0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Trump si zahráva s ohňom. Američania zabili iránskeho generála

  • Pri útoku na vojenský konvoj neďaleko Bagdadu zabili američania iránskeho veliteľa špciálných jednotiek Sulejmáního.
  • Okrem toho pri útoku zomrel aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl.
  • Útok sa odohral priamo na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa zabila americká armáda neďaleko letiska v Bagdade iránskeho generála  a veliteľa špeciálnych jednotiek.

Pri leteckom útoku na konvoj približujúci sa k letisku v Bagdade bol v piatok skoro ráno zabitý iránsky generálmajor Gásem Sulejmání, veliteľ špeciálnych jednotiek Quds Iránskych revolučných gárd, a Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl.

Gásem Sulejmání

Obaja sa stali terčom úroku dronu americkej armády priamo na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa. Potvrdili to zdroje priamo z Pentagónu.

Na letisku

„Presný útok dronu zasiahol dve vozidlá na letisku v Bagdade,“ povedal zdroj priamo z Pentagonu. Išlo práve o konvoj, ktorý sa blížil k letisku.

Do oblasti Bagdadu smeruje aj 750 vojakov, ktorí sa majú podieľať na ochrane americkej ambasády v Bagdade a pomôcť tak príslušníkom námorných síl, ktorí sú už na mieste.

„Budú smerovať k americkej ambasáde, aby tam pomáhali príslušníkom námornej pechoty, ktorí prišli už v uplynulých dňoch.“ Uviedli Američania po útoku na konvoj.

Ambasáda: opustite Irak

Iránske revolučné gardy Sulejmáního smrť potvrdili. Novým veliteľom iránskych špeciálnych jednotiek Kuds sa stal brigádny generál Esmail Kaan, ktorého vymenoval iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.

Americká ambasáda v Bagdade už vyzvala amerických občanov aby urýchlene opustili krajinu. Ideálne letecky a ak nie letecky tak aby utiekli do okolitých krajín.

„Občania Spojených štátov by mali odcestovať letecky, kým je to možné, a ak nie, tak do iných krajín po zemi,“ uviedla to americká ambasáda vo svojom vyhlásení.

Chameneí sľúbil tvrdú odplatu

Americká akcia vyvolala v Iráne obrovskú vlnu nevôle a kritiky. Navyše Trump svojim činom destabilizoval situáciu v regióne.

Iránsky najvyšší vodca Chameneí už Američanom sľúbil tvrdú odplatu. „Mučenícka smrť bola cenou za jeho neustále úsilie počas všetkých tých rokov,“ uviedol na Twitteri Chameneí.

Zároveň dodal, že tých čo majú na rukách Sulejmáního krv čaká krutá odplata. Podobne sa vyjadril aj iránsky prezident

„Niet pochýb o tom, že veľký iránsky štát a iné slobodné krajiny tohto regiónu sa pomstia za tento príšerný kriminálny čin zločinnej Ameriky,“ uviedol Hasan Rúhání, iránsky prezident.

Rozdelil Kongres

Americký útok rozdelil aj Kongres. Proti útoku sa postavili demokratickí politici a naopak útok obhajovali republikánski politici.

Nancy Pelosiová

Útok odsúdila demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. „Nálet z dnešnej noci môže spôsobiť ďalšie nebezpečenstvo eskalácie násilia. Amerika – a ani svet – si nemôžu dovoliť, aby napätie eskalovalo až do bodu, odkiaľ nebude návratu,“ uviedla Pelosiová vo svojom vyhlásení.

Navyše vyzvala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa aby okamžite informovala o situácii Kongres. Trump totiž dopredu útok s Kongresom nijako nekonzultoval.

Iný názor však na útok majú členovia republikánov. „S prejavom odhodlania a sily sme zasiahli vodcu tých, ktorí útočia na naše suverénne územia Spojených štátov,“ uviedol naopak vo vyhlásení líder republikánov v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy.

Mal informovať, svet vyzýva na pokoj

Rezolúcia o vojenských silách pritom prezidentovi USA prikazuje aby americký Kongres informoval o zapojení amerických vojenských síl do vojenskej akcie 48 hodín dopredu.

Útok americkej armády iba zvýšil napätie v systéme a väčšina európskych krajín vyzýva práve na zmiernenie napätia medzi USA a Iránom. Francúzsko aj Nemecko situáciu po útoku amerických ozbrojených síl sledujú.

Rovnako situáciu sleduje aj NATO. Za prioritu označil hovorca NATO hlavne bezpečnosť svojich ľudí v regióne. „Ďalej prijímame všetky potrebné opatrenia,“ povedal hovorca NATO po útoku amerických ozbrojených síl.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu