0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Agentúra Fitch znížila Slovensku rating

Dopady pandémie ochorenia COVID-19 bude určite cítiť možno aj niekoľko nasledujúcich rokov. A to aj na cenách dlhopisov pomocou, ktorých Slovensko zväčša financuje dlh.

Ministerstvo financií a Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity sa vo štvrtok pochválili ako výhodne si Slovensko dokázalo požičať. Slovensko predalo štátne dlhopisy v objeme 4 miliardy eur so splatnosťou 5 rokov a 12 rokov.

Včera prišla pre Slovensko veľmi zlá správa – agentúra Fitch nám znížila rating. Rating nám agentúra Fitch znížila z úrovne A+ na úroveň A so stabilným výhľadom.

Dlh sa nám predraží

Fitch zdôvodňuje zníženie ratingu Slovenska najmä dopadmi pandémie ochorenia COVID-19 na našu ekonomiku. „Fitch predpovedá, že reálny HDP sa v roku 2020 medziročne zníži o 10%, keďže otvorenú ekonomiku Slovenska zasiahla pandémia COVID-19,“ uvádza agentúra vo svojej správe.

Zníženie ratingu bude mať dopad najmä na financovanie štátneho dlhu. Zníženie ratingu znamená, že si zrejme Slovensko bude v budúcnosti požičiavať drahšie ako doteraz.
Štruktúra štátneho dlhu Slovenskej republiky. Financovanie dlhu sa nám pre zhoršenie ratingu agentúrou Fitch zrejme predraží. Slovensko si zrejme bude požičiavať na trhoch drahšie ako doteraz. (zdroj grafu: Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity, ardal.sk)

Problémom je aj financovanie dopadov koronakrízy. Vládne opatrenia na naštartovanie ekonomiky budú Slovensko stáť miliardy eur a ďalšie nemalé prostriedky zhltnú opatrenia pre zvyšujúcu sa nezamestnanosť.

Musíme si požičať

Pandémiu ochorenia COVID-19 sa nám zatiaľ darí zvládať hlavne po zdravotnej stránke. Drastické opatrenia vlády Igora Matoviča však spôsobia problémy mnohým firmám a obrovské výpadky príjmov.

Vláda schválila balík opatrení, ktorý má firmám aspoň čiastočne vynahradiť výpadok príjmov a zachovať, čo najviac pracovných miest. Všetky pracovné miesta sa však rozhodne nepodarí zachrániť.


Ekonomické opatrenia vlády pre pandémiu ochorenia COVID-19:


Na financovanie opatrení si však zrejme budeme musieť požičať. Časť prostriedkov plánuje vláda hradiť z eurofondov avšak to na financovanie všetkých opatrení nebude stačiť.

A práve ďalšie požičiavanie môže byť po znížení ratingu drahšie.

Predchádzajúca vláda

K zníženiu ratingu sa už vyjadril aj slovenský minister financií Eduard Heger. Podľa Hegera môže za zníženie ratingu aj zlé hospodárenie predchádzajúceho kabinetu.

„Aj keď je za znížením ratingu pandémia, musíme to vidieť v širších súvislostiach. Tie hovoria, že bývalé vlády Smeru-SD trestuhodne premrhali mohutný hospodársky rast v minulých rokoch a nevytvorili rezervy na zlé časy,“ hovorí Heger.

Fitch Slovensku v tomto roku predpokladá zníženie HDP v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 až o 10%. Navyše nám Fitch predpovedá raketový rast verejnú dlhu, ktorý stúpne z minuloročných 48% HDP až na astronomických 60% HDP.

Budúci rok? Rast?

Slovensku by v budúcom roku mohlo pomôcť ekonomické oživenie, ktoré predpokladá aj agentúra Fitch. Tá vo svojej správe uvádza, že rast by v budúcom roku mohol byť až na úrovni 6,8%.

„Fitch predpokladá, že od polovice mája sa postupne uvoľní blokovanie ekonomiky (od 13. marca) a ekonomika sa začne zotavovať, pričom v roku 2021 sa predpokladá rast na úrovni 6,8%,“ uviedla agentúra na začiatku správy.

Či a aké výrazné oživenie v budúcom roku Slovensko čaká sa nedá zatiaľ presne predpovedať. Všetko bude závisieť aj od toho ako rýchlo sa spamätá svetová ekonomika a hospodárstvo.

ZdrojFitch
Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu