0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Apple a Google sa spojili v boji proti ochoreniu COVID-19

Dve z najväčších technologických spoločností sveta spojili svoje sily aby pomohli v boji proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.

Vražedné ochorenie si po celom svete vyžiadalo už viac ako 244-tisíc úmrtí a ochorením sa nakazilo už viac ako 3,4 milióna ľudí v 187 krajinách sveta.

Ako dôležité je zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19 si uvedomujú práve aj v Cupertine a tiež v Mountain View. Obe spoločnosti navyše zasiahla aj kríza, ktorá môže znamenať prepad príjmov na niekoľko mesiacov.

Viac môžete sledovať aj na našom fóre v špeciálnej diskusii – COVID-19.

Bezpečnosť na prvom mieste

Rôzne riešenia „chytrej karantény“ sa objavujú naprieč štátmi avšak z rôznym úspechom. Jednu aplikáciu už si mohli vyskúšať aj Slováci avšak mohla skôr napáchať viac škody ako úžitku. Pre jej správne fungovanie ste totiž museli mať správne nastavené GPS.

Oba poprední hráči v mobilnom biznise sa tak rozhodli spojiť sily a priamo do svojich mobilných operačných systémov zabudujú riešenia na ochranu pred ochorením COVID-19.

Bude to mať hneď niekoľko výhod. Pomocou rozhraní API budú môcť tieto údaje do svojich aplikácií získať aj ďalší vývojári a spresniť tak varovanie pred kontaktom s osobou s potvrdeným ochorením COVID-19.

Obe spoločnosti však myslia aj na samotnú bezpečnosť systému. „Sledovanie“ (aj keď to ani Apple ani Google takto nenazývajú) bude prebiehať pomocou Bluetooth. Bude tak možné vyhodnotiť aj ako ďaleko ste od nakazeného človeka boli a tiež ako dlho.

Samotné vyhodnocovanie potom bude prebiehať na základe náhodne generovaných kľúčov tak aby nebolo možné dosledovať lokalizačné údaje samotného majiteľa zariadenia. Kľúče budú uložené len na samotných zariadeniach. Ak majiteľ zariadenia potvrdí, že trpí ochorením COVID-19 dostanú notifikáciu všetky zariadenia, ktoré boli cez Bluetooth v kontakte s majiteľom zariadenia.

Natívna súčasť systému

Výhodou riešenia od Apple a Google bude aj úspora energie. Mnohé už zverejnené aplikácie totiž na sledovanie polohy zväčša využívajú GPS. To je však pomerne energeticky náročné riešenie a pre váš smartfón to môže znamenať klinickú smrť už po pár hodinách používania.

Samotné riešenie navyše bude priamo natívnou súčasťou systému iOS a Android. To okrem iného bude znamenať aj rýchlejšie riešenie prípadných problémov s funkčnosťou. Navyše bude bezpečnejšie, keďže Apple aj Google majú veľký záujem na tom, aby ich riešenie neslúžilo na špehovania majiteľov zariadení. Naštvať si niekoľko miliárd používateľov na celom svete rozhodne netúži Apple ani Google.

Presnejšie a rýchlejšie

Samotné riešenie od Apple aj Google bude navyše aj výrazne presnejšie. Systém bude totiž okrem vzdialenosti vyhodnocovať aj to ako dlho ste s danou osobou boli v kontakte. Bude tak menej „falošných“ hlásení o možnom vystavení sa riziku nákazy ochorením COVID-19.

Systém bude výrazne presnejší ako napríklad riešenie, ktoré presadzuje aj slovenský premiér Igor Matovič v špehovaní polohy mobilných telefónov cez mobilnú sieť. Tu sa totiž môže operátor „seknúť“ aj o niekoľko kilometrov. Stačí ak sa SIM karta nachádza v mobile vo veľmi slabo pokrytom území.

Samozrejme ani riešenie, ktoré vyvíja Apple a Google nebude úplne bez chýb. Kľudne sa vám môže stať, že vás mobil upozorní, že ste boli v kontakte s osobou s ochorením COVID-19 a pritom to bol sused z vedľajšieho vchodu. S tým ste navyše nemuseli nikdy prísť do kontaktu, stačí, že ste mali mobily na opačnej strane steny.

Už je v bete

A kedy predstaví Apple a Google svoje riešenie? Bude to zrejme už o pár týždňov. Na začiatku sa počíta s podporou v USA avšak neskôr by sa malo dostať do celého sveta.

Už teraz môžu riešenie testovať vývojári v rámci beta verzie iOS od Apple. Do uvedenia finálnej verzie však môžu Apple aj Google urobiť aj zmeny vo fungovaní. Ostáva len dúfať, že toto riešenie budeme musieť využívať, čo možno najkratšiu dobu.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu