0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

COVID-19: vláda zatvára obchody. Potraviny, drogérie a lekárne ostanú otvorené

Po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády SR je jasné, že príde od zajtra k sprísneniu opatrení pred šírením ochorenia COVID-19. Vláda prikázala zatvoriť obchody.

Vláda SR na dnešnom mimoriadnom zasadnutí prijala prísnejšie opatrenia na zabránenia šírenia ochorenia COVID-19. po dnešnom rokovaní vlády ro oznámil dosluhujúci premiér Peter Pellegrini.

Od zajtrajšieho rána od 6.00 hodiny bude na dobu dvoch týždňov platiť zákaz pre väčšinu obchodov na Slovensku. Vláda prikázala zatvoriť takmer všetky obchody na Slovensku.

Potraviny a niektoré služby

Počet prípadov ochorenia COVID-19 stúpol dnes na Slovensku na 61 a vláda sa rozhodla pristúpiť k ešte drastickejším opatreniam. Prikázala zatvoriť všetky obchody až pár výnimiek.

Výnimku z obchodov dostali len obchody s potravinami, lekárne či napríklad drogérie. Otvorené budú mať aj pošty, pobočky bánk a tiež pobočky poisťovní. Niektoré banky však už avizovali, že budú fungovať v obmedzenom režime.

VYHLÁSENIE NÚDZOVÉHO STAVUAktuálne máme na Slovensku potvrdených už 61 pacientov s ochorením COVID-19. Na dnešnom…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Nedeľa 15. marca 2020

Výnimku po dnešnom rokovaní vlády majú aj čerpacie stanice či napríklad predajne s chovateľskými potrebami. Otvorené budú mať napríklad aj predajne telekomunikačných operátorov.

Vláda zatiaľ nechá otvorené aj reštaurácie avšak tie budú fungovať v obmedzenom režime. Jedlo z nich si budete môcť zobrať domov avšak nebudete sa môcť najesť priamo v reštaurácii. Fungovať bude aj rozvoz jedla.

Platia aj pôvodné

Naďalej platia aj pôvodné opatrenia, ktoré boli prijaté už skorej. Premiér Peter Pellegrini zároveň informoval o tom, že polícia už rieši približne 200 previnení z povinnej karantény. Premiér zároveň potvrdil, že všetci previnilci dostanú najvyššiu pokutu vo výške 1659 eur.

Naďalej ostávajú zatvorené aj hranice a platia obmedzenia v doprave. Zastavené sú medzištátne vlaky, zatvorené sú aj tri medzinárodné letiská a obmedzenia platia aj vo vnútroštátnej doprave.

Skorej vydané a platné nariadenia:

  • kto teraz príde zo zahraničia, musí ísť do 14 dňovej karantény,
  • osoby bez trvalého alebo prechodného pobytu na Slovensku, teda hlavne cudzinci, sa na územie SR nedostanú,
  • občania SR žijúci v pohraničí do 30 km od našich hraníc s trvalým/prechodným pobytom v pohraničí, môžu cestovať za prácou na územie SR (vybavte si potvrdenie od zamestnávateľa)
  • občania SR žijúci na Slovensku dochádzajúci do zahraničia za prácou, buď ostanú doma, alebo v krajine, kde pracujú (okrem tých, ktorí pracujú v oblasti zdravotníctva a ošetrovateľstva v pohraničí),
  • povinná karanténa sa nevzťahuje na vodičov komerčnej nákladnej dopravy, vodičov menších vozidiel (do 3,5 tony) s nákladom, ktorí sa preukážu CMR dokladom, pilotov, rušňovodičov, strojvodcov, zdravotníkov, zamestnancov pohrebných služieb a námorníkov za presne daných podmienok uvedený na webe Úradu verejného zdravotníctva,
  • zatvorené sú medzinárodné letiská, zastavená je medzinárodná vlaková a autobusová doprava (výnimka pre dopravu je cargo), školské zariadenia budú zatvorené do 30.3., zatvorené sú sociálne a kultúrne zariadenia, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.

Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, môžete nahlasiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva podľa pobytu danej osoby alebo na číslo 158 alebo 159.

KORONAVÍRUS: AKTUÁLNE INFORMÁCIE A VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ❗ Pozorne si prečítajte tento status. Zdieľajte ho čo…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Nedeľa 15. marca 2020

Pellegrini už napríklad počas tlačovej konferencie avizoval, že na zajtrajšom zasadaní krízového štábu budú zvažovať aj prípadný zákaz prechodu cez hranice pre ľudí čo pracujú v zahraničí.

Stav núdze

Vláda na Slovensku od dnes vyhlásila aj stav núdze. Týka sa však zatiaľ len štátnych zdravotníckych zariadení. Vláda to umožní nariadiť presun techniky, ale napríklad aj lekárov či zdravotných sestier medzi nemocnicami.

Premiér zároveň vyzval aj súkromné nemocnice aby prestali robiť plánované operácie. K podobným krokom ešte tento týždeň pristúpili štátne nemocnice. Nemocnice naďalej ošetrujú akútne stavy.

Zdravotníci zároveň nebudú môcť pre vyhlásenie núdzového stavu odmietnuť prísť do práce alebo napríklad vyhlásiť štrajk. „Vláda je pripravená kedykoľvek toto uznesenie rozšíriť,“ upozornil dosluhujúci premiér Peter Pellegrini.

Viac o ochorení COVID-19 na Slovensku:

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu