Viac

  Drvivé víťazstvo OĽaNO. PS/SPOLU, SNS aj Most-Híd ostali pred bránami

  Včerajšie parlamente voľby priniesli mnoho prekvapení. Predvolebné prieskumy sa ukázali ako výrazne nepresné. Do parlamentu sa dostalo nakoniec šesť strán a niektoré iba tesným výsledkom nad päť percent.

  Jasným víťazom volieb sa stala strana OĽaNO, ktorá získala až 25,02% všetkých hlasov. Je tak pravdepodobné, že novým premiérom sa stane Igor Matovič.

  Na druhom mieste s odstupom však skončila strana Smer-SD, ktorá získala 18,29% a zrejme skončí v opozícii.

  Prekvapenia volieb

  Prvým prekvapením je však tretie miesto strany Sme Rodina Borisa Kollára. Získala až 8,24% hlasov. Oproti všetkým prieskumom získala strana Sme Rodina výrazne viac hlasov.

  Druhým prekvapením je extrémistická strana Kotlebovci-ĽSNS. Strana oproti prieskumom stratila niekoľko percent voličov a volebný výsledok 7,97% je výrazne horší ako v predchádzajúcich voľbách.

  Piata skončila strana SaS so tiskom 6,21% a poslednou šiestou parlamentnou stranou bude strana bývalého prezidenta Andreja Kisku so ziskom 5,77%. Obe strany tak stratili oproti prieskumom a skončili s výrazne horším výsledkom ako ukazovali predvolebné prieskumy.

  Zostali pred bránami

  Asi najväčším prekvapením je volebný výsledok koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu. Na to aby sa dostali do parlamentu potrebovala koalícia PS/Spolu získať minimálne 7% hlasov. Volebný výsledok 6,96% tak znamená, že PS/Spolu zostanú pred bránami Národnej rady SR.

  Do parlamentu sa však nedostali ani dve súčasné parlamentné strany – Most-Híd a tiež SNS. SNS však získala 3,16 všetkých hlasov a strana tak získa aspoň prostriedky z rozpočtu.

  Horšie je to v prípade strany Most-Híd. Tá sa nielenže s výsledkom 2,05% nedostala do Národnej rady SR avšak nedostane ani prostriedky na chod zo štátneho rozpočtu.

  Do parlamentu sa nedostalo ani KDH, ktoré získalo 4,65% hlasov a už druhý krát po sebe. Pre volebný výsledok sa rozhodol odísť súčasný predseda Alojz Hlina.

  Markíza ani RTVS sa netrafili

  Hneď po zatvorení volebných miestností zverejnila televízia Markíza výsledky exit pollu a rovnako aj verejnoprávna RTVS.

  Ani jeden z týchto prieskumov však nakoniec vôbec neodzrkadľoval reálne výsledky, ktoré politické strany vo voľbách získali.

  Markíza aj RTVS favorizovali OĽaNO. Avšak už ostatné výsledky nezodpovedali a často išlo o odchýlky niekoľkých percent. Navyše napríklad exit poll Markízy predpokladal, že sa do parlamentu dostane aj PS/Spolu.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu