More

  COVID-19: Slovensko zakazuje športové, kultúrne a verejné podujatia, hlási 7 potvrdených prípadov

  Ústredný krízový štáb (ÚKS) SR v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 (koronavírus) zakázal od 10. marca organizovanie športových, kultúrnych aj verejných podujatí na Slovensku po dobu 14 dní, informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR s tým, že v prípade potreby môže byť časová lehota predĺžená.

  ÚKŠ SR zároveň nariadil povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia z najviac postihnutých krajín – Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey. „Uvedené opatrenia majú znížiť riziko šírenia ochorenia COVID-19,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

  Domáca karanténa

  Osoby vracajúce sa z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey budú v karanténe spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas v dohľadnej dobe vydá pravidlá pre domácu povinnú karanténu. Za nerešpektovanie nariadenia môže byť občanovi uložená pokuta do výšky 1659 eur.

  „Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

  „Počnúc zajtrajším dňom, každý, kto sa bude vracať z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey, je povinný kontaktovať svojho všeobecného lekára a informovať ho o pobyte v zahraničí, ktorý ho informuje o ďalšom postupe,“ povedal P. Pellegrini.

  Premiér sa vyjadril, že uvedenými opatreniami chce upokojiť situáciu na Slovensku. Aj z tohto dôvodu sa sprísňujú preventívne opatrenia v rezorte školstva. 

  „Ministerstvo školstva vydá príkaz na zrušenie nielen školských exkurzií do zahraničia, ale aj rôznych súťaží, škôl v prírode, či lyžiarskych výcvikov,“ uviedol P. Pellegrini s tým, že registruje správy o plošných zatváraní škôl s upozornil, že nejde o nariadenie zo strany ÚKŠ SR a Úradu verejného zdravotníctva SR.

  „Preventívne plošné zatváranie škôl nie je z epidemiologického hľadiska nutné. V školách a škôlkach, kde si to epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 vyžaduje, sú už v súčasnosti nariadené karanténne opatrenia a prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu,“ doplnil hlavný hygienik SR J. Mikas.

  Premiér zdôraznil, aby rodičia v súvislosti s prerušením vyučovania nedávali deti do opatery starým rodičom z dôvodu možného šírenia nákazy. Priebeh ochorenia u nich môže byť komplikovanejší.

  7 pozitívnych

  Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 (koronavírus), negatívnych je 541 vzoriek. Okrem už známych pozitívnych prípadov v Bratislavskom kraji, bolo ochorenie COVID-19 identifikované v Martine a Košiciach.

  Obe osoby mali cestovateľskú anamnézu a sú hospitalizované na príslušných infektologických pracoviskách.

  „Miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva majú ohniská nákazy podchytené. Zisťujú epidemiologickú anamnézu, dohľadávajú kontakty a zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia s dôrazom na elimináciu rizika šírenia ochorenia COVID-19. Šírenie ochorenia aktuálne nemá epidemický charakter. Hygienici sú v pohotovosti, dôsledne monitorujú epidemiologickú situáciu. Uskutočňujeme všetky potrebné kroky k tomu, aby k uvedenej situácii nedošlo,“ povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

  Všeobecní lekári budú inštruovaní, aby pacientom poskytovali potrebné informácie o ochorení. Ambulancie budú postupne vybavované ochrannými rúškami. Nemocnice disponujú ochrannými prostriedkami, Správa štátnych hmotných rezerv pokračuje v ich ďalšom zabezpečovaní.

  Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR o zákaze organizácie hromadných podujatí je zverejnená na stránke úradu.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie