0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Vydáva sa Slovensko talianskou cestou? Vláda otvára niektoré obchody

Vláda rozhodla o zmiernení opatrení a rozhodla sa otvoriť niektoré vybrané prevádzky. Platiť však budú prísnejšie hygienické štandardy.

Všetky obchody (nie len tie, ktoré sa opätovne otvárajú) musia zabezpečiť, že do prevádzky vstúpia ľudia len v rúškach prípadne iným vhodným spôsobom zakrytými ústami a nosom.

Okrem toho však musia obchody zabezpečiť aby si pri vstupe do obchodoch každý dezinfikoval rúška alebo nasadil jednorazové rukavice.

Ani to však nie je všetko. Vláda nariadi aj maximálny počet ľudí v obchodoch. Na 25 metrov štvorcových bude môcť byť v prevádzke jeden človek. Ak má teda obchod napríklad 100 metrov štvorcových budú môcť byť v obchode maximálne 4 zákazníci.

Otvárajú obchody, ale…

Vláda sa rozhodla otvoriť aj niektoré ďalšie obchody. Aj keď je rozsah otváraných obchodov pomerne široký nastavila vláda pomerne prísne podmienky, ktoré obchody budú môcť otvoriť.

Zatvorené zostanú naďalej obchody v obchodných domoch a obchodných centrách, kde budú môcť byť otvorené len potraviny, drogérie či lekárne. Otvoriť budú môcť navyše iba menšie prevádzky. Vláda totiž dá aj limit v podobe maximálnej výmery obchodu.

Otvoriť tak budú môcť väčšinou len menšie obchody. Otvoriť tak budú môcť napríklad očné optiky, prevádzky leasingových služieb, služby STK a emisnej kontroly, servis výpočtovej techniky, služby advokátov, kľúčové služby, zberné dvory, predajne a servis bicyklov, záhradníctva, stavebniny, galantérie, železiarstva, farby a laky.

Prevádzky budú musieť zabezpečiť aj maximálny odstup zákazníkov, ktorí napríklad stoja v rade. Tí budú musieť stáť minimálne dva metre od seba.

Ak predajne splnia podmienky štátu budú môcť otvoriť najskôr v pondelok. Úrad verejného zdravotníctva na začiatku neplánuje robiť kontroly, či znovuotvorené predajne plnia štátom dané podmienky,

Ideme talianskou cestou?

Na prvý pohľad vláda uvoľnila pravidla no ak sa na nové pravidlá pozrieme detailnejšie nie je to úplne tak. Otvorené budú hlavne menšie obchody kde sa nedá čakať veľká koncentrácia ľudí.

Niektoré z predajní hlavne pomôžu pri riešení problémov s ktorými sa ľudia mohli stretnúť. Niektoré služby ako napríklad advokáti a notári si navyše vedia plánovať stretnutia aby nedochádzalo ku koncentrácii ľudí.  

Na druhú stranu sa sprísnia podmienky aj pre väčšie prevádzky čo môže spôsobiť rady pred prevádzkami podobne ako tomu bolo napríklad v Taliansku.

Nedodržia, zatvoria

Premiér Igor Matovič zároveň potvrdil, že ak predajne nebudú dodržiavať nové pravidlá, tak môže vláda opäť všetky znovuotvorené predajne zatvoriť.

Problémom však môže byť najmä to, že do mesta na nákupy vyrazia aj ľudia, ktorí by inak sedeli doma. Aj v tomto prípade je však vláda pripravená zatvoriť predajne.

Až čas však ukáže, či sú Slováci dostatočne disciplinovaní a bude nové pravidlá dodržiavať. Ak sa dodržiavať nebudú tak nás môže čakať taliansky scenár. Vysoký počet nárastu nakazených ochorením COVID-19 a nárast počtu mŕtvych.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu