More

  Pre nebezpečný vírus uzatvorili v Číne už 8 miest. V Škótsku majú podozrenie na dve ochorenia

  Čína čelí nezdepčenému koronavírusu, ktorý sa začal šíriť v meste Wu-chan. Chorých aj mŕtvych stúpa a Čína postupne uzatvára mestá.

  Je to iba niekoľko týždňov čo médiami prebehla prvá informácia o novom koronavíruse, ktorý sa objavil v meste Wu-chan.

  Novo objavený vírus sa na človeka zrejme preniesol zo zvierat a podobá sa nebezpečnému SARSu. Ten si pri poslednej epidémii v roku 2003 vyžiadal v Číne a vo svete vyžiadal takmer 800 obetí.

  SARS – syndróm akútneho respiračného zlyhania je tiež ochorenie spôsobené koronavírusom. Pôvodca SARS je však úplne odlišný od známych ľudských koronavírusov. Preto sa predpokladá, že sa k človeku dostal zo svojho zvieracieho hostiteľa – cibetky. Vírus izolovaný zo zdravej cibetky bol takmer zhodný s pôvodcom SARS. Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v Hongkongu a na Taiwane. Teda v oblastiach, kde sa mäso z cibetiek považuje za lahôdku. Vírus sa ľahko prenášal aj na ošetrujúci personál a leteckou dopravou sa rozšíril i do ďalších štátov. Účinná liečba zatiaľ nie je známa.

  Nemajú liek

  Podobne ako v prípade SARSu lekári nevedia ani nový vírus liečiť. Liečba je tak iba symptomatická – lekári sa snažia zmierniť príznaky choroby avšak so samotnou chorobou si musí poradiť organizmus.

  V Číne už potvrdili ochorenie vo vyše 876 prípadoch. Minimálne 26 ľudí už novému vírusu podľahlo. Ochorenie sa však z Číny a mesta Wu-chan šíri do sveta.

  Prvé prípady ochorenia už potvrdili úrady z USA, Thajska, Japonska, Južnej Kórei, Vietnamu, Singapuru, Saudskej Arábie a Taiwanu. Lekári majú podozrenie, že sa nový vírus objavil aj v Škótsku.

  Rozsiahla karanténa

  Čínske úrady už pristúpili k uzatvoreniu viacerých miest. Či to však pomôže zastaviť šírenie nového vírusu je otázne. Čínske úrady zaviedli karanténu v samotnom meste Wu-chan odkiaľ sa ochorenie šíri,

  Úrady však podľa televízie NBC News pristúpili ku karanténe tiež v mestách Chuang-kang, E-čou, Čch’-pi, Čchien-ťiang, Č’-ťiang, Ťing-men a Sien-tchao.

  Na rozdiel od evidémie SARSu v roku 2003 čínske úrady postupujú odlišne. WHO ich napríklad pochválila za oveľa otvorenejšiu komunikáciu, ktorou popredchádzajú šírenie nového vírusu vo svete.

  Otázne však je, či je Čína pripravená na rozsiahle karantény. Už teraz je karanténou postihnutých takmer 30 miliónov obyvateľov. Bude potrebné pre nich okrem potravín zabezpečiť napríklad aj lieky a problémom môže byť aj bezpečnosť v jednotlivých mestách.

  Bude sa šíriť

  Aj napriek tomu, že čínske úrady sa snažia ďalšiemu šíreniu nového nebezpečného vírusu zastaviť, je pravdepodobné jeho ďalšie šírenie.

  Prvé potvrdené výskyty sa objavili aj v ďalších krajinách a navyše vírus sa už šíri z človeka na človeka. V súvislosti s novým vírusom zvažuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj vyhlásenie globálnej krízovej pohotovosti.

  Problémom môže byť v prípade nového vírusu najmä fakt, že podobne ako na SARS na neho neexistuje žiadny liek.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu