More

  Trump podcenil nákazu COVID-19. Chce donútiť GM vyrábať pľúcnu ventiláciu

  Lekárom najmä v meste New York dochádzajú sily aj prostriedky na boj s nákazou COVID-19. Donald Trump si zrejme myslel, že ako prezident USA môže aj vírusu SARS-CoV-2 prikázať aby skončil, kedy si on zmyslí. Administratíva Donalda Trumpa podcenila ochorenie COVID-19.

  USA sa dostali na čelo nelichotivého rebríčka počtu chorých na koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Smutné prvenstvo pritom USA dosiahli za niekoľko dní a už teraz majú viac nakazených ako mala Čína.

  Žiadne opatrenia

  Administratíva Donalda Trumpa nerobila prakticky žiadne špeciálne opatrenia. Verejný život aj podniky fungovali v normálnom režime. Ľudia na verejnosti nenosili rúška.

  Postup administratívy Donalda Trumpa bol tak v ostrom protiklade oproti postupu krajín v Európe. Mnohé krajiny ako aj Slovensko zaviedli v boji s ochorením COVID-19 tvrdé opatrenia, ktoré znamenali zatvorenie obchodov a v niektorých krajinách aj zákaz vychádzania.

  Mnohé európske krajiny navyše pritvrdzujú v boji s ochorením COVID-19. mestá sú vyľudnené a ľudia už niekoľko dní sedia doma. Európa v boji s koronavírusom postupuje rovnako ako Čína. Snaží sa eliminovať možnosť nákazy medzi obyvateľmi a likvidovať jednotlivé ohniská práve obmedzením pohybu obyvateľov.

  V USA je však situácia iná. Donald Trump navyše svojim voličom sľuboval, že nákaza do Veľkej noci bude minulosťou. Pri pohľade na dnešnú štatistiku to skôr vyzerá, že USA budú počas Veľkej noci bojovať s desiatkami avšak skôr so stovkami tisíc chorých.

  Zdravotníctvo to nezvládne

  Problémom USA je aj zdravotný systém USA – ten na rozdiel od systému vo väčšine krajín Európy nezaručuje rovnaký prístup k ošetreniu.

  Najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľov v USA tak môžu byť skupinou, kde sa bude nákaza COVID-19 rýchlo šíriť. Títo Američania so totiž tak ľahko nedostanú k zdravotnej starostlivosti ako bohatí Američana so zdravotným poistením.

  Ani zdravotný systém USA nie je dimenzovaný na zvládnutie pandémie v rozsahu stoviek tisíc nakazených. Ak bude v USA zachované rovnaké tempo nových prípadoch tak do konca budúceho týždňa prekročia hranicu 200-tisíc chorých na COVID-19.

  Zákon studenej vojny

  To, že je situácia v USA už naozaj vážna dokazuje aj exekutívny príkaz Donalda Trumpa. Ten sa síce zrejme konečne zobudil do reality avšak možno pre mnohých Američanov to bude už neskoro.

  Trump nariadil ministerstvu zdravotníctva použitie zákona z čias studenej vojny, ktorý umožňuje prikázať firmám aby vyrábali prístroje a zariadenia pre potreby federálnej vlády.

  Prvou obeťou sa tak stane firma General Motoros, ktorej chce Trump prikázať vyrábať pľúcne ventilácie. General Motors by ich za sto dní mali vyrobiť 100-tisíc. Ani to však nemusí stačiť ak sa nepodarí prezidentovej administratívne zastaviť masívne šírenie ochorenia COVID-19 medzi obyvateľstvom.

  Výstraha pre všetkých

  USA by tak mali byť jasnou výstrahou pre všetky štáty sveta, ktoré si myslia, že nerobiť nič je tá najlepšia cesta. Podobnou cestou sa na začiatku šírenia ochorenia COVID-19 vydali aj niektoré európske krajiny ako Taliansko, Nemecko či Veľká Británia. Tie na začiatku podcenili boj s koronavírusom SARS-CoV-2 a mali iba minimum obmedzení.

  Našťastie, na rozdiel od Trumpa sa európski politici spamätali o niečo skorej a všetky menované krajiny nakoniec pristúpili k drastickým opatreniam. Tie aspoň v niektorých krajinách zaúčinkovali a nákaza COVID-19 sa prestala masívne šíriť. Napríklad pre Taliansko však bolo už rovnako neskoro a počet chorých tam dosahuje takmer 90-tisíc.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie