzajú v ústrety žiadateľom, ktorí chodia podpisovať dohody osobne na úrad za dodržania prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení.

  Podpísané dohody príslušný úrad následne zverejní v Centrálnom registri zmlúv a nasledujúci deň žiadateľovi zašle na účet peniaze.

  Obrázok, na ktorom je snímka obrazovky

Automaticky generovaný popis
  Prehľad prijatých žiadostí (zdroj: MPSVaR SR)

  Komplikované a zbytočná byrokracia

  Mnohí podnikatelia však o pomoc nepožiadali aj pre komplikované vyplnenie žiadosti. V žiadostiach je potrené často vypĺňať aj údaje, ktoré si vie štát overiť v obchodnom registri alebo ich dokonca má k dispozícii.

  Najmä pre menších podnikateľov sú často problémom aj vyhlásenia, ktorá sú časťou samotných žiadostí. Namiesto jasného vysvetlenia sa totiž v mnohých formulároch ministerstvo odvoláva iba na konkrétne časti zákonov.

  Najmä v menších firmách však nemajú právnikov, ktorí by dokázali vysvetliť čo je za daným vyhlásením ukryté. Vláda pritom niekoľko krát pohrozila, že ak podnikatelia uvedú nepravdivé údaje, tak ich bude tvrdo postihovať.

  Podnikatelia sa však sťažujú aj na neprehľadnosť jednotlivých opatrení. Slovensko s pomocou 20 miliónov eur za jeden mesiac patrí medzi krajiny, kde vláda pomohla podnikateľskému sektoru zrejme najmenej z pomedzi krajín Európskej únie.

  Mali mesiac

  Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dopadov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení schválila vláda Slovenskej republiky 31. marca 2020 a jej doplnenie 14. apríla.

  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny následne pripravilo projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na www.pomahameludom.sk .

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu