0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Matovič predstavil plán postupného otvárania obchodov. Zmenia sa aj časy pre dôchodcov

Slovenská ekonomika bude konečne napojená na umelú pľúcnu ventiláciu aj tak by sa dalo zhrnúť plánované postupné otváranie obchodov, či napríklad reštaurácii. Nebude to však hneď.

Postupné otváranie prevádzok bude trvať niekoľko týždňov. Fázy budú štyri a medzi jednotlivými fázami budú minimálne dva týždne. Postupné otvorenie prevádzok a postupný návrat k normálnejšiemu fungovaniu tak potrvá zrejme až dva mesiace.

Aj krok späť

Matovič však počas tlačovej konferencie upozornil, že predstavený plán ešte neznamená jeho konečnú verziu. Všetko bude záležať od zodpovednosti predajcov aj zákazníkov.

Ak sa nebudú dodržiavať prísne hygienické opatrenia môže to znamenať opätovné sprísňovanie pravidiel a ďalšie zatváranie obchodov a prevádzok.

Prvá fáza v ktorej budú otvorené prvé prevádzky pritom začne už túto stredu. Už 22. apríla tak budú môcť otvoriť prvé obchody.  

Prvá fáza

Prvá fáza otvárania obchodov tak začne už o dva dni. Vláda umožní otvoriť malé obchody so 300 metrov štvorcových, či napríklad vonkajšie športoviská a verejné stravovanie cez predajné okienko.

  • Obchody do 300 m2
  • Služby do 300 m2
  • Verejné stravovanie – cez predajné okienko
  • Vonkajšie športoviská – bezkontaktný šport, bez šatní, bez obecenstva, bez WC
  • Ubytovanie – dlhodobé, bez stravy
  • Vonkajšie trhoviská – podľa podmienok
  • Predaj automobilov, vozidiel, vrátane autobazárov

Ďalšie budú nasledovať

Po prvej fáze otvárania prevádzok nás čakajú ešte ďalšie tri. Posledná bude znamenať otvorenie všetkých zatvorených prevádzok. To však potrvá niekoľko týždňov až mesiacov.

Jednou z podmienok je totiž aby denne nepribudlo viac ako stovka nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Ak by začalo pribúdať viac nakazených môže to otvorenie zastaviť alebo to dokonca môže znamenať opätovné zatváranie už otvorených prevádzok.

Druhá fáza Tretia fáza Štvrtá fáza
UBYTOVANIE
– krátkodobé
– bez spol. stravovania
– jedlo na izbu
– s WC a kúpeľňou
– bez iných služieb
KADERNÍCTVA, PEDIKÚRY A MANIKÚRY – podľa podmienok
VONKAJŠIE TURISTICKÉ ATRAKCIE
TAXI SLUŽBA – podľa podmienok
DETSKÉ KLUBY DO 10 ROKOV – podľa podmienok
BOHOSLUŽBY A SVADBY – podľa podmienok
OBCHODY DO 1000 m2
SLUŽBY DO 1000 m2
VEREJNÉ STRAVOVANIE – vonkajšie “terasy”
MASÁŽE, ŠPORTOVÉ REKONDIČNÉ REHABILITÁCIE – len suché procedúry
MÚZEÁ, GALÉRIE, KNIŽNICE A VÝSTAVNÉ SIENE – podľa podmienok
KINÁ, DIVADLÁ
KÚPALISKÁ
HROMADNÉ PODUJATIA
OBCHODNÉ CENTRÁ
ŠKOLY, ŠKÔLKY
VNÚTORNÉ ŠPORTOVISKÁ
ŠPORTOVÉ PODUJATIA
UBYTOVANIE

Dôchodcovia v iných časoch

Vláda upraví aj nákupy pre dôchodcov. Tí podľa aktuálne platného nariadenia môžu nakupovať od 9.00 do 12.00. To však často kritizovali aj samotní obchodníci aj ostatní nakupujúci.

Dôchodcovia tieto časy často nedodržiavajú a chodia nakupovať aj v inom ako vyhradenom čase. Pred mnohými obchodmi sa v prvých dňoch platnosti nariadenia tvorili často dlhé rady a niektorí nakupujúci sa do obchodov ani nedostali.

Podľa nového nariadenia budú vyhradené obchody pre dôchodcov v čase od 9.00 do 11.00. Tieto časy budú záväzné pre všetky otvorené prevádzky.

Obmedzenia pokračujú

Otvorenie obchodov však neznamená zmiernenie opatrení. Aj naďalej platí povinnosť nosiť rúško a tiež bude platiť aj obmedzenie počtu zákazníkov v prevádzke. Maximálne bude môcť byť jeden nakupujúci na 25 m2 predajnej plochy.

Vláda trvá aj na povinnej dezinfekcii a tiež rozostupov dva metre. Problémom pre mnohé obchody však môže byť zabezpečenie vetrania. Mnohé prevádzky totiž nemajú otvárateľné okná a tak nemajú ako priestor vetrať.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu