More

  Zdemolovaný panelák v Prešove už celý zbúrali

  Krízový štáb včera rozhodol, že panelák v ktorom vybuchol plyn zbúrajú celý. Vážne poškodené boli aj nižšie podlažia.  Krízový štáb rozhodol o úplnej demolácii bytového domu, ktorý vážne poškodil výbuch plynu a následný požiar. Pôvodne sa pritom hovorilo len o odstránení štyroch najvyšších podlaží.

  Počas demolácie najvyšších poschodí sa však ukázalo, že vážne poškodené a neopraviteľné sú aj nižšie podlažia.

  „Snažili sme sa, aby zo strechy nič nepadalo. Plánovali sme zlikvidovať štyri až päť poschodí. Potom však prišlo rozhodnutie, že panelák pôjde dole celý. Preto sme mohli aj zmeniť systém práce, ktorý už nie je taký riskantný,“ uvideol Jiří Raszka, technický riaditeľ firmy Cannoneer.

  Už ho zbúrali

  Práve česká firma Cannoneer zodpovedá za likvidáciu paneláku. Na likvidáciu sa ponúkla sama pričom za samotné odstránenie paneláku mestu bude účtovať len 1 euro. Mesto Prešov tak zaplatí z vlastného len dopravu búracieho stroja do Prešova.

  Špecializovaná stavebná firma z ČR, ktorá v pondelok začala s asanáciou bytového domu č. 7 na Mukačevskej ulici, dnes popoludní úspešne ukončila svoju misiu v Prešove. Vďaka enormnému úsiliu a nasadeniu ôsmich pracovníkov sa podarilo prvú fázu asanácie bytového domu zvládnuť v rekordne krátkom čase – za tri dni.

  Môžu sa vrátiť

  Obyvatelia vchodu číslo 9, ktorí boli po výbuchu plynu v susednej bytovke evakuovaní, sa už môžu vrátiť späť do svojich bytov. Zástupcovia distribučných spoločností im zajtra prídu vykonať revízne skúšky.

  Mimoriadna situácia v Prešove potrvá až kým nebudú ukončené záchranné práce a kým nepominú všetky okolnosti ohrozujúce život a zdravie občanov.

  Nezvestnú nenašli

  Počas búracích prác sa nepodarilo nájsť nezvestnú ženu, ktorej ostatky nenašli policajti ani pomocou použitia dronu. Žena sa zrejme počas výbuchu a požiaru bytového domu nachádzala na najvyššom poschodí.

  Po celkovej asanácii bytového domu č. 7 mesto Prešov zabezpečí v čo najkratšom čase odvoz a uskladnenie sutín z Mukačevskej ulice.

  Presný postup mesto koordinuje s firmou, ktorá bude sutiny vyvážať, v súčinnosti s Odborom starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Prešove. K samotnému vývozu však pristúpi mesto Prešov až na základe usmernenia z policajného zboru SR.

  Milan
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu