0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Kvôli koronavírusu COVID-19 budú kontroly na letiskách a hraničných priechodoch

Informovali o tom zástupcovia štátu po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR vo štvrtok 27. februára 2020. Od dnes tak kontrolujú všetkých cestujúcich na letiskách v Bratislave aj Košiciach.

Na hraničných priechodoch, najmä na vstupe do SR z Rakúska, sa takisto budú vykonávať náhodné kontroly cestujúcich, motoristi budú mať povinnosť prechádzať úsekom hraničného priechodu zníženou rýchlosťou, budú sa tiež distribuovať informačné letáky.

Na základe uznesenia bezpečnostnej rady je na Ministerstve zdravotníctva SR zriadený stály krízový štáb, zaoberajúci sa opatreniami na zvládnutie možnej epidémie. Tento štáb má právo v prípade nevyhnutnosti navrhnúť vláde vyhlásiť krízový stav a mimoriadnu situáciu. 

Informačná kampaň polície

V piatok 28. februára 2020 od 18. hodiny  budú policajti na hraničných prechodoch zastavovať vozidlá vracajúce sa z krajín s potvrdeným koronavírusom. Polícia upozorňuje, že nejde o policajnú kontrolu ale o informačnú kampaň, aby občania vedeli, ako majú postupovať v prípade podozrenia na koronavírus.

Polícia s pracovníkmi Červeného kríža a s dobrovoľníkmi budú rozdávať informačné letáky s odporúčaním ako je potrebné postupovať v spomenutých prípadoch.

„Nie je dôvod na šírenie paniky – v prípade potreby sme pripravení prijať potrebné opatrenia.
Informačná kampaň bude trvať do pondelka 2. marca, kedy o ďalšom postupe rozhodne krízový štáb,“ uvádza v stanovisku Ministerstvo vnútra SR.

Ministerstvo vnútra má o riziku koronavírusu informovať Slovákov, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a možno sa s nimi spojiť prostredníctvom registrovaných SIM kariet mobilných telefónov.

Karanténa a lôžka

V spolupráci s ďalšími rezortmi pripraví Ministerstvo vnútra SR aj plán zabezpečenia karantény mesta či obce v prípade vypuknutia epidémie.

Pre všetky nemocničné zariadenia platí povinnosť postarať sa o ľudí, ktorí pociťujú príznaky naznačujúce možné infikovanie.

Slovenské nemocnice sú schopné zabezpečiť 7700 lôžok na prípadné zvládnutie prípadnej epidémie, ministerstvo obrany takisto vypracovalo projekt umiestnenia dva a pol tisíca pacientov do izolovaného prostredia vo výcvikovom areáli Lešť.

Na otázky súvisiace s ochorením COVID-19 hygienici odpovedajú na telefonických linkách s nepretržitou 24-hodinovou prevádzkou:

  • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

Idú nakupovať   

Správa štátnych hmotných rezerv dostane dva milióny eur na zakúpenie a dokúpenie ochranných prostriedkov. V pláne je zakúpiť 148.000 ochranných oblekov a návlekov na obuv, desaťtisíce ďalších ochranných prostriedkov.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zopakoval, že koronavírus na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol. Vzhľadom na situáciu v okolitých krajinách je podľa neho však potrebné pripraviť sa na to, že prípady nákazy sa aj na Slovensku vyskytnú, nemožno vylúčiť ani epidémiu. 

“Nechceme šíriť paniku, je potrebné však zdôrazniť, že okrem opatrení štátnych orgánov a inštitúcií sa musí zodpovedne k tejto situácii postaviť každý občan,” uviedol Ján Mikas.

Žiadny potvrdený

V tejto súvislosti zaznela aj výzva na zváženie cesty do oblastí, v ktorých sa koronavírus objavil.

Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že všetky vzorky, ktoré boli s podozrením na ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, zaslané na laboratórne testy na Slovensku, sú negatívne. 

Rezort zdravotníctva v stredu 26. februára evidoval 90 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom. Rezort zdravotníctva v spolupráci s ÚVZ SR pripomína, že situáciu pedantne sleduje a problematiku rieši.

Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite telefonické centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili či sa chystajú do krajín, v ktorých sa koronavírus potvrdil. Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu