0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Snemovňa reprezentantov schválila ústavnú žalobu na prezidenta Trump

Donald Trump sa stal iba tretím prezidentom USA voči ktorému bol uplatnený postup ústavnej žaloby – impeachmentu. To môže viesť až k jeho odvolaniu.


  • Za podanie ústavnej žaloby hlasovalo 230 kongresmanov v prvom bode obžaloby, za druhý bod obžaloby hlasovalo 229 kongresmanov.
  • Aby Trumpa zbavili funkcie museli by ústavnú žalobu schváliť ešte senátori. V senáte však majú väčšinu republikáni.
  • Donald Trump je len tretím prezidentom USA voči ktorému bola podaná ústavná žaloba, ktorá môže viesť k jeho odvolaniu.

Americký prezident Donald Trump sa stal tretím prezidentom USA voči ktorému bola podaná ústavná žaloba. Trumpa Snemovňa reprezentantov viní zo zneužitia právomoci a navyše z bránenia jeho vyšetrovania.

Včera kongresmani schválili návrh ústavnej žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Aby však prezidenta zbavili funkcie musí jeho odvolanie odhlasovať ešte senát. V ňom však majú väčšinu republikáni, ktorí aj v prípade prvého hlasovania v Snemovni reprezentantov boli proti.

Hon na čarodejnice?

Demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov začala Trumpa vyšetrovať po tom ako vyšlo najavo, že americký prezident sa pokúsil ovplyvniť vyšetrovanie syna jedného z demokratických kandidátov na prezidenta.

Trump mal počas rozhovoru s ukrajinským prezidentom požadovať aby sa na Ukrajine začalo vyšetrovanie syna Joa Bidena. Ten je pritom jeden z kandidátov na amerického prezidenta v budúcoročných voľbách za demokratickú stranu. Podľa demokratov sa takto snažil vyhrabať „špinu“ na Bidena.

Trump opakovane celý proces podania ústavnej žaloby označuje za „hon na čarodejnice“ a so Snemovňou reprezentantov odmietol aj spolupracovať. Práve jeho pohŕdanie Snemovňou reprezentantov amerického Kongresu je druhým bodom obžaloby.

„Po troch rokoch zlovestných honov na čarodejnice, falošných správ a výmyslov, sa demokrati v Snemovni reprezentantov pokúšajú zneplatniť hlasy miliónov amerických vlastencov,“ vyhlásil Trump na zhromaždení svojich stúpencov v Michigane krátko po tom ako kongresmani odhlasovali ústavnú žalobu.

Rozhodne senát

Aj keď v Snemovni reprezentantov prešlo podanie ústavnej žaloby pomerne hladko, za prvý bod ústavnej žaloby hlasovalo 230 kongresmanov a za druhý 229 kongresmanov, v senáte zrejme žaloba taká úspešná nebude.

Senát ovláda totiž republikánska strana, ktorá podporuje Trumpa a za ktorú Trump vo voľbách aj kandidoval. Republikáni hlasovali svorne proti ústavnej žalobe už v Snemovni reprezentantov.

Nejasný je však aj ďalší postup. Predsedníčka Snemovne reprezentantov, Nancy Pelosiová, sa zatiaľ odmietla vyjadriť k ďalšiemu postupu.

Snemovňa reprezentantov by totiž mala návrh ústavnej žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa posunúť do senátu. Až prípadné schválenie žaloby v senáte by pre Trumpa znamenalo koniec vo funkcii.

Iba tretím

Ako hlasovanie v americkom senáte dopadne je otázne. Je však pravdepodobné, že senát návrh žaloby zamietne a tým Trumpa zbaví všetkých obvinení.

Donald Trump je však len tretím prezidentom USA voči ktorému bol uplatnený proces impeachmentu a teda zbavenia funkcie.

Pred Trumpom obžalovali v roku 1998 vtedajšieho prezidenta Billa Clintona a v roku 1968 podali ústavnú žalobu proti Andrewovi Johnsonovi.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu