0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Ľudia sa poskladali. Budú dva prieskumy pred voľbami

Aj z iniciatívy 50dni.sk je vidieť, že ľudia predvolebné prieskumy chcú. Vyzbierali sa totiž až na dva veľké prieskumy. Jeden bude iba tri dni pred voľbami.


  • Viac ako päťtisíc darcov sa vyzbieralo na dva predvolebné prieskumy.
  • Jeden z prieskumov bude pritom končiť iba tri dni pred voľbami.
  • Výsledky prieskumov dostanú tí, ktorí na prieskum prispeli aspoň jedným eurom.
  • Vyzbierať sa zatiaľ podarilo viac ako 31 tisíc eur.

Poslanci vládneho Smeru-SD a SNS spolu s nacionalistickou stranou Ľudová strana Naše Slovensko sa dva krát pokúsili schváliť zákon, ktorý zavádza až 50-dňové moratórium na zverejňovanie výsledkov predvolebných prieskumov.

Po prvom schválení v parlamente zákon poslancom vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci Smeru-SD, SNS aj ĽSNS si však z veta veľkú hlavu nerobili. Zákon schválili opätovne a ten tak mal začať platiť.

Zasiahol ústavný súd

Prezidentka sa však pre podozrenie, že zákon je v rozpore s ústavou rozhodla obrátiť na Ústavný súd. Vo svojom návrhu zároveň prezidentka navrhla aby Ústavný súd SR spolu s prijatím jej návrhu pozastavil platnosť absurdného 50-dňového moratória na predvolebné prieskumy.

Ústavný súd sťažnosť prezidentky SR Zuzany Čaputovej prijal. Rozhodol tiež o pozastavení sporného 50-dňového moratória. To sa tak na blížiace sa voľby, ktoré budú už 29. februára 2020, nebude vzťahovať.

50dni.sk

Ešte po prvom schválení nového volebného zákona vznikla iniciatíva 50dni.sk. Prieskumy sa totiž počas moratória nesmú iba zverejňovať avšak môžu sa realizovať.

Ak by nakoniec absurdné moratórium platilo tak by sa objednávateľmi nového prieskumu stali prispievatelia, ktorý poslali dobrovoľný príspevok. Tí by do mailu potom dostali predvolebný prieskum.

Ako objednávatelia totiž majú nárok na to aby výsledky prieskumu videli. Poslanci v zákone navyše nemysleli na postihy fyzických osôb. Za porušenie moratória môže dostať pokutu len podnikateľ či právnická osoba.

Dva prieskumy

Nakoniec sa iniciatíve 50dni.sk podarilo vyzbierať dostatok prostriedkov na objednanie minimálne dvoch veľkých prieskumov. Dnes bolo na transparentnom účte iniciatívy viac ako 31600 eur.

Prvý prieskum sa tak bude realizovať zrejme od 13.2.2020 do 18.2.2020. Prispievatelia dostanú výsledky prieskumu mailom 20.2.2020.

Druhý prieskum sa potom bude realizovať od 20.2.2020 do 25.2.2020. Výsledky prieskumu pôjdu opäť prispievateľom mailom a to už 26.2.2020. Tí, ktorí prispeli aspoň 1 eurom tak dostanú predvolebný prieskum len 3 dni pred voľbami.

Oba prieskumy budú robiť agentúry AKO a Focus a oba prieskumy budú mať vzorku 1000 respondentov. Prieskum budú agentúry robiť osobnými dotazníkmi a telefonickým dopytovaním.

Súdy ho už zrušili

V platnosti ostáva už iba 14-dňové moratórium na predvolebné prieskumy. Aj to však môže nakoniec Ústavný súd zrušiť.

Prezidentka sa vo svojom návrhu na zrušenie sporného 50-dňového moratória okrem Ústavy odvoláva aj na Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Navyše prezidentka argumentuje aj rozhodnutiami ústavných súdov v podobných prípadoch.

Maďarský Ústavný súd zrušil moratórium na predvolebné prieskumy v trvaní 8 dní v roku 2007 a neskôr v roku 2013 aj moratórium v trvaní 6 dní. Slovinský Ústavný súd zrušil zasa moratórium v trvaní 7 dní.

Boja sa o nás

Politici obhajovali zatajovanie výsledkov predvolebných prieskumov pred verejnosťou obavou zo zmanipulovaných predvolebných prieskumov, ktoré sa údajne zverejňujú. To však odmietli aj agentúry, ktoré sa prieskumom verejnej mienky zaoberajú.

Poslanci neakceptovali ani návrh na diskusiu zo strany Slovenskej asociácie výskumných agentúr. Tá navrhovala dialóg s cieľom umožniť ľudom prístup k legitímnym výsledkom predvolebných prieskumov.

To však poslanci nezobrali v úvahu a namiesto toho dva krát schválili zákon, ktorý vedie k cenzúre a obmedzovaniu slobodného prístupu k informáciám.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu