0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Štrajky autodopravcov skončili. Dopravcovia sa dohodli s vládou

Autodopravcovia dnes splnili moju podmienku a sprejazdnili slovenské hraničné priechody i cesty. Práve to bola podmienka pre rokovanie medzi dopravcami a vládou.

Podmienku uvoľnenia ciest si dal premiér Peter Pellegrini pre akékoľvek rokovania medzi dopravcami a vládou. Dopravcovia blokovali cesty a hraničné priechody niekoľko dní. Dopravcovia cesty aj hraničné priechody uvoľnili a tak mohli prebehnúť rokovania.

„Vďaka tomu sme dnes mohli absolvovať pokojné a konštruktívne rokovanie na ministerstve financií s príslušnými členmi vlády i policajným prezidentom a pokúsiť sa nájsť rozumný kompromis v ich požiadavkách,“ uviedol premiér Peter Pellegrini na Facebooku.

Zľavy pre slovenských

Ako uviedol premiér Peter Pellegrini je vláda v najbližších dňoch pripravená vypracovať spolu s dopravcami úpravu poskytovania zliav z diaľničného mýta tak, aby boli zvýhodnení domáci dopravcovia, a nie zahraniční.

„Minister dopravy Árpád Érsek zároveň prizval predstaviteľov autodopravcov do pracovnej skupiny, ktorá bude mať za úlohu definovať lepšie a férovejšie podmienky pre štát v ďalšom fungovaní mýtneho systému po skončení zmluvy s aktuálnym poskytovateľom služby,“ doplnil Pellegrini.

Času je dosť

Najdiskutovanejšou témou posledných dní bolo najmä požadované zníženie dane z motorových vozidiel. Daň sa však platí spätne za predchádzajúci rok, podľa premiéra má tak preto štát dostatok času na prípravu príslušnej legislatívy, aby boli zmeny platné už pre rok 2020.

„Pripomínam, že jej výška sa nemenila od roku 2015, kedy sa zjednotila pre celé Slovensko na najnižšej sume z dovtedajších sadzieb jednotlivých samosprávnych krajov. Je však pravdou, že napriek tomu je najvyššia v rámci regiónu a pre dopravcov predstavuje pomerne veľkú záťaž. Minister financií je preto pripravený hľadať takú alternatívu, aby prepravné firmy ostávali na Slovensku a neregistrovali svoje vozidlá kvôli vyšším daniam v iných štátoch,“ povedal premiér Peter Pellegrini.

Aj po voľbách

Vláda je pripravená podľa Pellegriniho schváliť ju do konca volebného obdobia, čo je zároveň vyjadrením prísľubu jej strán pokračovať v týchto zmenách aj po voľbách.

„Daň chceme upraviť diferencovane, aby sme čo najviac podporili ekologické vozidlá, spĺňajúce najprísnejšie emisné normy,“ vyjadril sa premiér k výške daní.

Situácia na cestách sa tak po niekoľkých dňoch zrejme upokojí. Autodopravcovia už potvrdili, že pre nich štrajk týmto rokovaním skončil.

„Som rád, že napriek niekoľkodňovej blokácii slovenských ciest je už na nich pokoj a poriadok a že sme dospeli ku kompromisu a dohode. Dôležitý je výsledok a ten je na dobrej ceste,“ podotkol premiér Peter Pellegrini.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu