0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Brexit a čo z neho vyplýva?

Ešte pred pár mesiacmi sa zdal odchod Veľkej Británie z EÚ ako niečo čo je veľmi ďaleko. Británia však Európsku úniu opustí už zajtra. Čo to znamená pre občanov a podnikateľov?

Aj keď nakoniec odíde Veľká Británia z Európskej únie na základe dohody a tvrdý brexit sa nekoná, tak to neznamená, že Británia a EÚ sa na všetkom dohodli.

Britániu aj Európsku úniu čaká ešte ďalšie kolo rokovaní, ktoré definitívne upraví všetky vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a európskym spoločenstvom. Pre obyvateľov iných krajín, ktorí žijú vo Veľkej Británii sa zatiaľ nič nemení. Zmeny sa nedejú ani pre Britských občanov žijúcich na Slovensku.

V oboch prípadoch platia pre občanov Slovenska aj občanov Veľkej Británie prechodné obdobia. Problémov sa zatiaľ nemusia obávať ani firmy a spoločnosti, ktoré dodávajú služby a výrobky na trh vo Veľkej Británii. Aj tu budú totiž platiť prechodné obdobia.

Pobytové práva občanov Veľkej Británie na Slovensku

Momentom Brexitu bude priamo aplikovaná dohoda o vystúpení Británie z EÚ, to znamená, že nebude platiť ustanovenie § 131h zákona č. 404/2001 o pobyte cudzincov, ktorá bola upravená pre „no deal Brexit“.

Všeobecne platí, že až do konca prechodného obdobia podľa dohody budú môcť občania Veľkej Británie a ich rodinní príslušníci využívať právo voľného pohybu v rámci EÚ ako doteraz až do 31.12.2020. Až od 1.1.2021 budú považovaní za štátnych príslušníkov tretej krajiny.

Všetci, ktorí už majú zaregistrované právo pobytu v SR, alebo tak urobia do 31.12. 2020, automaticky získajú niektorý z druhov trvalého pobytu. Môžu tak urobiť na vlastnú žiadosť od momentu vystúpenia Veľkej Británie z EÚ, alebo sa ich pobyt automaticky zmení 1.1.2021.

Po skončení prechodného obdobia najneskôr do 30.6.2021  musia požiadať o vydanie nových dokladov ako štátni príslušníci tretej krajiny podľa druhu pobytu aký im bol udelený (trvalý pobyt na 5 rokov alebo dlhodobý pobyt EÚ).

Keďže bol návrh Dohody o vystúpení odsúhlasený Parlamentom Spojeného kráľovstva, tak tak deň po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ začne plynúť prechodné obdobie trvajúce do 31. decembra 2020.

Prechodné obdobie

Počas tohto prechodného obdobia, aj keď z právneho hľadiska bude Spojené kráľovstvo tretím štátom, bude aj naďalej rešpektovať celé “acquis Únie” (všetky smernice, normy  EÚ), avšak bez možnosti účasti alebo zapojenia sa do rozhodovacích procesov EÚ inštitúcií. Ako protihodnotu bude mať Spojené kráľovstvo v prípade záujmu prístup k vnútornému trhu a colnej únii počas tohto prechodného obdobia.

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ na základe dohody znamená, že od dátumu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ do 31. decembra 2020 začína plynúť prechodné obdobie. Dohody o budúcich vzťahoch medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom sa môže uzavrieť až vtedy, keď sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou.

Informácie jednotlivých rezortov a inštitúcií k téme brexitu:

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu