0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Johnson víťaz. Corbyn po prehre odchádza

Parlamentné voľby vo Veľkej Británii ukázali ako môže byť šťastie vrtkavé. Pre jedného drvivé víťazstvo a pre druhého zdrvujúca porážka.


  • Konzervatívci získali v novom parlamente väčšinu. Obsadili 365 kresiel.
  • Labouristi naopak voľby prehrali. Stratili až 59 mandátov a budú mať len 203 kresiel.
  • V predčasných voľbách uspela aj škótska strana SNP so ziskom 48 mandátov.

V parlamentných voľbách vo Veľkej Británii vyhrali konzervatívci bývalého a zrejme aj budúceho premiéra Borisa Johnsona. Voľby tak vyhral populista, ktorý dostane druhú šancu vyviesť Veľkú Britániu z Európskej únie.

Konzervatívci v parlamente po predčasných voľbách získali až 365 kresiel a Johnson má tak absolútnu väčšinu a nemusí sa na niekoho spoliehať. Teda iba na vlastných poslancov. Pred voľbami však museli všetci kandidáti sľúbiť, že budú hlasovať za brexit a nepostavia sa proti odchodu Veľkej Británie z únie.

Či to však aj poslanci splnia, ukáže aj prvé brexitové hlasovanie. Podľa budúceho premiéra však už nič nestojí v ceste smerom von z Únie. „Úniu opustíme 31. januára 2020, už tomu nič nebráni,” vyhlásil Johnson hneď po voľbách.

Zdrvujúca porážka

Zatiaľ čo tábor konzervatívcov môže oslavovať. Dosiahli totiž najlepší výsledok od čias „Železnej lady“ Margaret Thatcherovej. Tábor labouristi pod vedením Jeremyho Corbyna pod vedením Jeremyho Corbyna je však na tom presne opačne.

Labouristi vo voľbách utrpeli zdrvujúcu porážku a v parlamente získali iba 203 kresiel. Je to najhorší výsledok za viac ako 70 rokov. Oproti minulému obsadeniu parlamentu stratili labouristi až 59 kresiel.

[visualizer id=”100009561″]

Jeremy Corbyn sa po volebnej prehre rozhodol skončiť v čele labouristov a stranu tak čaká hľadanie nového volebného lídra.

Ďalšie referendum?

Oslavy však neboli iba v tábore konzervatívcov. Dôvod na oslavu mali aj priaznivci Škótskej národnej strany. Tí budú mať v novom parlamente až 48 kresiel.

Takmer okamžite sa tak objavili náznaky, že Škótsko možno bude chcieť referendum za samostatnosť. V referende o odchode Británie z EÚ sa totiž väčšina Škótov vyjadrila za zotrvanie v EÚ. Pre Johnsona by to mohol byť ďalší problém ak by sa chcelo Škótsko skutočne osamostatniť.

Do parlamentu sa ešte dostali Liberálni demokrati, ktorí získali 11 kresiel. Severoírski unionisti v novom parlamente získali osem mandátov a ostatné strany spolu 15 mandátov.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu