0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Vláda prijala ďalšie prísne opatrenia. Zamerané sú hlavne na ochranu seniorov

Nová vláda Igora Matoviča musela už na začiatku svojho vládnutia prijať nepopulárne opatrenia. Vláda vyhlásila núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ako sú domovy dôchodcov.

Igor Matovič vyhlásil, že štát chce týmto krokom chrániť najrizikovejšiu skupinu obyvateľstva, seniorov. Mnohé dnes prijaté opatrenia sa týkajú práve seniorov.

Zatvorené a hodiny pre seniorov

Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci. Oznámil to Igor Matovič po rokovaní Ústredného krízového štábu.

40 opatrení na Koronu:

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 24. marca 2020

Vláda však zároveň schválila aj úpravu otváracích hodín a schválila špeciálne otváracie hodiny počas ktorých budú môcť nakupovať len osoby staršie 65 rokov.

Aj doteraz niektoré obchody mali v otváracích hodinách vyhradený čas pre seniorov. Teraz však bude platiť jednotný čas a od 9.00 do 12.00 hodiny budú môcť nakupovať len seniori nad 65 rokov.

Matovič uviedol, že dôchodcovia nebudú musieť jazdiť v mestskej hromadnej doprave v ranných hodinách, kedy je v nej viac ľudí, ale pôjdu v čase, kedy je takmer prázdna.

“Zároveň vyzývame dôchodcov, aby vychádzali z domu len v nevyhnutných prípadoch, najmä v čase od 9.00 do 12.00 h,” povedal premiér s tým, že štát odporúča seniorom, aby požiadali o pomoc iných.

Druhým dychom však nový predseda vlády dodal aby sa seniori vyhli kontaktu s ostatnými.

Môžu skončiť ako študenti

Študenti počas uzatvorenia škôl môžu zabudnúť na bezplatnú vlakovú dopravu. Matovičova vláda študentom tento benefit zrušila. Mnohí študenti totiž využívali bezplatné cestovanie vlakom a zatvorené školy brali ako prázdniny.

Podobne však môžu dopadnúť aj seniori, ktorý Matovič pohrozil, že ak neprestanú bezplatnými vlakmi cestovať na výlety, tak im vlád výhody zoberie.

“Ohrozujete samých seba, ale aj nás ostatných,” povedal Matovič s tým, že keď to nebudú seniori rešpektovať, dočasne bude bezplatná doprava pre nich zrušená, podobne ako to urobili v prípade cestovania zadarmo u študentov.

Mestá a obce štát vyzval Matovič, aby zriadili telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín.

Rúška povinné pre všetkých

Ďalším opatrením bude povinnosť nosiť ochranné rúška, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu.

Ľudia, ktorí sa dostanú do radu, budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota.

Tri špeciálne nemocnice

Vláda sa chystá na Slovensku vyčleniť aj tri nemocnice, ktoré budú zamerané na liečbu ochorenia COVID-19. Vybrať ich má Ministerstvo zdravotníctva tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. V ostatných nemocniciach majú byť podľa Matoviča vytvorené samostatné pavilóny pre liečenie chorých s chorobou COVID-19.

Vláda chce nakúpiť aj 200 tisíc plnohodnotných PCR testov na ochorenie COVID-19. Ako to však plánuje Matovičova vláda zabezpečiť sme sa už počas tlačovej konferencie nedozvedeli.

Pomáhať začnú aj policajti a tiež vojaci. Vláda ich plánuje nasadiť v tých nemocniciach, kde vznikajú problémy.

Vláda chce zabezpečiť aj odbery na potvrdenie ochorenia COVID-19 priamo z auta. Takéto odbery by mali fungovať všade tam, kde sa robia aj bežné odbery. Štát zároveň zakázal vývoz potrebných liekov mimo SR.

Čo môže pomôcť

Rezort slovenskej diplomacie má za úlohu spracovať sumár opatrení z krajín, kde je nový koronavírus. “Vybrali sme krajiny, kde to zvládajú, ale aj tie, kde to nezvládajú. Chceme si zobrať príklady dobrej praxe k srdcu,” povedal premiér.

Ministerstvo obrany bude musieť identifikovať tých príslušníkov armády, ktorých budú môcť predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, keby to bolo potrebné.

Môžu prísť ďalšie

“Zatiaľ sme prijali opatrenia, ktoré považujeme v tejto chvíli za dostatočné. Zvyšujú ochranu najmä ľudí nad 65 rokov,” poznamenal premiér s tým, že do budúcna nie je vylúčené sprísnenie akýchkoľvek opatrení.

Matovič však počas tlačovej konferencie pohrozil najmä seniorom. Tým odporúčal aby sa vyhli pohybu mimo svoj byt či dom. Vlády by mohla napríklad obmedziť vychádzanie niektorým vekovým skupinám obyvateľov.

Aké opatrenia prijala ešte vláda:

  • zákaz organizovať spoločenské, hromadné a kultúrne zhromaždenia platí do odvolania
  • vláda plánuje v zrýchlenom legislatívnom konaní predložiť zmenu zákona, aby v čase krízy mohli štátne inštitúcie v záujme ochrany verejného zdravia využívať lokalizačné dáta užívateľov mobilných telekomunikačných služieb
  • úrad verejného zdravotníctva vydá nariadenie, ktoré uzavrie denné stacionáre a rovnako plánuje vyhlásiť núdzový stav pre sociálne zariadenia
  • exekúcie ani dražby sa nemajú realizovať do 30. apríla, zavádza sa výnimka na poskytovanie služieb notárov a advokátov, nebudú plynúť zákonné lehoty, a to od 12. marca do 30. apríla
  • RTVS má každý deň o 18.00 h vysielať bohoslužby a tiež má vysielať vyučovacie sloty pre deti
Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu