Viac

  Ústna časť maturít je zrušená. Známky budú určené priemerom

  Minister školstva dnes oznámil, že ústna časť maturít sa tento rok nebude konať. Hlavný hygienik ich pritom nedávno povolil.

  Chaos na Ministerstve školstva pokračuje ďalej. Dnes Minister školstva oznámil, že rušia ústnu časť maturít a to aj napriek tomu, že ich hlavný hygienik povolil.

  Nie je to pritom prvý prešľap na Ministerstve školstva. Chaotické kroky novej vlády tak komplikujú život aj rodičom.

  Premiér Igor Matovič pritom nedávno vyhlásil, že žiaci základných škôl a tiež študenti stredných škôl sa do školských lavíc už nevrátia. Tento týždeň predstavení plán uvoľňovania však počíta s otvorením škôl v poslednej štvrtej fáze.

  Priemerné známky

  Študenti posledných ročníkov stredných škôl si tak môžu takpovediac vydýchnuť. Tento rok už majú skúšku dospelosti za sebou. Školy vypočítajú ich maturitné známky priemerom z predošlých ročníkov.

  Ako školy vypočítajú maturitné známky: Hodnotenie v predmete internej časti maturitnej skúšky sa získa ako aritmetický priemer známok z tohto predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov. Do aritmetického priemeru známok sa započítajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov. V osemročnom vzdelávacom programe sa do aritmetického priemeru známok započítajú koncoročné známky z posledných štyroch ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.

  Do 12. mája

  Školy nemajú veľa času na prípravu a to ešte Ministerstvo školstva nezverejnilo ani všetky informácie. Študentom totiž musia známky školy oznámiť najneskôr do 12. mája.

  Riaditeľ školy pritom bude musieť do 7. mája rozdeliť predmety a určiť aj skupiny predmetov. Škola môže našťastie vypočítané priemerné známky oznámiť aj elektronicky napríklad cez aplikáciu, mailom alebo poštou.

  Študenti a rodičia potom majú tri dni na to aby oznámili svoj prípadný nesúhlas s aritmeticky vypočítanou známkou. Ak by študent alebo rodičia so známkou nesúhlasili musí študent absolvovať klasickú ústnu maturitu. Tú potom môže vykonať aj cez video hovor.

  Nepovinných sa to netýka

  Ministerstvo školstva vyrobilo aj chaos aj v samotných podmienkach. Ak si totiž študent zvolil aj nepovinné predmety, tak týchto sa musí zúčastniť na klasickej ústnej skúške. Školy z týchto predmetov nemôžu známku vypočítať priemerom.

  Rodičia alebo študent sám, ak je plnoletý, musia tak požiadať o zrušenie dobrovoľného predmetu. Paradoxom je, že takéto oznámenie musí byť písomné a škola ho musí dostať najneskôr do 7. mája.

  Ak sa teda študent nechce zúčastniť ústnej skúšky dobrovoľného predmetu musí svoj nesúhlas oznámiť do niekoľkých dní. To všetko v čase kedy napríklad pošty fungujú v obmedzenom režime.

  Kompletné podmienky tohtoročných maturít nájdete na webovej stránke Ministerstva školstva.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu