0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Veľká noc: Vláda schválila zákaz vychádzania. Pribudnú obmedzenia

Vláda schválila nové nariadenie, ktoré upraví pohyb ľudí počas veľkonočných sviatkov. Vláda na základe odporúčania konzília odborníkov, ktoré sa zišlo včera, prijala nariadenie o obmedzení pohybu.

Slovensko tak po mnohých desaťročiach zažije núdzový stav v celej krajine a zároveň zákaz vychádzania. Na to aby mohla vláda vyhlásiť zákaz vychádzania, muselo dôjsť aj k vyhláseniu núdzového stavu pre celé Slovensko.

Iba nákupy alebo práca

V rámci schváleného nariadenia vláda prikázala ľudom aby ostali doma. Povolené sú len niektoré výnimky. Ľudia budú môcť ísť do práce či napríklad na nákup nevyhnutných vecí, ako sú potraviny, lieky či drogéria.

Medzi výnimkami je aj prípad ak idete na pohreb rodinného príslušníka. Vláda v rámci nariadenia však myslela napríklad aj na vychádzky do prírody, či návštevu lekára.

Zákaz vychádzania začne platiť už v stredu 8.4. od 0.00 hodín až do 13.4. do 23.59. Vláda sa tak snažila obmedziť pohyb ľudí počas veľkonočných sviatkov. Je pravdepodobné, že dôjde aj k zatvoreniu niektorých obchodov či prevádzok zo službami v rovnakom období. Ich návšteva totiž nemusí byť považovaná za nevyhnutnú a ľuďom by tak za ich návštevu hrozila pokuta.   

Kam všade môžete ísť?

  • Výnimka platí pri ceste z/do práce – Nie je potrebné mať pri sebe potvrdenie, či pracovnú zmluvu. Ak vás polícia zastaví bude následne preverovať, či ste skutočne išli do práce. Minister vnútra však aj tak odporúčal mať potvrdenie pri sebe. Rovnako to platí pre podnikateľov ak zabezpečujú chod podnikania, či firmy.
  • Povolené sú aj nákupy potravín, či drogérie – Mali by ste si odložiť najmä nákupný doklad aby ste v prípade potreby vedeli preukázať, že ste naozaj boli na nákupe. Doklad je potrebné si uschovať nakoľko pokuta môže prísť aj o niekoľko mesiacov. Nákup bude povolený len v rámci okresu a v prípade Bratislavy a Košíc bude platiť pre celé mesto.
  • Môžete si ísť aj natankovať – Aj tu platí, že to môžete urobiť len v rámci okresu a v prípade Bratislavy a Košíc bude platiť pre celé mesto. Rovnako je vhodné si nechať nákupný blok.
  • Rovnako môžete ísť aj k lekárovi – Aj tu by ste si mali nechať odložené potvrdenie. Môžete mať pritom so sebou jednu ďalšiu osobu. Ide však len o neodkladnú starostlivosť na plánované vyšetrenia teda zabudnite.
  • Povolená bude aj prechádzka v prírode avšak iba v rámci okresu – Pozor by ste si mali dávať hlavne ak sa ešte pred zavedením zákazu vychádzania rozhodnete ísť napríklad na chatu. Ak tam nemáte trvalý pobyt nesmie chatu vôbec opustiť. Ak by vás polícia zastavila pokuta vás zrejme neminie.
  • Pokutu nedostane ani v prípade ak idete na pohreb rodinného príslušníka – Aj tu však nezabudnite na prípadné potvrdenie, že ste skutočne boli na pohrebe najmä ak vás počas cesty zastavila polícia.
  • Vychádzanie bude povolené aj v prípade poskytnutia starostlivosti pre rodinných príslušníkov alebo susedskej výpomoci (napríklad nákup potravín pre starých rodičov, či susedov) – Ako budete dokazovať, že ste naozaj poskytli napríklad susedskú výpomoc, vláda dnes nepovedala. Aj v prípade tejto výnimky platí pohyb iba v rámci okresu a celej Bratislavy a Košíc.

Polícia bude kontrolovať

Vláda sa rozhodla zaviesť na veľkonočné sviatky tvrdé opatrenia aby nedošlo k rozšíreniu ochorenia COVID-19. Podľa konzília odborníkov nemá síce Slovensko veľa chorých, avšak práve počas veľkonočných sviatkov sa to môže zmeniť. Pritom prejaviť sa to môže aj po niekoľkých týždňoch.

Zavedené opatrenia v prípade veľkonočných sviatkov však budú na cestách a v uliciach miest kontrolovať tisíce policajtov a tiež vojakov. Vláda dnes schválila, že bude môcť pomáhať viac vojakov. Do dnes to bolo maximálne 500 a od dnes bude policajtom, či v nemocniciach môcť pomáhať až 1500 vojakov.

Polícia nebude priamo ľudí pokutovať. Ak niekoho policajti zastavia nebudú kontrolovať oprávnenie na pohyb hneď. Policajtom vyplníte dotazník a tí ho posunú na okresný úrad. Až ten bude zisťovať či ste opustili svoj domov oprávnene. Preto je dobré si potrebné doklady odložiť aj na niekoľko mesiacov.

Kritika opozície

Nasadenie vojakov a policajtov pri kontrole dodržiavania zákazu vychádzania a tiež samotný zákaz vychádzania sa však nepáči napríklad bývalému premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

„Pevne verím, že v riešení problémov silovými zložkami nenájde premiér nebezpečnú záľubu aj v budúcnosti. Všetkých prosím, aby sme napriek pochybným dôvodom a vlastnému nepohodliu tieto opatrenia v našom spoločnom záujme rešpektovali. Nenechajme si vziať našu solidaritu, súdržnosť a disciplínu, len spolu to zvládneme,“ uviedol bývalý premiér Peter Pellegrini v statuse na sociálnej sieti Facebook.

PREMIÉR NEVERÍ ĽUĎOM, VOLÁ POLÍCIU A VOJSKOSlovensku sa aj vďaka ráznym opatreniam hneď na začiatku pandémie darí…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Pondelok 6. apríla 2020

Aj včerajšie konzílium odborníkov, medzi ktorými bola napríklad aj bývala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, je obmedzenie vychádzania krok správnym smerom.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu