More

  Patakyová: systém povinnej štátnej karantény je potrebné zmeniť

  Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa postavila proti systému povinnej štátnej karantény kam vláda Igora Matoviča posiela všetkých navrátilcov zo zahraničia.

  Matoviča vláda je v posledných dňoch pod paľbou kritiky verejnosti, navrátilcov zo zahraničia aj verejnej ochrankyne práv pre tvrdé opatrenie v podobe povinnej štátnej karantény pre navrátilcov zo zahraničia.

  Aj podľa niektorých právnikov, je opatrenie v podobe povinnej štátnej karantény protiústavné a neprimerané. Premiér Igor Matovič obhajuje zavedenie povinnej štátnej karantény najmä rizikovosťou navrátilcov zo zahraničia. Matovič argumentuje aj tým, že vďaka povinnej karanténe sa podarilo zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

  Áno aj nie

  Matovič má síce pravdu, že mnohí navrátilci zo zahraničia boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. V mnohých prípadoch, tak skutočne išlo o rizikovejšie osoby. Problémom však, že aktuálne sa do vlasti napríklad vracajú opatrovateľky z okolitých krajín. Tie sa často aj niekoľko týždňov starali o seniorov a prakticky z domu, či bytu ani nevychádzali.

  Problémom je aj fakt, že premiér prakticky všetkých navrátilcov považuje za nezodpovedných. Každý, kto sa vráti na Slovensko by mohol zostať v domácej karanténe, pritom štát aj vďaka presadenému zákonu má možnosť kontroly dodržiavania karantény.

  Rovnaký účinok ako povinná štátna karanténa by totiž mala aj tá domáca, ak by bola dodržiavaná. Navyše by sa navrátilci vyhli možnému riziku, že sa nakazia počas hromadnej prepravy do povinnej štátnej karantény, či práve počas pobytu v nej.

  Patakyová je proti karanténe

  Podľa verejnej ochrankyne práv sa mnohí dokonca odmietajú vrátiť, lebo sa boja možnej nákazy počas štátom organizovaného prevozu a počas umiestnenia v zariadení, ktoré na výkon štátnej karantény slúži.

  Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vyzvala k zmene režimu povinnej štátnej karantény. Podľa ombudsmanky je realizácia obmedzenia sprevádzaná zásahom do ľudskej dôstojnosti či dokonca ponižujúcim zaobchádzaním nie je primeraná.

  „Preto som systém umiestňovania ľudí do povinnej štátnej karantény preskúmala,“ uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v liste adresovanom hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi.

  „Realizácia obmedzenia sprevádzaná zásahom do ľudskej dôstojnosti či dokonca ponižujúcim zaobchádzaním nie je primeraná a takýto zásah nie je v demokratickej spoločnosti akceptovateľný ani v tak zložitej situácii, v akej sa Slovenská republika v súčasnosti nachádza. List spolu s odporúčaniami som dnes poslala na vedomie aj vláde SR, ústrednému krízovému štábu a permanentnému krízovému štábu,“ dodala Patakyová k povinnej štátnej karanténe.

  Iné štáty nemajú štátnu karanténu

  Patakyová navrhla, aby povinnosť vykonať karanténu v štátnom zariadení nebola uložená všeobecne, ale bola ukladaná len osobám, u ktorých existuje podozrenie z nákazy ochorením COVID-19 a nedokážu si zabezpečiť domácu karanténu.

  Prevažná väčšina demokratických krajín po celom svete pritom žiadne podobné opatrenie o povinnej štátnej karanténe zavedené nemá. Slovensko je v taktom prísnom opatrení unikátom nie len v Európskej únii.

  Vyjadriť sa môžete aj v diskusii na našom fóre.

  Patakyová vo svojom liste poukazuje aj na to, že napríklad aj okolité krajiny posielajú navrátilcov do domácej karantény pričom existuje jednoduchý spôsob jej dodržiavania. V Poľsku tak štát robí napríklad na základe mobilnej aplikácie a v Singapure cez SMS. V susednom Maďarsku kontrolu vykonávajú policajti, ak ju nie je možné urobiť cez mobil.

  Problémové poplatky

  Štát zrejme môže v krátkom čase od navrátilcov čakať aj správne žaloby za povinné umiestnenie v štátnej karanténe. Štát si navyše za umiestnenie v povinnej štátnej karanténe pýta aj poplatok vo výške 13 eur za deň.

  Prvé faktúry za pobyt v povinnej štátnej karanténe už začali chodiť navrátilcom zo zahraničia. Problém je však na základe čoho si vlastne štát peniaze pýta. V žiadnom z nariadení Úradu verejného zdravotníctva, ktoré ľudí do štátnej karantény posiela, nehovorí o účtovaní poplatkov.

  Žiadne dohody nemajú podpísané ani samotní navrátilci s Ministerstvom vnútra. Ministerstvo vnútra tak možno aj v tomto prípade postupuje v rozpore so zákonom a poplatky vymáha nezákonne.

  Odpovedať na otázku na základe čoho ministerstvo poplatky vyberá nevedel dnes počas tlačovej konferencie povedať ani minister vnútra Roman Mikulec.

  Strata aj špina a obava

  Mnohí navrátilci zo zahraničia odmietajú ísť do povinnej štátnej karantény aj z obavy pred nakazením sa ochorením COVID-19. Hromadná preprava autobusmi zrejme asi skutočne nie je najšťastnejším riešením.

  Mnohí, ktorí sa na Slovensko už vrátili totiž skončili na jednej izbe s cudzími osobami. Problémom bola v mnohých karanténnych zariadeniach aj strava a navrátilci sa sťažovali aj na špinu a plesne.

  Problémom je vo väčšine prípadov aj samotná preprava do karanténnych zariadení. Navrátilci totiž často čakajú aj dlhé hodiny na hraniciach bez vody, či napríklad zabezpečenia základných hygienických štandardov.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu