Viac

  Kapitán Danko už je opäť iba Danko. Prišiel o hodnosť, výložky mu ostanú

  Kapitán Andrej Danko už nie je kapitán. Nový minister obrany mu dnes hodnosť odobral. Dankovi zostanú už len kapitánske výložky. O hodnosť prišiel aj bývalý minister spravodlivosti.

  Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes podpisom rozkazu ministra obrany zrušil mimoriadne povýšenie a mimoriadne vymenovanie vojakov v zálohe Andreja Danka do hodnosti kapitán a Tomáša Boreca do hodnosti plukovník. 

  „Vojenské hodnosti majú svoj účel a význam. Upravujú úroveň zodpovednosti a  úroveň právomoci v ozbrojených silách. Určite ale nemajú byť prejavom papalášizmu, politikárčenia, nejakej politickej korupcie, alebo niečoho podobného tak, ako sme to videli v predchádzajúcom období,“ zdôvodnil.

  Počas tlačovej konferencie uviedol konkrétne prípady povyšovania politikov z minulosti: „minister Glváč rozdal vo februári 2016 členom vlády Roberta Fica rozkazy na povýšenie do hodnosti plukovníka. Nedošlo však automaticky k povýšeniu, na to bol potrebný zápis na okresnom úrade. Jediný, ktorý tak spravil, bol pán Tomáš Borec. Vo februári 2016 bol teda týmto spôsobom povýšený na plukovníka. Podobná situácia nastala aj v septembri roku 2016, keď vtedajší minister obrany Peter Gajdoš povýšil takýmto rozkazom desiatnika Andreja Danka do hodnosti kapitána v zálohe.“

  Súčasný minister obrany Jaroslav Naď kritizoval mimoriadne povyšovanie a menovanie politikov do vojenských hodností už v minulosti. 

  „Už vtedy, tak ako mnohým iným, mi to prišlo ako neprijateľné. Vnímal som to ako urážku vojakov, ktorí musia na hodnosť kapitána slúžiť aj 20 rokov. Pán Danko si jednoducho hodnosť kapitána nezaslúži. Rovnako si pán Borec nezaslúži hodnosť plukovníka. Takéto konanie je neprijateľné a je doslova a do písmena urážkou vojakov, ktorí slúžia vlasti. Preto som sa rozhodol podpísať relevantné rozkazy, ktorými zruším vydané rozkazy o mimoriadnom povýšení,“ povedal Naď.

  Minister mal pritom okrem zrušenia rozkazov o mimoriadnom povýšení aj ďalšie možnosti. „Mohol som v rámci aktuálnej krízovej situácie povolať do mimoriadnej služby napríklad kapitána Danka. Ten je v zmysel relevantného zápisu na okresnom úrade odborníkom na zabezpečenie profiantným materiálom vo funkcii „skladník údržbár“. Takéto paradoxné to je, keď politici v rámci papalášizmu rozdávajú hodnosti a nevedia, čo to reálne znamená,“ podčiarkol.
  Šéf rezortu obrany v tejto súvislosti avizoval tiež legislatívne opatrenia, ktoré do budúcna zabránia takémuto konaniu. 

  „Pravdepodobne v budúcom roku novelizáciou upravíme zákon o brannej povinnosti a zrušíme inštitút mimoriadneho povyšovania vojakov v zálohe. Zvažujeme tiež možnosť povyšovania vojakov v zálohe, avšak počas ich zaradenia do aktívnych záloh a za presne stanovených podmienok,“ priblížil.

  V tejto súvislosti prejde novelizáciou aj interná smernica ministerstva obrany. Aj naďalej sa však má zachovať možnosť mimoriadneho povýšenia a mimoriadneho vymenovania vojakov vo výslužbe, ktorým už zanikla branná povinnosť.

  „Ide napríklad o veteránov, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní, pri ktorých ide o formu morálneho ocenenia,“ uzavrel minister Jaroslav Naď.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu