0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Matovič sa teší z dobrých čísel. Zabije to našu ekonomiku?

Matovič vyzval ľudí aby si to nepokazili. Dusenie ekonomiky však môže nakoniec znamenať väčšiu katastrofu ako samotné ochorenie COVID-19.

Slovenský premiér Igor Matovič mal dnes spolu s tímom odborníkom stretnutie a následne tlačovú konferenciu. Na nej pochválili ľudí za dodržiavanie pravidiel. Avšak aj napriek dobrým číslam nechce Matovič ustúpiť a začať rýchlejšie otvárať ekonomiku.

Matovič aj tím jeho odborníkov vyzvali ľudí, aby si to nepokazili nedisciplinovaným chovaním a porušovaním pravidiel. Niekoľkokrát zopakovali vetu – „Nepokazme si to!“.

Rýchlejšie nebude

Aj na priamu otázku novinárov k rýchlejšiemu otváraniu ekonomiky však Igor Matovič odpovedal negatívne. Podľa Matoviča by to mohlo uškodiť.

Okolité krajiny však pristúpili k razantnejšiemu skončeniu drastických opatrení ako je zatvorenie obchodov, či zákaz vychádzania.

Matovič však presadzuje pomalé otváranie prevádzok a jeden čas dokonca hovoril o „úplnom vypnutí“ Slovenska. Vláda výrazne obmedzila napríklad vychádzanie počas Veľkej noci.

“Pozitívny vývoj, ktorý môžeme v súčasnosti vidieť, je výsledkom  nariadených obmedzení, vlastnej zodpovednosti, ale i ekonomických strát, ktoré sme utrpeli,” uviedol premiér Igor Matovič. “Nepokazme si to, zostaňme naďalej zodpovední, odmenou za to bude možnosť postupne pokračovať v uvoľňovaní opatrení,” vyzval Matovič.

Zabíjať nemusí len COVID

Súčasný minister zdravotníctva SR Marek Krajčí poukázal na to, že systém nariadení, previazaný s ich dôsledným dodržiavaním vytvorili zo Slovenska príklad pre ostatné krajiny. Odborníci preto apelovali na zachovanie súčasného trendu a zodpovednosti.

Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zdôraznila, že stále platí systém „niečo za niečo“. “Stále platia tie isté pravidlá, ak ich budeme dodržiavať, benefitom bude postupne väčšia voľnosť, ak však zodpovední nebudeme, môžeme tvrdo dopadnúť,” zdôraznila Kalavská.

Problémom však je, že ak budú pokračovať takéto drastické opatrenia, tak sa zrejme mnohé firmy ani otvorenia prevádzok nedočkajú. Skôr ako budú môcť otvoriť totiž mnohé z nich skrachujú.

Tisíce bez práce

Hromadné prepúšťanie oznámilo už niekoľko veľkých spoločnosti na Slovensku. Pomalé otváranie obchodov tak môže znamenať tisíce ľudí bez práce. Tí budú mať problém nájsť si novú prácu pre zvyšujúcu sa nezamestnanosť.

Slovensko pritom za posledné dni hlási iba minimálny nárast počtu chorých s ochorením COVID-19. Napríklad za včera pribudli iba tri nové prípady, za nedeľu to boli dokonca iba dva.

Ani sobota nebola nijako výrazná, keď pribudlo iba šesť prípadov ochorenia COVID-19. Vláda si pre otváranie ďalších obchodov stanovila neprekročiť denný nárast počtu chorých o maximálne 100 prípadov. Slovensko pritom od začiatku šírenia ochorenia COVID-19 iba dvakrát prekonalo hranicu 100 prípadov za deň.

Prvý krát to bolo ešte 8. apríla, kedy počas dňa pribudlo 101 nových prípadov za deň. V tento deň však do výsledného počtu započítali aj prvé výsledky z testov v rómskych osadách a ďalších takmer 40 prípadov boli navrátilci z rakúskeho Tirolska.

Druhý krát to bolo 16. apríla keď bolo na Slovensku potvrdených 114 prípadov ochorenia CVODI-19. Aj v tento deň však počet prípadov ovplyvnilo masívne testovanie v rómských osadách a dvanásť prípadov boli opäť navrátilci zo zahraničia.

Ostatní sú rýchlejší

Okolité krajiny oživujú ekonomiku oveľa rýchlejšie ako Slovensko. Slovensko má výrazne pomalší plán oživenia ekonomiky a aj napriek minimálnemu prírastku nových prípadov nechce premiér Igor Matovič ustúpiť.

Napríklad v susednom Rakúsku už zvažujú otváranie reštaurácií barov, či hotelov. Rovnako v susednom Česku prebieha oživenie ekonomiky výrazne rýchlejšie ako na Slovensku.

Rakúsko aj Česko pritom k dnešnému dňu majú k dnešnému dňu výrazne väčší počet prípadov aj úmrtí. Platí to aj pri prepočte na počet obyvateľov.

Paradoxne tak nakoniec môžu väčšie škody napáchať opatrenia vlády, ktoré trvajú aj keď nárast počtu prípadov je len minimálny. Matovič aj mnohí odborníci však varujú pred veľkým optimizmom.

“Jedným je to, že upadneme do sebauspokojenia a opustíme doterajšiu disciplínu a zodpovednosť pri nosení rúšok a sociálneho odstupu. Druhým je režim na hraniciach,” uviedol Krčméry a poukázal na to, že prípadná druhá vlna epidémie je takmer vždy „importovaná“.  “Samozrejme, režim na hraniciach nesmie sankcionovať tých, ktorí nie sú rizikom,” dodal.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu