0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

V DSS v Pezinku potvrdili 47 prípadov COVID-19. Ďalšie zrejme pribudnú

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov (DSS) na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj, je aktuálne v izolácii pre výskyt COVID-19. 

Najskôr sa objavil u jednej klientky a to 12. 4. 2020, avšak po vykonaní testov počet narástol. Testovaných bolo 103 ľudí, z toho 25 zamestnancov a 78 klientov.

NAŽIVO: Aktuálna situácia v zariadení sociálnych služieb v Pezinku. V zariadení bol včera potvrdený koronavírus.

Uverejnil používateľ Bratislavský kraj Pondelok 13. apríla 2020

Regionálny úrad verejného zdravotníctva dnes potvrdil 47 pozitívne testovaných ľudí z DSS, z toho 5 zamestnancov a 42 klientov. Sedem klientov je hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, z toho je jeden na umelej pľúcnej ventilácii. Testovaných bude v priebehu zajtrajška aj zvyšných 46 ľudí.

Aj napriek obmedzeniam

COVID-19 sa v zariadení objavil aj napriek tomu, že tu boli od samého začiatku koronakrízy zavedené prísne pravidlá a od 6. marca zákaz návštev.

Bratislavský samosprávny kraj zabezpečil v priebehu marca a apríla do Pezinka aj ochranné pomôcky – rúška, dezinfekciu, obleky, rukavice. Preto je vysoko pravdepodobná možnosť nakazenia sa od zamestnanca.

V zariadení sú aj naďalej dodržiavané prísne hygienické predpisy, klienti aj zamestnanci si priebežne merajú teplotu. Zariadenie bude v najbližších dňoch fungovať s 22 opatrovateľmi a ošetrovateľmi, ktorí budú v zariadení 24 hodín a prespávať budú v izolačných izbách.

Do nich ďalšie vybavenie takisto dodáva Bratislavská župa. V zariadení aj naďalej funguje kuchyňa a výdaj stravy.

Riziková skupina

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí zvolal na základe vzniknutej situácie tím expertov, ktorí v zariadení zisťujú aktuálny stav klientov a nastavujú liečbu. Seniori pritom patria medzi najviac rizikovú skupinu v prípade ochorenia COVID-19.

Bratislavský samosprávny kraj koordinuje kroky spolu s mestom Pezinok, ktoré objekt opáskovalo a nasadilo mestskú políciu na stráženie. Keďže Mestská polícia nemá dostatočné kapacity, bratislavská župa kontaktovala so žiadosťou o pomoc ministra vnútra aj ministra obrany.

„Bratislavský samosprávny kraj naďalej žiada všetkých obyvateľov aj návštevníkov Bratislavského kraja, aby v maximálnej možnej miere dodržiavali všetky platné opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Situáciu nemožno podceňovať, treba byť maximálne obozretní. Len tak môžeme byť úspešní,“ uvádza v stanovisku Bratislavský samosprávny kraj.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu