More

  Samsung Galaxy S10 lite: výborne vybavený no zlým menom

  Juhokórejská jednotka predstavila ďalšie dve zariadenia z modelového radu S10. Nový S10 lite a Note10 lite však nie sú tak úplne odľahčenými modelmi ako napovedá meno.

  Samsung už tak pomerne neprehľadné portfólio ešte viac skomplikoval. Dnes totiž predstavil dvojicu nových smartfónov – Galaxy S10 lite a Galaxy Note10 lite. Ak čakáte, že ide iba o „odľahčené“ verzie vlajkových lodí, tak sa mýlite.

  Rozmerný displej

  Poďme sa najprv pozrieť na model Galaxy S10 lite. Modelu Galaxy Note10 lite sa venujeme v samostatnom článku. S10 lite bude mať rozmery 163 × 76 × 8,1 mm a ručička váh sa zastavila na 186 gramoch.

  Nejde o práve najmenšie rozmery a jedným z dôvodov je aj rozmerný displej. Ten je totiž o máličko väčší ako displej u modelu S10+. Uhlopriečka displeja je 6,7 palca a ide o Super AMOLED plus displej. Nič svetoborné nečkajte – to plus označuje iba fakt, že displej je tenší.

  Pýtate sa teda, že na čom Samsung šetril keď model nesie označenie lite? Tak prvým parametrom je rozlíšenie displeja. Vystačiť si budete musieť z bláznivým rozlíšením 2400 × 1080 bodov.

  Výrobcovia smartfónov s Androidom sa zdá, že majú stále dostatok energie experimentovať s počtami bodov a uvádzať čo najviac exotické rozlíšenia. Otázne je, čí sú rovnako kreatívni aj vývojári aplikácii, aby svoje aplikácie prispôsobovali stále novým rozlíšeniam.

  Obyčajný plast

  Hnacím motorom novinky bude najvýkonnejší minuloročný procesor Qualcomm Snapdragon 855, ktorému bude sekundovať RAM pamäť s kapacitou 6 alebo 8 GB v závislosti od verzie. Pamäťová verzia však bude iba jedna a vystačiť si budete musieť so 128 GB internej pamäte.

  A tu sa dostávame k druhému ústupku, ktorý Samsung urobil. Smartfón S10 lite totiž bude vyrábať z lešteného plastu. Aj keď sa zadná stena podobá na sklo tak nejde o sklo ako v prípade modelu S10. Vďaka použitiu obyčajného plastu sa tak Samsungu podarilo nejaké tie eura ušetriť.

  Trojka

  Na čo však Samsung nezabudol je odporný priestrel displeja v ktorom sa ukrýva 32 Mpx selfie fotoaparát. Kedy konečne prestanú výrobcovia zohyzďovať smartfóny všelijakými výrezmi, priestrelmi a podobnými srandami.

  Mnohí by skôr ocenili keby použili tenkú lištu nad displejom do ktorej schovajú selfie fotoaparát a všetky senzory. Aj tak je vďaka týmto experimentom niekoľko milimetrov displeja nepoužiteľného.

  Aby toho nebolo málo tak na zadnej strane sa tiež Samsung poriadne vybláznil. Samsung sa v tomto prípade rozhodne inšpiroval konkurenčným iPhonom 11 Pro. Juhokórejský dizajnéri sa radšej mohli držať toho ako to bolo v prípade modelov S10, S10+ alebo Note10.

  Trojicu hlavných fotoaparátov a spolu s LEDkou totiž umiestnili na ohyzdný čierny obdĺžnik, ktorý je zbytočné veľký nakoľko Samsung má potrebu na ňom prezentovať jednu z funkcií fotoaparátu.

  Aj model S10 lite má trojitý hlavný fotoaparát. Hlavným je 48 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/2.0 a vylepšenou optickou stabilizáciou Super Steady. Práve túto funkciu má Samsung potrebu prezentovať aj vedľa šošoviek fotoaparátu. Druhou je ultraširokouhla kamera s rozlíšením 12 MPx, svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 123°. Poslednou je šošovka makro kamery s rozlíšením 5 Mpx a svetelnosťou f/2.4.

  Nekonečná agónia

  Samsung Galaxy 10 lite je veľmi dobre vybaveným smartfónom, ktorý s cenou 649 eur môže byť prvou voľbou pre mnohých užívateľov. Pýtame sa však prečo juhokórejský výrobca tento model nepredstavil spolu s modelmi S10, S10+ a S10e?

  Jednoducho preto lebo vtedy ešte nebol zrejme vôbec na pláne. Samsung sa tak zrejme opäť rozhodol predĺžiť nekončiacu agóniu vlajkových modelov aby niečo vytrieskal zo značky.

  Je krajšie model pomenovať ako S10 lite a tváriť sa, že je súčasť vlajkovej série ako mu dať iné meno. Stačí sa pozrieť na chrbát zariadenia a každému je hneď jasné, že s modelmi S10 a S10+ toho nemá veľa spoločného. Tie totiž mali úplný iný fotoaparát avšak tie prišli pred iPhonom 11 Pro.

  Za dverami je totiž uvedenie novej vlajkovej generácie S20. Navyše model S10 lite sa na pultoch predajní objaví až v priebehu februára čo znamená, že v tom čase už budú mať možno po priemere top smartfóny Samsungu pre tento rok.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie