0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Oficiálne: prvé OĽaNO, SNS, Most-Híd, PS/Spolu sa do parlamentu nedostali

Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

Oficiálnym víťazom parlamentných volieb 2020 sa stalo hnutie OĽaNO, ktoré získalo 25,02 percenta hlasov, čo hnutiu prinieslo 53 kresiel v parlamente.

Na druhom mieste skončil Smer-SD so ziskom 18,29 percenta hlasov a 38 kresiel. Tretie je hnutie Sme rodina, ktorému odovzdalo hlas 8,24 percenta voličov, čím získalo 17 kresiel v NR SR.

Nasleduje ĽSNS so ziskom 7,97 percenta a, rovnako ako Sme rodina, so 17 kreslami, koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu, ktorá získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.

Trinásť kresiel získala SaS, ktorú volilo 6,22 percenta voličov. Nasleduje strana Za ľudí, ktorá dostala 5,77 percenta hlasov a 12 kresiel v NR SR.

Pred bránami

Mimo brány parlamentu ostali okrem PS-Spolu tiež KDH so ziskom 4,65 percenta, Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorú volilo 3,90 percenta voličov, SNS, ktorá získala 3,16 percenta a Dobrá voľba so ziskom 3,06 percenta hlasov. Pod tromi percentami získaných hlasov ostali Vlasť (2,93) a Most-Híd s výsledkom 2,05 percenta hlasov.

Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov. Socialisti.sk (0,55), Máme toho dosť! (0,32), Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku (0,28), Demokratická strana (0,14), Solidarita (0,11). Starostovia a nezávislí kandidáti – STANK získali 0,07 a Slovenské hnutie obrody – SHO a Hlas ľudu zhodne po 0,06 percenta hlasov. Strana Práca Slovenského národa získala 0,04 percenta, strana 99% – občiansky hlas 0,03 percenta a Slovenská liga 0,02 percenta hlasov.

Vysoká účasť

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán – Eduard Bárány

Na voľbách do Národnej rady SR sa v sobotu 29. februára 2020 zúčastnilo 2.916.840 zo 4.432.419 zapísaných voličov.

Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta. Voliči zo zahraničia tvorili z tohto čísla 1,67 percenta (48.925 voličov).

Odporúčame: Definititívne výsledky volieb nájdete na stránkach Štatistického úradu Slovenskej republiky

Najvyššia volebná účasť bola v okrese Bratislava I (78,75 percenta), naopak najnižší počet voličov zaznamenali v okrese Revúca (51,34 percenta).

Z pohľadu samosprávnych krajov bola najvyššia účasť zaznamenaná v Bratislavskom kraji (73,05), najmenej voličov prišlo k volebným schránkam v Košickom kraji, jedinom, v ktorom účasť klesla pod 60 percent (presne 58,65).

Priebeh volieb bol pokojný

Na pokoj a poriadok počas volieb dohliadalo 6600 policajtov v celej SR. Polícia zaznamenala 53 podnetov, z toho sedem trestných oznámení, a to za tri prípady výtržníctva, dva prípady ohovárania, jeden prípad marenia prípravy a priebehu volieb a referenda a jeden prípad nepriamej korupcie. Okrem toho riešila deväť priestupkov.

Najviac podaní bolo zaevidovaných v Trnavskom kraji (16) a najmenej v Trenčianskom a Nitrianskom kraji – po štyri podnety.

V rámci celého obdobia, teda obdobia pred voľbami, zaznamenala polícia celkom 91 podnetov, z toho bolo 24 trestných oznámení, 15 priestupkov a iných podnetov bolo 52.

Nová komisia

Po parlamentných voľbách sa bude nanovo vytvárať aj zloženie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Jej členovia sú delegovaní aj parlamentnými stranami. Funkčné obdobie štátnej komisie sa končí dňom zloženia sľubu členmi novej komisie. Štátna volebná komisia je nezávislým orgánom zriadeným na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Kontroluje tiež financovanie a vedenie volebnej kampane.

Najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov parlamentných volieb musia predsedovi Národnej rady SR oznámiť údaje o členovi štátnej komisie predsedovia príslušných politických strán, predseda Ústavného súdu  SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Aj strany

Komisia má 14 členov. Desiatich delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré sa po voľbách dostanú do parlamentu, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.

Zastúpenie členov za koalíciu a opozíciu je rovnaké. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie. Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda ÚS SR a NS SR, generálny prokurátor a predseda NKÚ.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu