More

  COVID-19: „Pendleri“ nebudú potrebovať negatívne testy na koronavírus

  Keďže epidemiologická situácia u nás a okolitých krajinách je relatívne priaznivá, Ústredný krízový štáb SR rozhodol, že tzv. pendleri v okruhu 30 km od hraníc nebudú potrebovať pri prekročení hraníc negatívne testy na COVID-19.

  Hranice budú môcť prekračovať aj so svojimi deťmi a neplnoletými rodinnými príslušníkmi. Informoval o tom dnes hlavný hygienik SR Ján Mikas. 

  “S prihliadnutím na relatívne priaznivý vývoj epidemiologickej situácie u nás a v susedných krajinách rušíme celkovo túto povinnosť,” uviedol hlavný hygienik.

  “Povolíme aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci,” dodal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

  Výnimku zo štátnej karantény zároveň dostanú zdravotnícki pracovníci a opatrovatelia pracujúci v ČR –  Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji, ako aj v Rakúsku – v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko a Burgenland.

  Ide o ľudí, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v SR a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa. Zároveň budú potrebovať negatívny test na COVID-19 nie starší ako 96 hodín. Toto opatrenie má platiť od 1. mája.

  Ján Mikas takisto avizoval, že výnimky budú platiť aj v prípade študentov, ktorí absolvujú za hranicami prijímacie či záverečné skúšky na stredné alebo vysoké školy.

  „V prípade pendlerov sme veľmi radi, že tá epidemiologická situácia, či už v Českej republike, Rakúsku alebo Maďarsku, sa za posledný týždeň výrazne zlepšila,“ uviedol premiér Igor Matovič. 

  „Myslím si, že opatrenia sú v súlade so zdravým rozumom, v súlade s bezpečnosťou, v súlade so sledovaním toho prioritného cieľa ochrany zdravia a života ľudí najmä v Slovenskej republike,“ doplnil premiér.

  ROKOVANIE ÚSTREDNÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBU Tlačová konferencia po rokovaní Ústredného krízového štábu o aktuálnej situácii súvisiacej s koronavírusom.

  Uverejnil používateľ Úrad vlády Slovenskej republiky Utorok 28. apríla 2020

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu