0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Vláda predstavila prvých 7 ekonomických opatrení

Vláda dnes predstavila prvých sedem ekonomických opatrení, ktoré majú zmierniť následky opatrení zavedených v súvislosti s ochorením COVID-19.

Zrejme najväčšiu pomoc vláda pripravila pre zamestnávateľov, ktorí museli povinne zatvoriť svoje prevádzky. Štát takýmto firmám a podnikateľom preplatí až 80% platu zamestnancov. Takýto zamestnanci tak dostanú celú mzdu akoby od štátu. Štát firmám pošle nie len plat, ale aj dane a odvody.

Sedem ekonomických opatrení vlády:

  1. Štát preplatí až 80% príjmu zamestnancov (hrubej mzdy), ktorí museli ostať doma pre zatvorené prevádzky. Štát preplatí aj dane a odvody takýchto zamestnancov a zamestnávatelia tak nebudú musieť vynakladať vlastné prostriedky. Maximálne však bude príspevok do výške 200 tisíc eur na zamestnávateľa.
  2. Príspevky pre zamestnancov a SZČO pri poklese tržieb vo výške od 180 do 540 eur. Všetko závisí od výšky poklesu tržieb. Pri poklese tržieb o viac ako 20% dostane príspevok vo výške 180 eur, ak poklesli o 40% tak bude príspevok 300 eur, pri poklese o viac ako 60% bude príspevok vo výške 420 eur. Ak príjmy poklesnú o viac ako 80% bude príspevok 540 eur mesačne. Maximálne však štát zaplatí 80% hrubej mzdy resp. vymeriavacieho základu. Maximálne však bude príspevok do výške 200 tisíc eur na zamestnávateľa.
  3. Bankové záruky v objeme až 500 miliónov eur mesačne.
  4. Pre zamestnancov v karanténe a na OČR preplatenie až do výšky 55% (toto opatrenie však vláda predstavila už pred niekoľkými dňami).
  5. Odklad platby odvodov pri poklese tržieb o 40% a viac v mesiaci apríl.
  6. Odklad preddavkov dane z príjmov pri poklese tržieb o 40% a viac v mesiaci apríl.
  7. Možnosť jednorazovo započítať stratu, ktorá vznikla od roku 2014 do roku 2018.

Podľa ministra financií Eduarda Hegera bude pomoc pre firmy a zamestnancov stáť približne jednu miliardu eur mesačne. Vláda zároveň poskytne bankové záruky za úvery vo výške ďalších 500 miliónov eur mesačne.

Podľa Hegera je štát pripravení tieto opatrenia upravovať avšak je pravdepodobné, že štát bude musieť takto pomáhať firmám aj niekoľko mesiacov.

Heger aj Matovič počas tlačovej konferencie pri predstavení opatrení na pomoc ekonomike poznamenali, že predchádzajúca vláda nechala prázdnu štátnu kasu. Slovensko sú tak bude musieť na financovanie týchto opatrení požiť prostriedky od komerčných bánk a Európskej centrálnej banky.

Musia udržať pracovné miesta

Štát však bude zamestnávateľom prispievať iba v prípade ak zamestnávateľ zachová pracovné miesta. Ak teda dá zamestnávateľ zamestnancom výpovede nebude mať nárok na vládnu pomoc.

Podľa premiéra Igora Matoviča sa nebudú ľudia skladať na financovanie platov pre zamestnávateľov ak sa rozhodnú ľudí pripraviť o prácu.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu