0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Kuba má prvého premiéra po 43 rokoch

Komunistická krajina má po viac ako štyroch desaťročiach premiéra. Funkciu na „Ostrove slobody“ zrušili ešte v roku 1976.

Prvým premiérom totalitnej Kuby sa stal Manuel Marrero Cruz. Tento 56 ročný bývalý minister pre cestovný ruch sa stal prvým premiérom od roku 1976.

Komunistická Kuba zrušila post premiéra v roku 1976. Do tej doby bol premiérom Fidel Castro. Castro sa po zrušení postu premiéra stal prezidentom. Okrem toho bol v čele Komunistickej strany Kuby a viedol aj Štátnu radu. Bol aj predsedom Rady ministrov.

Práve pre hromadenie moci jednej osoby sa udiali na Kube zmeny. Schválená zmena ústavy do hry naspäť vracia premiéra aj keď ten má iba mizivé právomoci.

Je akousi „pravou rukou prezidenta v  Ministerskej rade. Premiér dohliada na každodennú činnosť Rady ministrov avšak hlavné slovo má naďalej kubánsky prezident.

Manuel Marrero Cruz pôsobil doteraz ako minister pre cestovný ruch. Práve jeho zásluhou sa cestovný ruch stal tým najdôležitejším odvetvím na Kube.

Prezidentom na Kube ostáva aj naďalej Miguel Díaz-Canel, ktorý v úrade v roku 2018 vystriedal brata Fidela Catra, Raúla Castra.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu